Neregularni prelazak granice u Evropsku uniju (EU) značajno je opao ove godine.
Prema Fronteksu, Agenciji za evropsku graničnu i obalsku stražu, došlo je do smanjenja od 42% od januara do septembra 2024. godine u odnosu na isto vreme prošle godine.
Ovo smanjenje pokazuje promene i izazove sa kojima se Evropa suočava u upravljanju migracijama.
Dramatičan pad migracija duž ključnih ruta
U prvih devet meseci 2024. godine bilo je 166,000 pokušaja ilegalnog prelaska spoljnih granica EU, što je manje od 279,350 pokušaja u istom periodu 2023. godine.
Zapadni Balkan i Centralni Mediteran rute zabeležile su najveći pad, sa prelazima koji su pali za 79% i 64%, respektivno.
To pokazuje uspeh napora EU da pooštri kontrolu nad ovim rutama, koje su istorijski imale visok nivo ilegalne migracije.
Fronteks pripisuje ovaj pad jačoj bezbednosti granica i boljoj saradnji sa zemljama porekla i tranzita.
Zapadnobalkanska ruta, nekada jedna od najprometnijih u Evropi, zabeležila je najniže brojeve u poslednjih nekoliko godina, smanjivši se sa 81.800 u 2023. na skoro 17.000 u 2024. godini.
Rastuća migracija iz zapadne Afrike i istočnih kopnenih granica
Dok su neke rute zabeležile oštar pad, druge su zabeležile zabrinjavajuće povećanje.
Istočna kopnena granica, posebno istočno od Poljske, zabeležila je porast od 192% u ilegalnim graničnim prelazima. To odražava rastući pritisak sukoba i političke nestabilnosti u oblastima poput Ukrajine i Sirije.
Zapadnoafrička ruta je takođe postala mnogo prometnija, sa porastom prelaza od 100%. Više migranata iz Malija, Senegala i Maroka koristi ovaj put, a detekcije su se udvostručile u odnosu na prošlu godinu.
Ovo povećanje sugeriše da napori za smanjenje migracija na određenim rutama mogu gurati ljude da pronađu nove načine u EU.
(Slika ljubaznošću Photofex-AT preko iStock-a)
Uloga Fronteksa u upravljanju granicama EU
Stalno prisustvo Fronteksa na granicama EU ključno je za upravljanje migracijskim trendovima. Agencija je rasporedila preko 3,000 službenika širom Evrope kako bi pomogla u presretanju i registraciji ilegalnih migranata.
Njihovo prisustvo smanjilo je broj prelaza duž glavnih ruta i pomoglo državama članicama EU da bolje kontrolišu svoje granice.
Frontek takođe sarađuje sa zemljama porekla, kao što su Bangladeš i Tunis, i tranzitnim zemljama, poput Turske, kako bi zaustavio migrante pre nego što stignu u Evropu.
Ova saradnja je bila važna u smanjenju broja dolazaka na rutama centralnog Mediterana i Zapadnog Balkana.
Da li će evropska putovanja postati teža?
I za kratkoročne i za dugoročne posetioce, uključujući migrante koji traže utočište ili posao, promena pravila migracije donose nove izazove.
Kako EU jača bezbednost granica i sarađuje sa drugim zemljama, ljudima može biti teže da uđu, bilo zbog turizma, posla ili azila.
Predstojeći Evropski sistem za informacije o putovanjima i autorizaciji (ETIAS), koji je pokrenut 2025. godine, doprinosi ovome. Posetiocima koji nisu članice EU, čak i iz zemalja izuzetih od vize, biće potreban prethodni pregled pre ulaska u zemlje šengena.
Iako ETIAS ima za cilj da poveća bezbednost, to bi takođe moglo dovesti do kašnjenja i više provere za putnike, posebno usred rastuće zabrinutosti zbog migracija.
(Slika ljubaznošću Nirian preko iStock)
Nova pravila i granične kontrole u porastu
Porast neregularnih prelazaka iz određenih regiona povećao je pritisak na EU da prilagodi svoju imigracionu politiku.
Evropska komisija je predložila strože mere, uključujući bržu implementaciju Pakta o migracijama i stroža pravila o azilu.
Ova promena dolazi dok migracije postaju politički osetljivije pitanje širom Evrope, gde krajnje desničarski stavovi utiču na javnu raspravu.
Kao odgovor, zemlje poput Nemačke, Francuske i Italije ponovo su uspostavile granične kontrole sa svojim susedima, privremeno obustavljajući slobodno kretanje šengenske zone.
Ove promene pokazuju izazov EU da uravnoteži bezbednost sa ljudskim pravima uz očuvanje integriteta šengenske zone.
Šta je sledeće?
Kako se migracioni obrasci menjaju, EU se suočava sa teškim zadatkom upravljanja svojim granicama dok se bavi osnovnim uzrocima migracija.
Fronteks je bio uspešan u kontroli neregularnih prelazaka na nekim rutama, ali povećanja na drugima pokazuju da izazov još nije rešen.
Pokretanje ETIAS-a i tekuće reforme imigracione politike nastaviće da utiču na putovanja širom Evrope, dugoročno utičući na posetioce, migrante i EU.