Aerodromi EU nečitljivi za post-Brexit sistem ulaska/izlaska

Aerodromi EU nečitljivi za post-Brexit sistem ulaska/izlaska

Sa približavanjem oktobarskog roka za nova pravila ulaska posle Brexita, desetine aerodroma Evropske unije (EU) nije spremno za promene.

Ova situacija bi mogla da poremeti planove britanskih putnika i pokaže poteškoće u sprovođenju politike vezane za Brexit.

Fijasko sa otiscima prstiju na malim aerodromima

Mnogi manji aerodromi širom EU još uvek nisu instalirali potrebnu tehnologiju uzimanja otisaka prstiju za novi Evropski sistem za ulazak i izlazak (EES).

Ovaj sistem, koji će proveravati biometrijske podatke putnika iz zemalja koje nisu članice EU, uključujući britanske državljane, kada prvi put uđu u EU, trebalo bi da bude primenjen u oktobru.

Nedostatak pripremljenosti mogao bi da dovede do značajnih kašnjenja i konfuzije za putnike.

Tim Riardon, Doverov predstavnik za izlazak iz EU, rekao je za Telegraf da još nema potvrde o operaciji EES. Ta neizvesnost povećava zabrinutost u pogledu prozivke sistema.

(Image courtesy of NeiFo via Pixabay)

(Image courtesy of NeiFo via Pixabay)

Mobilna aplikacija odlaže problem sa jedinjenjem

Mobilna aplikacija EES, koja treba da učini proces ulaska bržim, možda neće biti spremna do oktobra. Ovo odlaganje moglo bi da potraje i duže za britanske putnike na granicama EU.

Aplikacija je osmišljena tako da registruje sve koji ulaze u EU, uključujući putnike koji su izuzeti od viza i nosioce viza za kratki boravak, što je čini ključnom komponentom novog sistema.

Moguća dodatna sigurnost za putnike

Implementacija EES-a i povezanog ETIAS-a (European Travel Information and Authorization System) uticaće na različite tipove putnika i imigranata.

Mada će kratkoročni posetioci morati da prolaze kroz nove biometrijske provere, dugoročni putnici kao što su studenti, digitalni nomedovi i investitori mogli bi da se suoče sa dodatnom lupom. ETIAS, koji je odvojen od EES-a, zahtevaće odobrenje pre putovanja za putnike koji su izuzeti iz viza, što će zakomplikuje procedure ulaska u EU.

(Image courtesy of daniel_diaz_bardillo via Pexels)

(Image courtesy of daniel_diaz_bardillo via Pexels)

Još jedna preispitivanje vremenske ose

Izazovi sa implementacijom EES pokazuju šire probleme sa kojima se suočava imigraciona politika EU posle Brexita.

Novi sistem ima za cilj unapređivanje bezbednosti granica i bolje upravljanje migracijama, posebno sa rekordno visokom iregularnom migracijom u EU.

Međutim, tehničke i logističke prepreke na koje je naišla tokom prozivke mogu da izazovu preispitivanje vremenskog okvira i metoda za implementaciju takvih velikih mera granične kontrole.

Javna percepcija i planovi putovanja

Predstojeće promene već utiču na odluke o putovanjima.

Istraživanje Odeljenja za transport otkrilo je da je 15 odsto ljudi u Engleskoj reklo da je manja verovatnoća da će putovati u Evropu kada se uvede EES.

Ovaj zaokret u javnom mnjenju mogao bi da ima značajne implikacije na turizam i prekogranične odnose između Velike Britanije i zemalja EU.

Aerodromi EU žure da ispune krajnji rok

Sa približavanjem oktobarskog roka, EU se žuri da osigura da njeni aerodromi budu opremljeni za obavljanje novih uslova za prijem. Koliko dobro ide ova prozivka uticaće na britanske putnike i dati primer budućim projektima kontrole granica.

S obzirom da ulozi visoko i da vreme ističe, sve oči će biti uprte u to koliko se nesmetan prelazak na novi sistem odvija.