ETIAS na kursu za 2022. godinu Uvod

ETIAS na kursu za 2022. godinu Uvod

Uprkos svim trenutnim konfuzijama u vezi sa evropskim putovanjima Evropska komisija ostaje rešena da uvede Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) 2022. godine. Prvi put dogovoren 2018. godine, a prvobitno je trebalo da počne sa radom 2021. godine, ETIAS je sistem pre skrininga za sve koji nameravaju da posete Evropi koji nisu članice EU. Putnicima koji su trenutno u mogućnosti da posete Evropu bez vize biće potrebno da ETIAS bude odobren pre nego što ode na bilo kakvo putovanje u EU ili Šengensku zonu bez obzira na svrhu ili trajanje posete.

Trenutno nema promena u ETIAS Launch

Zbog tekućih odlaganja prozivke ETIAS bi sada trebalo da bude zvanično pokrenut krajem 2022, ali neće postati obavezan uslov do 2023. Putnicima koji ispunjavaju uslove biće potrebno da osiguraju da imaju trenutni i važeći elektronski čipovani pasoš za evropska putovanja. Iako će postojati grejs period od šest meseci posle pokretanja ETIAS-a kada odobrenje neće biti obavezno, Komisija EU snažno preporučuje putnicima da imaju neophodno odobrenje da izbegnu potencijalne poteškoće u ulasku u EU ili šengenske države.

Jednom kada se ETIAS u potpunosti sprovede nakon šestomesečnog grejs perioda svi pasoši koji pripadaju podobnim putnicima moraju:

  • Ima manje od 10 godina
  • Važi najmanje šest meseci posle poslednjeg datuma putovanja
  • Imajte neophodno odobrenje ETIAS-a za putovanje
  • Imaj elektronski čip

Kada se podnese onlajn zahtev ETIAS-a očekuje se da će odobrenje biti gotovo odmah odobreno u oko 95 odsto slučajeva. Međutim, ako se pojave problemi tokom procesa podnošenja zahteva, možda će biti neophodno da nadležni traže dodatne informacije ili pojašnjenja. U takvim slučajevima odobrenje može da potraje i do trideset dana, tako da se podnosioci zahteva pozivaju da podnesu onlajn formular dobro pre bilo kakvih planiranih evropskih putovanja.

Evropski putnički haos

Jednostavnost rezervisanja evropskih letova i smeštaja koji je bio norma u predratne dane je gotovo daleka uspomena. Više od godinu dana otkako je globalna pandemija praktično zatvorila putovanje avionom širom sveta i dalje postoji velika neizvesnost u pogledu leta za Evropu i iz nje.

Različite zemlje rade različite protokole u pogledu toga iz kojih zemalja se prihvataju letovi ili u koje neće leteti. Iako letovi sada funkcionišu između drugih zemalja i Evrope frekvencija nije ni blizu onoga što je bila pre izbijanja koronavirusa. Takođe se mora imati u vidu da se od posetilaca može zahtevati da imaju nedavni negativan Test Covid-19 pre nego što im je dozvoljeno da se ukrcaju na let. Zemlje članice EU možda će zahtevati dolazak putnika u samoizolacije u periodu od nekoliko dana do dve nedelje. Samo to je trenutno dovoljan podsticaj za evropska putovanja ali takođe treba imati u vidu da neke evropske zemlje, odnosno regioni unutar neke zemlje, takođe uvode noćni policijski čas kada svi građani (uključujući i posetioce) moraju da ostanu u zatvorenom prostoru ili da se suoče sa strogim kaznama.

Digitalni zeleni sertifikat EU mogao bi da predstavlja problem za Britance

O tome se u poslednjih nekoliko meseci u velikoj meri diskutovalo, donekle kontroverzni Sertifikat EU o digitalnom zelenom certifikatu (DGC) trebalo bi da postane stvarnost. Na junskom sastanku predsednici Saveta EU, Evropske komisije i Evropskog parlamenta zvanično su potpisali sporazum kojim se utiša put DGC-u koji će početi sa radom početkom jula.

DGC je elektronska verifikacija da je nosilac vakcinisan protiv Covid-19 i navedeni cilj je da se olakša bezbednije, slobodnije i lakše putovanje za građane EU između svih zemalja članica EU. Nosioci sertifikata trebalo bi da uživaju lakši pristup zemljama članicama EU, kao i izuzeće od bilo kakvih lokalnih ograničenja karantina. Trinaest zemalja članica EU već je počelo da izdaje Digitalne zelene sertifikate sa preostalim zemljama članicama koje treba da slede taj primer u narednih šest nedelja.

Iako je posedovanje DGC opcionalno nije nezamislivo da će postati obavezan uslov i to može predstavljati pravi problem za posetioce iz zemalja van Evropske unije. Digitalni zeleni sertifikat je rešenje EU za građane EU i posetioce evropske zone koji nisu članice EU ne mogu da koriste šemu niti da uživaju njene prednosti.

Zakljuиak

Dobra vest je da vlasti u nekoliko zemalja trenutno razvijaju sopstvenu verziju takozvanog "pasoša vakcine" i nada se da će ti sertifikati biti kompatibilni i prihvaćeni kao dokaz vakcinacije u više jurisdikcija. Koliko će ovaj proces trajati ostaje nejasno u ovom trenutku, ali bi (nadam se) trebalo da bude pre nego kasnije.