Da li mi je potrebno putno osiguranje za Evropu?

Da li mi je potrebno putno osiguranje za Evropu?

Jedno od pitanja koje nam putnici najčešće postavljaju je da li je potrebno da kupe osiguranje za svoje putovanje kada putuju na ETIAS, Šengen ili kao državljanin EU. Kada je reč o putnim osiguranjima za Evropu, odgovor nije uvek jasan. U ovom članku ćemo istražiti neke faktore koje treba uzeti u obzir prilikom donošenja vaše odluke.

Da li je potrebno putno osiguranje prilikom posete Evropi?

Prilikom posete Evropi, putno osiguranje može biti potrebno u zavisnosti od toga koji pasoš koristite za ulazak u šengensku zemlju.

ETIAS putnici

Za putnike koji mogu da uđu u EU bez viza na ETIAS-u, putno osiguranje se preporučuje jer može da pruži velike pogodnosti i zaštitu. Međutim, putno osiguranje nije obavezno kada se putuje na ETIAS. Ne samo da putno osiguranje pokriva hitne medicinske troškove i evakuaciju, već vas pokriva i zbog otkazivanja putovanja, izgubljenog ili oštećenog prtljaga i kašnjenja letova. Pored toga, može da pokrije sve unapred plaćene ili bespovratne troškove ako vaše putovanje mora da se otkaže zbog neočekivanih okolnosti kao što su prirodna katastrofa, bolest ili smrt člana porodice kod kuće. Iako britanski državljani imaju obezbeđenu negu na nivou sa Karticom globalnog zdravstvenog osiguranja Velike Britanije (GHIC), i dalje ih savetuje vlada Velike Britanije da dobiju privatno putno osiguranje.

Šengenski vizni putnici

Podnosioci zahteva i nosioci šengenskih viza moraju da poseduju putno osiguranje tokom planiranog boravka u Evropi i pre dobijanja šengenske vize. Osnovni zahtevi su da polisa obezbedi potpunu medicinsku pokrivenost od najmanje 30.000 podnosiocu zahteva, odnosno osiguraniku, kao i da obezbedi potpunu pokrivenost evakuacijom ili repatrijacije iz medicinskih razloga. Postoji veliki broj privatnih osiguravača kao što su AXA i Allianz koji nude takve smernice i veća ograničenja pokrivenosti.

Državljani EU

Putno osiguranje za državljane EU nije obavezno jer evropska kartica zdravstvenog osiguranja (EHIC) treba da pokrije razne medicinske troškove nastale za hitne slučajeve ili negu unutar drugih evropskih zemalja. Međutim, planovi privatnog osiguranja takođe bi mogli da budu korisni za putnike koji žele opsežnu pokrivenost.

Zašto bi trebalo da dobijete putno osiguranje za Evropu čak i ako to nije obavezno

Prilikom planiranja putovanja u Evropu, važno je razmotriti potencijalne rizike i troškove povezane sa putovanjima. Srećom, državljani zemalja EU imaju pravo na Evropsku karticu zdravstvenog osiguranja, a britanski državljani imaju pravo na Karticu globalnog zdravstvenog osiguranja Velike Britanije. Međutim, drugi putnici koji ulaze u šengensku zemlju možda će morati da dobiju putno osiguranje. Na primer, putnicima koji ulaze u zemlje EU bez viza preko ETIAS-a, kao što su Amerikanci ili Kanađani, savetuje se da imaju medicinsko osiguranje za Evropu ili putno osiguranje. Vlasnici šengenskih viza moraju da dobiju putno osiguranje u sklopu zahteva za vizu.

Dobra evropska politika pokriva medicinske troškove i pruža zaštitu u slučaju neočekivanih kašnjenja ili otkazivanja, kao i izgubljenog ili ukradenog prtljaga. Putnici takođe mogu imati koristi od drugih usluga kao što su 24-časovna pomoć širom sveta i aerodromski transferi. Sveobuhvatnom politikom putnici se uveravaju u duševni mir i dugoročno bi mogli da uštede znatan novac. Imajući u vidu značaj obezbeđivanja adekvatnog osiguranja za međunarodno putovanje, dobijanje putnog osiguranja za Evropu trebalo bi smatrati neophodnim.

Kako da pronađete pravu polisu putnog osiguranja za vas

Pronalaženje prave polise putnog osiguranja za vaše sledeće putovanje ne mora da bude težak zadatak. Pažljivo istraživanje i promišljeno razmatranje različitih opcija mogu vam pomoći da dođete do politika koje zadovoljavaju vaše potrebe i budžet. S obzirom na to da su potrebe svakog putnika jedinstvene, važno je pregledati detalje pre nego što izaberete plan. Obavezno uzmite u obzir ograničenja medicinske pokrivenosti i izgubljenog ili oštećenog prtljaga i predmeta u vezi sa vašim tačnim planovima putovanja. Budite svesni svih postojećih uslova koje možda imate i ako smernice dozvoljavaju da i oni budu pokriveni. Shvatite kako otkazivanja funkcionišu pre nego što se posvetite određenom planu i ne zaboravite neke posebne susrete u kojima možete učestvovati tokom putovanja jer neke smernice neće obuhvatiti ove vrste aktivnosti, kao što su skijanje ili ronjenje.

Šta da radite ako imate nezgodu ili vanrednu situaciju dok ste u Evropi

Kada putujete Evropom, važno je preduzeti neophodne mere predostrožnosti. Ako dođe do vanredne situacije ili nezgode, brzo delujete kako biste bili sigurni da će svi koji učestvuju dobiti potrebnu pomoć. Znajte koga da pozovete za hitne službe u zemlji koju posećujete jer možda niste upoznati sa njihovim protokolom za hitne slučajeve. Na primer, u Francuskoj i Nemačkoj pozovite broj 112, dok u Španiji pozovite 112 za medicinske hitne slučajeve ili 092 za bilo koju drugu vrstu hitnih slučajeva. Pored toga, uvek nosite svoje kontakt informacije o vama kako bi medicinsko osoblje lako pristupilo relevantnim zdravstvenim kartonima ili se obratite članu porodice ako je to potrebno. Za kraj, uverite se da imate pristup informacijama o putnom osiguranju kako bi svi troškovi nastali od vanrednog stanja mogli da se nadoknade kada je to potrebno.

Saveti za podnošenje zahteva za putno osiguranje

Putovanja su divno iskustvo, ali neočekivani problemi mogu da iskrsnu i stave neprijatan prigušivač na vaše putovanje. Jedan od načina da budete spremni na ove eventualnosti je da imate važeće putno osiguranje. Međutim, ako naiđete na problem koji zahteva podnošenje zahteva, može postati teško uspešno upravljati procesom. Srećom, postoji nekoliko saveta koji mogu olakšati podnošenje zahteva za putno osiguranje. Prvo se uverite da ste prikupili sva potrebna dokumenta vezana za vaš zahtev. To uključuje kopiju vaše smernice i potvrde za sve nastale troškove koje želite da nadoknadite. Takođe, vodite evidenciju o ključnim datumima u slučaju da postoji bilo kakav spor oko toga kada se incident dogodio ili kada ste podneli zahtev. Na kraju, budite strpljivi: tvrdnje ponekad mogu da potraju nedeljama ili mesecima zbog papirologije ili odlaganja istrage. Iz tog razloga, važno je da obratite na kraj sa detaljima o kontaktu administratora koji će se direktno baviti vašom datotekom kako bi svi problemi mogli odmah da se reše. Praćenje ovih saveta trebalo bi da vam pomogne da se bez napora krećete kroz proces osiguranja i osigurate da čak i ako nešto krene naopako tokom putovanja, bićete što spremniji i na putu nadoknade što je brže moguće.

Najčešća pitanja o putnim osiguranjima za Evropu

Postoji niz faktora koje treba uzeti u obzir prilikom istraživanja najbolje politike za vaše putovanje u Evropu, kao što je to koliko dugo putujete, da li postoje neki postojeći uslovi kojima je potrebna pokrivenost i koje vrste aktivnosti će se preduzimati tokom boravka u inostranstvu. Poznavanje odgovora na ova pitanja unapred može pomoći u informisanju o vrsti osiguranja koja je neophodna i korisna kako bi imala mirnodopski mir dok istražuje sve što Evropa ima da ponudi.

Za mnoge ljude putno osiguranje je neophodan deo planiranja putovanja. Ali sa toliko različitih politika i pružalaca usluga, teško je znati šta vam je potrebno ili odakle da počnete. Zato smo sastavili ovu listu najčešćih pitanja o putnim osiguranjima za Evropu kako bismo malo olakšali proces. Th

Kakvo putno osiguranje mi je potrebno za put u Evropu?

Uzimanje dovoljnog putnog osiguranja je od suštinskog značaja u slučaju da se nešto neočekivano desi dok ste odsutni, što vam daje duševni mir da se mogu pokriti bilo kakvi dodatni finansijski troškovi. Pokrivenost obično uključuje predmete kao što su medicinska nega, otkazivanje putovanja ili kašnjenje, lične stvari i prtljag, kao i pokriće odgovornosti u slučaju da povredite nekoga ili oštetite tuđu imovinu. U zavisnosti od dužine i vrste vašeg putovanja u Evropu, medicinske istorije i starosti možda ćete želeti da razmislite o investiranju u dodatnu pokrivenost ako i kada je to potrebno.

Koliko košta putno osiguranje za Evropu?

U zavisnosti od vrste smernica, troškovi mogu značajno da se razlikuju. Na primer, troškovi putnog osiguranja za Evropu mogu se kretati od manje od 10 dolara mesečno do nekoliko stotina dolara po putovanju. Nivo pokrivenosti koji odaberete zavisi od vašeg budžeta i specifičnih potreba. Postoje dodaci za sezonske sportove ili druge aktivnosti, kao i dodaci za pokrivanje destinacija na udaljenim ostrvima. Takođe je mudro da iskoristite prednosti upoređivanja web sajtova koji će vam obezbediti citate više kompanija kako biste mogli da izaberete plan koji najviše odgovara vašim potrebama.

Kako da dobijem najbolju nagodbu o putnim osiguranjima za Evropu?

Da biste dobili dobru nagodbu, prvo treba da razumete najosnovnije pokriće koje vam je potrebno. Želite li samo medicinsko pokriće ili gubitke koji mogu biti posledica otkazanih rezervacija? Nakon realizacije suštinskih zahteva za pokriće, možete početi da upoređujete osiguravače kako biste mogli da dobijete ideju o pokrivenosti i troškovima povezanim sa različitim smernicama. Takođe razmislite o popustima koje nude programi lojalnosti, kreditne kartice i druge grupe u kojima možete biti deo. Ćaskanje onlajn ili telefonom sa stručnjakom za osiguranje takođe može pomoći da se osigura da se sve vaše potrebe uzmu u obzir kada se uzme u obzir najbolji dogovor. Ne zaboravite da pročitate sitni otisak i kupite ranije, tako da imate dovoljno vremena da pregledate smernice pre nego što krenete na put.

Šta treba da tražim u polisi putnog osiguranja za Evropu?

Razmislite o politici koja će ponuditi pokriće za troškove medicinske i bolnice, kao i za hitnu evakuaciju ili neophodnu repatrijaciju. Takođe bi trebalo da razmislite da li vaša polisa pokriva otkazivanje leta, rezervacije hotela i druge pridodate aktivnosti zbog nepredviđenih okolnosti. Osim toga, proverite avanturističke i ležerne aktivnosti koje su obuhvaćene politikom. Potrudite se da detaljno pregledate sva isključenja kako ne bi bilo iznenađenja tokom putovanja u inostranstvo. Na taj način možete da obezbedite da imate pravu polisu putnog osiguranja i da budete spremni na svaku eventualnost.

Koja su neka uobičajena isključenja u polisama putnog osiguranja za Evropu?

Kada se uzme u obzir putno osiguranje za evropsko putovanje, važno je razumeti koja su zajednička isključenja polise. Generalno gledano, smernice mogu da isključe pokriće za sve gubitke vezane za postojeće medicinske uslove, sve opasne aktivnosti kao što su skijanje ili druge sportske aktivnosti, gubici vezani za alkohol, otkazivanje zbog vladinih saveta ili upozorenja na putovanja i troškovi nastali zbog gubitka prihoda tokom putovanja. Od suštinskog je značaja da se upoznate sa odredbama polise određenog osiguravača pre kupovine plana putnog osiguranja. Na taj način ćete moći da donesete informisanu odluku o izboru prave pokrivenosti za vaše jedinstvene potrebe i očekivanja.

Zakljuиak

Putno osiguranje je važno razmatranje za svako putovanje, ali je posebno važno kada putujete u Evropu. Putno osiguranje takođe može biti obavezno u zavisnosti od vaše zemlje državljanstva i ako putujete šengenskom vizom ili ETIAS-om. Postoji nekoliko razmatranja prilikom kupovine putnog osiguranja za Evropu, uključujući i to kakva vam je pokrivenost potrebna i koliko će to koštati. Takođe bi trebalo da budete svesni zajedničkih isključenja u smernicama kako biste mogli da dobijete najbolju moguću pokrivenost za svoje putovanje.