Moguća dalja odlaganja lansiranja ETIAS-a zbog COVID-19

Moguća dalja odlaganja lansiranja ETIAS-a zbog COVID-19

Uvođenje Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS) je, kao i mnoga pitanja Evropske unije, sniženo u prioritetu dok borba protiv koronavirusa zauzima centralnu scenu. Prvobitno trebalo da počne početkom 2021, ne očekuje se da će ETIAS stupiti na snagu do kraja 2022. Čak i pre nego što je pandemija koronavirusa pogodila EU već je odložila uvođenje ETIAS-a na godinu dana zbog zuba koji povezuju različite baze podataka o nacionalnoj bezbednosti, ali je komisija EU odlučna u nameri da novi sistem proteče što je pre moguće. Navedeni ciljevi ETIAS-a su da pojednostavi proces prijema u evropsku zonu za državljane koji nisu članice EU i da zatvori informativne praznine o putnicima, čime bi se ojačala bezbednost širom zemalja članica EU uskraćivanje pristupa onima koji nameravaju da putnike dožive kao mogući rizik.

Kako funkcioniše ETIAS

Iako je koncept možda sličan, ETIAS nije oblik evropske vize već dozvola za putovanje u, i unutar, bilo koje od zemalja članica Evropske unije koja je elektronski povezana sa pasošem. Čak i pre dolaska u zemalja članica EU putnik mora da poseduje važeći pasoš ETIAS-a. Tačke polaska uključuju sve aerodrome, trajektne i brodske terminale, međunarodne železničke stanice, skladišta za trenere u unutrašnjosti i tunel Lamanš. Kao što je i normalno, pasoši će biti proveravani na mestu polaska i onim vlasnicima pasoša koji nemaju odobrenje ETIAS-a biće uskraćen pristup predviđenim sredstvima putovanja. Ukoliko se neodobrenom putniku dozvoli da putuje greškom gotovo je neizbežno da će previd biti uhvaćen na mestu dolaska i putnik se vratio na prvobitno mesto polaska.

Putnici "treće zemlje" u poseti Evropi

Kada novi sistem proradi biće obavezno da bilo koji državljani koji nisu članice EU imaju odobreni pasoš ETIAS-a za ulazak u evropsku zonu. Zemlje izvan Evropske unije biće ocenjene kao "treće zemlje" i one će uključivati preko šezdeset zemalja koje trenutno uživaju bezvizna putovanja u EU, uključujući SAD i Kanadu. Kako Velika Britanija više nije članica Evropske unije sada se ocenjuje kao treća zemlja iako su napravljeni posebni aranžmani u sklopu sporazuma o Brexitu koji omogućava britanskim državljanima da neko vreme putuju bez ETIAS-a ili evropske vize. Ovaj period milosti prvobitno je trebalo da istekne krajem 2020. godine ali bi eventualno mogao da bude produžen u zavisnosti od aktuelne situacije u vezi sa pandemijom koronavirusa.

Implikacije ETIAS-a na posetioce Velike Britanije

U okviru Sporazuma o povlačenju Brexita, Velika Britanija je ušla u jedanaestomesečni tranzicioni period u kojem se ništa neće promeniti što se tiče evropskih putovanja i trgovine. Kako stvari trenutno stoje, ovaj prelazni period treba da se završi krajem decembra 2020. Od januara 2021. godine pozicija je još uvek malo neizvesna. I britanska vlada i Evropska komisija žele da izbegnu situaciju u kojoj bi britanski državljani zahtevali evropsku ili šengensku vizu za putovanje u Evropu i šengenske zemlje jer bi to gotovo sigurno rezultiralo time da britanska vlada uvede sličan uslov za evropske posetioce u Veliku Britaniju. Uvođenje recipročnog viznog režima između dva tela je mogućnost, ali je malo verovatno da će se to desiti. Umesto toga, daleko je verovatnije da će se EU i Velika Britanija dogovoriti o politici "bez viza" u posebnom aranžmanu između dve vlasti. To će značiti manje neusaglašenosti za britanske nosioce pasoša, jer će drugim državljanima trećih zemalja možda biti potrebna evropska ili šengenska viza (ili obe) u zavisnosti od toga koje evropske zemlje su u poseti. Jedna stvar koja je, međutim, izvesna, biće neophodnost odobrenja ETIAS-a za evropska putovanja.

Odobrenje ETIAS-a biće obavezno

U ne tako dalekoj budućoj trećoj zemlji posetioci u Evropi zahtevaće odobrenje ETIAS-a za putovanja u, iz i unutar evropske zone, uključujući četiri zemlje članice Šengena koje nisu deo EU: Norvešku, Island, Švajcarsku i Lihtenštajn. Taj uslov sada verovatno neće stupiti na snagu do kraja 2022.

Dobijanje odobrenja ETIAS-a je proces koji se ne razlikuje od onog koji se koristi prilikom podnošenja zahteva za vizu, iako obrazac mora da se popuni onlajn, a ne na papiru. To znači da će podnosioci zahteva zahtevati pristup računaru i važeću e-adresu. Podnosioci zahteva moraju biti u posedu važećeg pasoša sa rokom važenja najmanje tri meseca nakon predviđenog dana dolaska. Kao i standardne informacije kao što su ime, adresa, pol i starost, prijavni formular će zahtevati i lične detalje kao što su:

  • Nivo obrazovanja i radnog iskustva
  • Kratka medicinska istorija i detalji bilo kakvih ozbiljnih bolesti ili stanja
  • Detalji poseta oblastima sukoba ili ratnim zonama
  • Ima li kriminalnog dosijea
  • Detalji o bilo kakvoj prethodnoj deportaciji ili odbijanju iz bilo koje zemlje

Plaćanje za ETIAS mora da prati prijavni formular tako da će biti neophodna i debitna ili kreditna kartica. Očekuje se da će ETIAS trenutno koštati oko 7 € (6,30 funti) i važi period od tri godine. Za razliku od zahteva za vizu koji može da potraje nedeljama, odobrenje ETIAS-a je skoro trenutno i očekuje se da će biti odobreno za preko 95 odsto podnosilaca zahteva.