Evropa se suočava sa novim zdravstvenim problemom jer se mpok vraća, što izaziva strahove širom kontinenta.
Međutim, evropski zdravstveni zvaničnici uverili su javnost da još uvek nema potrebe da pritisnete dugme za paniku - granične kontrole i masovne vakcinacije nisu na stolu.
Oprezan pristup mpok-u
Nakon sastanka sa stručnjacima iz Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) i Evropske agencije za lekove (EMA), Evropski komitet za zdravstvenu bezbednost zaključio je da je rizik od širenja mpok-a širom Evrope i dalje nizak.
Iako je virus izazvao više od 500 smrtnih slučajeva u Demokratskoj Republici Kongo, i dok je slučaj prijavljen u Švedskoj, zvaničnici biraju oprez u odnosu na uzbunu.
Portparol Evropske komisije napomenuo je da, iako je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila mpok globalnom zdravstvenom vanrednom situacijom, Evropa to trenutno ne bi trebalo da tretira kao vanrednu situaciju javnog zdravlja u Evropi.
"Članovi HSC-a složili su se o važnosti blisko koordiniranog pristupa i potrebi da se nastavi veoma pažljivo praćenje situacije", objasnio je portparol.
(Slika ljubaznošću NIAID preko Vikimedia Commons)
Nema potrebe za masovnom vakcinacijom
Sa rastućom zabrinutošću, neke evropske zemlje pojačavaju svoje napore za praćenje zdravlja i podizanje svesti javnosti.
Međutim, odluka da se ne uvede program masovne vakcinacije širom Evropske unije (EU) zasniva se na činjenici da se mpok ne širi lako u Evropi.
Trenutno se samo određenim visokorizičnim grupama savetuje da se vakcinišu, a ne postoji plan da se to proširi na opštu populaciju.
Ovaj pristup se uklapa u ono što je SZO govorila - da mpox nije "sledeći COVID".
Iako je ovaj novi soj virusa, nazvan "klada I", ozbiljniji, nije toliko zarazan kao COVID-19. Osim toga, vlasti su bolje opremljene da upravljaju njegovim širenjem.
Fokus EU ostaje na spremnosti i svesti, a ne na širokoj vakcinaciji.
(Slika ljubaznošću Surprising_SnapShots preko Pikabai)
Za sada nema ograničenja
Za putnike i migrante, odluka da se ne uvedu granične kontrole znači da će se stvari nastaviti kao i obično prilikom ulaska u Evropu.
Međutim, samo zato što nema novih ograničenja ne znači da zvaničnici ne obraćaju pažnju.
Zemlje poput Španije udružuju se sa aerodromima i avio-kompanijama kako bi bili sigurni da putnici imaju informacije koje su im potrebne o mpok-u i kako da ostanu bezbedni.
Ovaj oprezni pristup ide ruku pod ruku sa predstojećim lansiranjem Evropskog sistema za informacije o putovanjima i autorizaciji (ETIAS), koji ima za cilj da poboljša bezbednost putovanja bez nametanja nepotrebnih barijera.
ETIAS, dizajniran da unapred pregleda putnike iz zemalja izuzetih od vize, verovatno će igrati ulogu u praćenju potencijalnih zdravstvenih rizika, uključujući mboks, bez narušavanja slobode kretanja unutar šengenskog prostora.
Slobodno kretanje u EU
Odluka EU da ne sprovodi granične kontrole ili masovnu vakcinaciju takođe odražava širi pristup imigraciji.
Izbegavajući drastične mere, EU signalizira da je posvećena održavanju otvorenih granica i podršci slobodnom kretanju, čak i u slučaju zdravstvenih problema.
Ovaj pristup je u skladu sa ukupnom filozofijom EU o migracijama, koja se više fokusira na integraciju i zaštitu ljudskih prava nego na ograničenja.
Kako se situacija razvija, sve promene u imigracionoj politici verovatno će se više odnositi na ciljane akcije, a ne na sveobuhvatne promene, osiguravajući da Evropa ostane dobrodošla, a da i dalje daje prioritet javnom zdravlju.
Uravnotežen odgovor
Odgovor Evrope na epidemiju mpoksa pokazuje pažljivu ravnotežu između opreza i održavanja normalnosti.
Ne žureći sa graničnim kontrolama ili masovnim vakcinacijama, EU pokazuje poverenje u svoju sposobnost da se nosi sa virusom, istovremeno osiguravajući da prava i slobode ljudi ne budu nepotrebno pogođeni.
To je podsetnik da je informisanje i zajednički rad najbolji način za rešavanje novih zdravstvenih izazova.