Informacije o putovanju u Austriji
- Godina ulaska u EU: 1995
- Član Šengena: Da
- Glavni grad: Beč
- Zvanični jezik: nemački
- Veličina (kvadratni km): 83.879
- Šifra poziva: +43
- Vremenska zona: CET
- Valuta: Evro (€)
- Glavni aerodrom: Međunarodni aerodrom u Beču
Šta je ETIAS?
Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) je program izuzeća od viza koji je inicirala Evropska unija za jačanje granične bezbednosti i efikasnije u procesu za putnike koji su izuzeti od viza koji posećuju Šengensku zonu, a koji uključuje i 27 evropske zemlje. To je elektronski sistem koji proverava i prati posetioce iz zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak u Šengensku zonu.
Da li mi treba ETIAS za posetu Austriji?
Da, ako ste državljanin zemlje koja je izuzeta od viza i planira da poseti Austriju, trebaće vam odobrenje ETIAS-a. Sistem ETIAS primenjuje se na sve zemlje unutar Šengenske zone, uključujući Austriju.
Kako da se prijavim za ETIAS za Austriju?
Proces ETIAS aplikacije je jednostavan i urađen u potpunosti na mreži. On podrazumeva popunjavanje prijavnog formulara sa ličnim podacima, podacima o pasošu, zdravstvenim informacijama i detaljima predviđenog putovanja. Nakon što platite naknadu za prijavu, ona će biti obrađena, a ako bude odobrena, vaše ETIAS odobrenje će vam biti poslato putem e-pošte.
Ako imam pasoš Austrije, da li će mi trebati ETIAS?
Ne, nosioci austrijskih pasoša, pošto su državljani zemlje Šengenske zone, ne zahtevaju od ETIAS-a da putuje unutar Šengenske zone. ETIAS se uglavnom nalazi za državljane trećih zemalja koje su izuzete iz viza, a koje posećuju šengenske zemlje.
Da li će lokalne pogranične vlasti znati za moj dolazak u Austriju?
Da, lokalne pogranične vlasti će biti svesne vašeg dolaska u Austriju, jer je sistem ETIAS povezan sa više baza podataka koje prate putnike koji ulaze i izlaze iz Šengenske zone.
Kako će moju ETIAS aplikaciju obraditi Austrija?
Aplikaciju ETIAS obrađuje centralni sistem, a ne pojedinačne zemlje. Međutim, svaka zemlja ETIAS-a povezuje se sa sistemom preko sopstvene Nacionalne jedinice, koju koriste za rukovanje informacijama relevantnim za putnika koji se dogodio unutar njihovih granica. Ovaj sistem unakrsno proverava podatke koje su dali podnosioci zahteva u odnosu na nekoliko bezbednosnih baza podataka, kao što su Interpol i Evropol. Ako sistem označava aplikaciju, ona će biti ručno pregledana.
Da li mi treba ETIAS koji tranzitira kroz aerodrome u Austriji?
Ne, ako ste državljanin zemlje koja je izuzeta od viza koja tranzitira kroz aerodrome unutar Šengenske zone, neće vam biti potreban ETIAS sve dok ne napustite međunarodnu tranzitnu oblast.
Da li mi je potreban ETIAS kada ulazim u Austriju kopnom, vazduhom i morem?
Da, bez obzira na vaše sredstvo putovanja, ako ste državljanin zemlje koja je izuzeta od viza i planira da uđe u Austriju, ili bilo koju drugu zemlju u Šengenskoj zoni, trebaće vam ETIAS.
Da li se podnošenje zahteva za Austriju ETIAS razlikuje od ostalih zemalja?
Ne, proces podnošenja zahteva za ETIAS je isti za sve šengenske zemlje. ETIAS nije specifičan za zemlju, već specifičan za zonu; pokriva celu Šengensku zonu.
Da li mogu da koristim austrijski ETIAS za posetu drugim zemljama?
Da, jednom odobreno, ETIAS omogućava slobodno kretanje unutar Šengenske zone, koja uključuje i evropske 27 zemlje. Dozvoljeno vam je da posetite bilo koju od ovih zemalja koristeći istu ETIAS autorizaciju.
Koliko dugo mogu da ostanem u Austriji sa ETIAS-om?
Sa ETIAS-om možete boraviti u Šengenskoj zoni do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Ovo pravilo važi širom cele zone, ne samo Austrije.
Mogu li da ostanem 90 dana u Austriji, a onda da posetim drugu šengensku zemlju još 90 dana?
Ne, ograničenje od 90 dana odnosi se na celu Šengensku zonu, a ne na svaku zemlju pojedinačno. Možete da putujete unutar šengenskih zemalja, ali ukupan boravak ne bi trebalo da prelazi 90 dana u roku od 180 dana.
Kako mogu da kontaktiram lokalnu kancelariju ETIAS-a za Austriju koja mi je najbliža?
Ne postoji lokalna kancelarija ETIAS-a kao takva. ETIAS-om upravlja EU-LISA (Agencija Evropske unije za operativno upravljanje velikim IT sistemima u oblasti slobode, bezbednosti i pravde) i proces podnošenja zahteva se sprovodi onlajn. Za upite, najbolja opcija bi bila da kontaktirate austrijsku ambasadu ili konzulat u vašoj zemlji.
Ako je moj ETIAS odbijen za Austriju, kako da uložim žalbu?
Ako je vaša ETIAS aplikacija odbijena, dobićete razlog za odbijanje. Žalbeni proces može da se razlikuje u zavisnosti od razloga odbijanja. Generalno, žalili biste se organu koji je doneo odluku (država članica koja je odbila zahtev), i trebalo bi da budete informisani o procesu žalbe.
Kakav je proces intervjuisanja Austrije za žalbe ETIAS-a?
Ne postoji specifičan proces intervjuisanja za žalbe ETIAS-a. Žalbe se uglavnom obrađuju putem pisane komunikacije. Tačan proces žalbe može da se razlikuje i trebalo bi da budete informisani o postupku žalbe kada dobijete uskraćivanje.
Šta ako izgubim pasoš dok sam u Austriji na odobrenom ETIAS-u?
Ako izgubite pasoš dok ste u Austriji, trebalo bi odmah da ga prijavite lokalnoj policiji i kontaktirate ambasadu ili konzulat vaše zemlje u Austriji. Pošto je ETIAS povezan sa vašim pasošem, moraćete ponovo da se prijave za ETIAS kada budete imali novi pasoš.
Šta mogu da uradim ako mi ukinu ETIAS dok sam u Austriji?
Ako je vaša ETIAS autorizacija opozvana, trebalo bi da dobijete razlog za opoziv. Žalbeni proces zavisiće od razloga opoziva. Generalno, žalili biste se organu koji je ukinuo ovlašćenje, i trebalo bi da budete informisani o procesu žalbe ili da podnesete zahtev za novi ETIAS.