EU finalizuje kriterijume za označavanje potencijalnih terorističkih i ekstremističkih pretnji

EU finalizuje kriterijume za označavanje potencijalnih terorističkih i ekstremističkih pretnji

Evropska unija (EU) razvila je niz neobavezujućih kriterijuma za identifikaciju pojedinaca koji bi potencijalno mogli da budu umešani u terorizam ili nasilni ekstremizam.

Cilj je da se promoviše unošenje tih osoba u evropske baze podataka i sisteme koji se koriste za praćenje i analizu potencijalnih pretnji.

Naseljavanje evropskih baza podataka "budućim" kriminalcima

Kriterijumi, izneti u noti koju je prošlog meseca cirkulisalo predsedništvo Belgijskog saveta, naglašavaju potrebu za jasnim i pouzdanim dokazima da će osoba verovatno počiniti, pomoći ili biti umešana u buduće terorističke ili nasilne ekstremističke aktivnosti.

Međutim, ova procena je samo za ljude koji su već optuženi ili osuđeni za takva krivična dela, ili one sa postojećim nalogom za hapšenje.

Projektovana meta muslimanskih aktivnosti i stranih boraca

Među fajlovima Evropola koji se pominju u napomeni su Analysis Project (AP) Hydra i AP Travellers.

Hidra se fokusira na aktivnosti koje uključuju muslimane, sa ciljem da se spreče zločini povezani sa terorizmom koje su počinili pojedinci ili grupe koje koriste islam kao opravdanje.

Sa druge strane, Putnici se fokusiraju na istraživanje i analizu podataka o stranim terorističkim borcima, posebno onima koji se vraćaju u Evropu ili SAD iz konfliktnih zona poput Sirije ili Iraka.

U noti se naglašava da sve informacije koje se dele o potencijalnim teroristima ili nasilnim ekstremistima ne mogu da se koriste za istrage bez odgovarajućih zahteva za uzajamnu pravnu pomoć i procedura.

Zabrinutost zbog potencijalnog uticaja na političke aktivnosti i aktiviste

Ideja da se neko označi kao "potencijalna teroristička ili nasilna ekstremistička pretnja" izazvala je zabrinutost da bi ona mogla da se koristi za nepravedno praćenje, praćenje i ograničavanje političkih aktivnosti i aktivnosti.

Prema izveštaju Stejtvoča, nekoliko vlada u EU pokušava da zaustavi ili ometa različite vrste aktivizma, kao što su protesti protiv rata, akcije podrške Palestini, ekološki aktivizam i pokreti za rasnu pravdu.

Ove vlade sve više koriste preuveličane tvrdnje i nazivaju demonstrante "ekstremistima" ili "teroristima".

Agencija EU za osnovna prava takođe je upozorila u svom izveštaju za 2022. godinu da bi zakon EU o terorizmu za 2017. godinu mogao da potkopa važna prava i slobode, poput slobode govora, informacija, umetničkog izražavanja, naučne istrage i kretanja.

Proširenje opsega tako da uključuje prekršaje povezane sa teroristima

Pored glavnog indikativnog kriterijuma, u noti se nalaze i dodatni kriterijumi koji bi mogli da ukažu na potencijalnu umešanost u terorizam, na osnovu zakona EU protiv terorizma iz 2017.

Ti kriterijumi obuhvataju širok spektar aktivnosti, kao što je usmeravanje ili učešće u terorističkoj grupi; obezbeđivanje informacija, resursa ili finansijskih sredstava; javno podsticanje terorizma; i regrutovanje, obuku i putovanja u terorističke svrhe.

Dodatni kriterijumi takođe uključuju pojedince koji su proširili teroristički materijal na javnost, kao i one kojima je odbijen ulazak u zemlju EU zbog aktivnosti vezanih za terorizam.

Kretanje kroz promenljivi pejzaž EU

Novi kriterijumi EU za identifikovanje potencijalnih terorističkih i ekstremističkih pretnji mogli bi da utiču na ljude koji posećuju ili se sele u Evropu.

Počevši od sredine 2025. godine, Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) pregledaće putnike iz zemalja koje su izuzete iz viza pre nego što uđu u Šengensku zonu.

Ovo ima za cilj poboljšanje bezbednosti, ali novi kriterijumi mogu da utiču na način na koji se vrše ETIAS provere.

Porodice, investitori, digitalni nomedovi, studenti i posetioci koji ostaju duže u Evropi mogli bi da se suoče sa još pitanja prilikom podnošenja zahteva za svoje vize.

Dugoročni imigranti takođe bi mogli da budu pogođeni jer bi novi kriterijumi mogli da se koriste u proverama i procenama prošlosti.

Balansiranje bezbednosti i osnovnih prava

Napori da se deluje protiv pojedinaca na osnovu uverenja da bi mogli da počine krivična dela u budućnosti izazvali su zabrinutost kod onih koji se zalažu za ljudska prava.

Dok EU finalizuje svoja pravila za identifikaciju potencijalnih terorista i ekstremista, važno je vesti računa da te mere ne krše osnovna prava i slobode ili dovedu do nepravednog nadzora i ograničenja legitimnih političkih aktivnosti i aktivizma.