Slovačka ETIAS - Evropsko ukidanje viza za Slovačku

Nekada se stara Čehoslovačka podelila na dve, obe novostvorene zemlje (Češka Republika i Slovačka) pridružile su se E.U. To znači da će koristiti isti sistem kao i ostatak Evrope kada sistem ETIAS eTIAS etiaS etias izađe na snagu za nekoliko godina. Slovačka još uvek nije imala istu ozbiljnost terorističkih napada kao neke druge zemlje u Evropi, ali je pogođena do sada nezabeleženim brojem migranata i izbeglica koji stižu dalje na jug i istok. Ove promene su glavni razlozi zbog kojih se uvodi ETIAS. Očekuje se da će informacije dobijene kada se prijave popune i podnesu onlajn u budućnosti biti podeljene sa svim drugim šengenskim zainteresovanim stranama kako bi posetioci mogli da se prate među blokom.

Kakav je odnos Slovačke sa Šengenskim blokom?

Nedugo nakon što se Slovačka pridružila E.U. podnela je zahtev i dobila članstvo u šengenskom bloku 27 zemalja. Šta se tačno šengen radi izaziva popriličnu konfuziju za mnoge neevropljane i, zapravo, čak i mnogi Evropljani nisu sigurni o čemu se radi u Šengenskom sporazumu. 27 Šengenske zemlje, uključujući Slovačku, složile su se da omoguće jedni drugima slobodu da putuju, žive i rade u bilo kojoj od zemalja članica.

Unija takođe ima ujednačena imigraciona pravila koja dozvoljavaju ulazak ko sme da uđe, kako se nadgledaju i koliko dugo mogu da ostanu. Nije svaka E.U. zemlja u Šengenu. Rumunija i Bugarska, na primer, trenutno nisu u šengenskoj zoni, mada će obe verovatno uskoro biti. Takođe, nije svaka šengenska zemlja u E.U. Primeri takvih zemalja su Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.

Zašto posetiti Slovačku?

Slovačka se pojavljuje kao popularna turistička destinacija, okružena Austrijom, Mađarskom, Poljskom, Ukrajinom i Češkom Republikom. Reputirano je da ima više od svog poštenog udela u zamkovima i zamkovima, više nego bilo koja druga zemlja u Evropi, mada su neki sa liste jedva prepoznatljivi kao gomile kamenja u dubokoj slovačkoj šumi.

Većina posetilaca provodi vreme u živahnoj prestonici Slovačke Bratislavi, koja kao i mnoge evropske prestonice ima stari centar sa dobro očuvanim zgradama.

Slovačka ima veliki planinski enterijer, karpatske planine i lokalno stanovništvo i posetioci uživaju u pešačenju na mnogim stazama koje ukrštaju ovaj region. Postoji 9 nacionalnih parkova sa pećinama koji su specijalitet u krečnjačkom regionu Visoka Tatra.

Da li će mi trebati ETIAS da posetim Slovačku?

Još uvek vam nije potreban jer ETIAS još uvek nije stupio na snagu kao uslov za putnike. Očekuje se da će ETIAS biti zvanično uveden početkom 2025. Na vas će uticati ETIAS samo ako ste državljanin zemlje koja se odriče viza. Te zemlje uključivale su Kanadu, SAD, Australiju i Japan, zajedno sa skoro drugima 60. Naravno, ako ste već nosilac E.U. ili Šengenskog pasoša vaša sloboda putovanja po Evropi neće biti pogođena. Troškovi podnošenja zahteva za ETIAS iznosiće €7. Odobrena ovlašćenja biće izdana godinama, odnosno 3 do isteka pasoša, šta god da bude na prvom mestu.