Novih 7 svetskih čuda

Novih 7 svetskih čuda

Ljudska vrsta je dugo tražila svetska čuda. Datirajući još iz 5 . Takve liste su obeležile "Sedam čuda drevnog sveta", koje su bile:

  • Velika piramida u Gizi

  • Kolos sa Rodosa

  • Viseći vrtovi Vavilona

  • Svetionik Aleksandrije

  • Mauzolej kod Halicarnassusa

  • Statua Zevsa na Olimpiji

  • Hram Artemisa u Efesu

Danas samo jedno od tih иuda stoji, Velika piramida u Gizi. Povrh ovih, ova čuda su se nalazila samo oko Mediteranskog oboda. Bilo je jasno da je potrebna modernizovana lista.

Graphic showing the locations of different wonders of the world.

Stvaranje novih sedam čuda

Švajcarska kompanija je 2000. Ova inicijativa dobila je preko 100 miliona glasova širom sveta. Ona se trudila da imenuje sedam modernih čuda koja i dalje stoje i odobravaju pristup turistima iz celog sveta. Sledeće strukture su nazvane "Novih 7 svetskih čuda":

  1. Veliki kineski zid

  2. Koloseum

  3. Tadž Mahal

  4. Chichen Itza

  5. Petra

  6. Maču Pikču

  7. Hristos Iskupište

Ne samo da ove strukture inspirišu strahopoštovanje u svojim fizičkim razmerama, već svaka od njih nosi ogromnu kulturnu i istorijsku težinu.

A table listing the most visted wonders of the world.

1. Veliki kineski zid

U razmaku od preko 13.000 milja širom severne Kine, Veliki kineski zid počeo je svoju podužu izgradnju u 7. Tokom nekoliko dinastija, zid je dostigao svoju poslednju formu 1644. Pored zaštite nomadskih zemalja na severu, zid je takođe podstakao trgovinu i vojni transport.

Naravno, postoji mnogo gradova u kojima posetioci mogu da dobiju pristup sa zida. Najposećeniji deo zida je u Mutianyu, nadomak Pekinga. Putnici koji traže jedinstveno iskustvo, međutim, mogu da se zalete u Šanhaiguan, gde se zid dramatično završava u Bohai moru, ili Jianku, gde zid neobjašnjivo prolazi kroz strme planinske terene. 

2. Koloseum

Smešten u glavnom gradu Italije, Koloseum ne predstavlja samo najveći drevni amfiteatar ikada izgrađen, već i epicentar epskog Rimskog carstva. Izgradnja je počela pod carom Vespasianom 72. Nekada držeći oko 80.000 gledalaca, ovo čudo inženjeringa bilo je domaćin gladijatorskih bitaka, pogubljenja i drama.

Za posetioce koji prvi put budu posetioci, preporučuje se da rezervišu specijalnu pristupnu turu, koja odobrava pristup mnogim zabranjenim oblastima. Samo u takvim obilascima turisti mogu da prošetaju kroz "Kapiju smrti" do poda arene, baš kao i mnogi tokom rimskih vremena.

Putnici na putu za Koloseum takođe bi trebalo da zasete da je Italija deo Šengenske oblasti i da će sprovesti ETIAS već . 2025 To znači da mnogi državljani zemalja koje nisu članice EU, uključujući državljane SAD, više neće moći u Italiju i većinu drugih evropskih zemalja bez viza.

3. Tadž Mahal

Tadž Mahal, koji grubo prevodi "Krunu palate", nalazi se u indijskom gradu Agra. Mughal car Shah Jahan naredio je palati da udomi grobnice njega i njegove žene Mumtaz Mahal. Ovaj mauzolej, izgrađen od mermera od slonovače, završen je 1643. Danas posetioci mogu da obilaze kompleks od preko 42 hektara. 

4. Chichen Itza

Narod Maja je veoma cenjen kao jedna od naučno najnaprednijih grupa drevnog sveta. Čak ni moderni naučnici ne mogu da obmotaju glavu oko tehnoloških čuda koja su stvorili ovi starosedeoci. Smešten u Jukatanu, Meksiko, Čičen Itza je jedno takvo čudo.

Nekada jedan od najvećih gradova Maja, Čičen Itza bio je domaćin niza piramida i hramova koji su korišćeni za praćenje nebeskih događaja. Astronomsko i matematičko znanje koje je otišlo u majanske konstrukcije i danas se proučava. Kukulćanski hram stoji kao epicentar ovog legendarnog arheološkog nalazišta.

A graphic showing which wonders have lost the most revenue since COVID.

5. Petra

Prvobitno poznata svojim stanovnicima kao Raqmu, Petra je istorijski grad u južnom Jordanu koji datira iz četvrtog veka pre Hrista. Ova nekada velika metropola nastavlja da se čudi zbog svoje rok-rez arhitekture i tehnološki naprednog sistema navodnjavanja.

Zbog neodgovarajuće lokacije grada među pustinjom i planinama, samo zbog ovog sistema za navodnjavanje "Grad ruža" je uspeo da napreduje.

6. Maču Pikču

Izgrađena u 15. Ovo izuzetno mesto dobilo je masovnu privlačnost zbog svoje nezamislive konstrukcije na vrhu strmih planinskih grebena. Ovo sveto tlo se prostire na razdaljini od 8 milja na visini od skoro 8.000 stopa. Oni su napušteni 100 godina posle njihove izgradnje, u vreme španskog osvajanja.

Posetioci vezani za planinu mogu da pešaиe po zemlji onoga љto je nekada bilo kraljevsko imanje ili verska osnova za inka voрe. Sa preko 3.000 kamenih koraka koji povezuju njegov višestruki nivo platformi, Maču Pikču nudi posetiocima neke od najneverovatnijih lokacija na južnoj hemisferi.

7. Hristos Iskupitelj

Na drugoj strani Južne Amerike je Rio de Žaneirov Hrist Iskuplj. Ova masivna skulptura koju su izgradili Pol Landovski, Hajtor da Silva Kosta i Albert Kakut između 1922.

Stojeći visoko na vrhu planine Korčovado u Nacionalnom parku Tijuka, Hristos Iskupljenja gleda na ceo grad Rio. Zbog svoje ogromne veličine i optimalne lokacije, u ovoj epskoj skulpturi možete uživati i odozgo i odozdo.

Da li će vam trebati ETIAS da vidite novih sedam čuda?

ETIAS je dolazni elektronski program za ukidanje viza kojim se od svih državljana zemalja koje nisu članice EU, uključujući državljane SAD, zahteva da se unapred prijave pre nego što otputuju u Evropu. Ovaj program je kreiran da bi se pojačala bezbednost granica EU i građana, uz istovremeno stvaranje efikasnijeg carinskog iskustva za međunarodne putnike. ETIAS nije viza i neće zameniti šengensku vizu.

Koje zemlje će zahtevati ETIAS?

Evropske zemlje u Šengenskoj zoni i o šengenskim sporazumima zahtevaće registraciju ETIAS-a od svih posetilaca koji nisu iz EU. Kompletnu listu zemalja ETIAS-a možete pogledati ovde. Ako planirate da posetite Novih 7 svetskih čuda, verovatno će vam biti potreban ETIAS da biste posetili Italiju.

Da li ćete morati ponovo da se registrujete prilikom svake posete?

ETIAS ovlašćenje važi do tri godine ili dok vam ne istekne pasoš, šta god da vam je na prvom mestu. Ovo eliminiše potrebu ponovnog registrovanja unutar tog prozora. ETIAS još više olakšava stvari zbog svog efikasnog elektronskog sistema. Podnosioci zahteva se odobravaju trenutno ili u roku od sat vremena, a ovlašćenje se automatski povezuje sa njihovim pasošima.

Koja je svrha ETIAS-a?

ETIAS ima širok obim, ali pre svega ima za cilj povećanje bezbednosti granica EU i građana. Izmene stajaćih sistema prvobitno su predložene iz četiri razloga:

  • Samo prošle godine Evropa je iskusila 50 miliona pojedinačnih posetilaca i preko 200 miliona ulazaka.
  • Broj izbeglica i ljudi koji traže azil iz razloga rata i progona naglo je porastao u poslednjih nekoliko godina.
  • Teroristički napadi postali su uznemirujuće česti, ugrožavajući živote građana koji Evropu nazivaju domom.
  • Tehnološki napredak učinio je elektronsko pred-putno odobrenje realnim i praktičnim načinom održavanja granične bezbednosti.

Međutim, pored bezbednosti, ETIAS ima još nekoliko pogodnosti. Mada će putnici koji nisu iz EU morati da prođu dodatni korak registracije, ovlašćenje važi do tri godine, što znači da neće biti potrebna dalja akcija ili obrasci. Povrh ovih, ETIAS namerava da poveća efikasnost carina EU. To znači manje vremena u redu, a više uživanja u Evropi.

Kuda dalje

Ako se sedam čuda na vašoj listi kofa, vaša prva stanica bi trebalo da bude procena ETIAS-a. Pre planiranja putovanja u EU, svi putnici treba da utvrde da li im je potreban ETIAS ili ne. Po odobrenju, uživajte u beskrajnim opcijama koje Evropa ima da ponudi.

 

Izvori:

Koloseum | Istorija

ETIAS zahtevi | ETIAS

Chichén Itzá | Britanika

Istorijsko utočište Maču Pikčua | UNESKO

Kome treba ETIAS? | ETIAS

Razlike između ETIAS-a i šengenskih viza | ETIAS

ETIAS Zemlje | ETIAS

Procena ETIAS-a | ETIAS