Austrijski oficiri pomagaće granične provere na aerodromu u Bukureštu dok se Rumunija pridružuje Šengenu

Austrijski oficiri pomagaće granične provere na aerodromu u Bukureštu dok se Rumunija pridružuje Šengenu

Posle predstojećeg pridruživanja Rumunije Šengenskoj zoni 31.

Cilj saradnje je da se unaprede bezbednosne mere i pojednostavi provera identiteta putnika koji ulaze u šengensku zonu bez granica.

Pojačana bezbednost i stručna pomoć

Prema rečima Katalina Predojua, rumunskog ministra unutrašnjih poslova, austrijski oficiri sa ekspertizom u identifikovanju lažnih dokumenata vodiće rumunsku graničnu policiju u validaciji putnih isprava.

Pored toga, evropska granična agencija Fronteks rasporediće 2.000 oficira za jačanje bezbednosti duž granica Rumunije i Bugarske.

Naglašavajući postepenu prirodu procesa integracije Rumunije u Šengensku integraciju, ministar Predoju je istovremeno ukazao na fazni prijem Austrije, naglašavajući da to iskustvo nameštenog pridruživanja nije jedinstveno.

Tekući pregovori o potpunoj integraciji

Posle 11-godišnjeg čekanja, Bugarska i Rumunija pridružile su se Šengenskoj zoni 30.

Dalji razgovori 2024. biće usredsređeni na potpuno uklanjanje unutrašnje kopnene granične kontrole, iako između Bukurešta, Sofije, Beča i Brisela nije potvrđen ciljni rok.

Nova granična pravila utiču na putnike i imigrante

Faznom integracijom Šengena uvode se nove pasoške i bezbednosne provere koje će uticati na ulazak posetilaca i imigranata u Rumuniju.

Kada bude pokrenut 2025. godine, Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) zahtevaće odobrenje pre putovanja za posetioce koji su izuzeti iz vize, dodajući još jedan sloj skrininga.

Pooštrene granične kontrole mogle bi da znače veću proveru i duža čekanja porodica, studenata i digitalnih nomedova koji putuju u Rumuniju na dugoročni boravak.

Međutim, zvaničnici ostaju pri stavu da će pojačane bezbednosne mere na kraju omogućiti bržu proveru identiteta i pristup odobrenim putnicima.

Efekti na pristup imigracione politike EU

Saradnja Rumunije sa Austrijom takođe nagoveštava imigracionu politiku EU usmerenu na balansiranje bezbednosti uz olakšavanje ovlašćenih putovanja.

Mada će novi sistem ETIAS-a i raspoređivanje oficira Fronteksa ograničiti nezakonit ulazak, građani EU nastaviće da imaju koristi od bezviznog pristupa Šengenu.

Faza integracije novije zemlje članice omogućava tranziciju ka toj jedinstvenoj ravnoteži bezbednosti i ovlašćene mobilnosti širom EU.

Jednom kada Bugarska i Rumunija ostvare potpunu integraciju u Šengensku zonu, to će označiti još jednu prekretnicu na putu EU ka usklađenoj unutrašnjoj imigracionoj politici i putovanjima bez granica.

Sledeći koraci ka besprekornom putovanju

Mada se Rumunija još uvek suočava sa pregovorima o potpunoj pridruživanju šengenskoj zoni bez granica, raspoređivanje eksperata za potvrdu identiteta dokumenata i pojačanih bezbednosnih službenika pokazuje napredak ka integraciji.

Zvaničnici naglašavaju da ovaj fazni pristup pridruživanju nije neuobičajen za nove zemlje članice.

Dodatna podrška na aerodromu u Bukureštu ima za cilj da se ublaži tranzicija za putnike dok Rumunija i Austrija sarađuju na unapređivanju bezbednosnih i mera provere identiteta.

Daljim razgovorima odrediće se vremenski okviri za uklanjanje preostalih unutrašnjih kopnenih graničnih provera, ostvarivanjem cilja Rumunije da nesmetano putuje preko Šengenske zone.