Poljska jača istočnu granicu zbog sve većih bezbednosnih zabrinutosti

Poljska jača istočnu granicu zbog sve većih bezbednosnih zabrinutosti

Poljska preduzima značajne korake za poboljšanje bezbednosti duž svoje istočne granice sa Rusijom i Belorusijom.

Poljska vlada je objavila plan da potroši milijarde evra na utvrđenja, barijere i anti-bespilotnu letelicu kroz program pod nazivom Štit Istok.

Štit Istok za jačanje odbrane

Ova odluka dolazi u trenutku kada se Poljska, članica NATO-a i veliki pristalica Ukrajine, suočava sa sve većim pretnjama svojih istočnih suseda.

Zvaničnici kažu da su Rusija i Belorusija bile umešane u sajber napade, pokušaje podmetanja požara i slanje migranata ilegalno preko granice kako bi se stvorila nestabilnost u Poljskoj i Evropskoj uniji (EU).

2 milijarde evra za bezbednost granice

Premijer Donald Tusk najavio je da će preko 2,3 milijarde evra biti uloženo u program Štit Istok.

Ovaj projekat ima za cilj zaštitu poljske teritorije, ometanje mobilnosti neprijateljskih trupa i olakšavanje kretanja poljskim snagama, uz istovremeno zaštitu civila.

Radovi su već počeli i biće završeni do 2028.

Ministar odbrane Władysław Kosiniak-Kamysz naglasio je veličinu i značaj ovog projekta na konferenciji za novinare.

On je takođe pomenuo da je to najveći napor da se ojača istočna strana NATO-a od kada je završen Drugi svetski rat 1945.

Utvrđenja, barijere i sistem nadzora

Program Štit Istok uključivaće razne odbrambene mere duž oko 700 kilometara (430 milja) poljske granice sa Rusijom i Belorusijom.

To će podrazumevati izgradnju utvrđenja, barijera, protivtenkovskih jaraka, bunkera i skloništa. Takođe će biti prostora za moguća minska polja ako bude potrebno.

Napredni anti-bespilotni nadzor i odbrambeni tornjevi biće postavljeni kako bi se poboljšao nadzor. Ceo sistem biće povezan sa nacionalnom odbrambenom infrastrukturom Poljske.

Zvaničnici su istakli da se, mada te mere uglavnom imaju za cilj odvraćanje agresora, takođe pripremaju za mogući vojni napad.

Baltička saradnja traži sredstva EU

Poljska radi sa članicama NATO-a Litvanijom, Letonijom i Estonijom na izgradnji regionalnog odbrambenog sistema duž istočne granice alijanse.

Ove tri baltičke države nekada su bili deo Sovjetskog Saveza i, kao i Poljska, Moskva smatra da su u njenoj sferi uticaja.

Sredstva za program Štit Istok doći će od poljske vlade, koja trenutno troši preko 4 odsto svog BDP-a na odbranu.

Međutim, zvaničnici su rekli da će takođe tražiti finansijsku podršku EU, s obzirom da će unapređivanje granične bezbednosti doneti korist svih 27 zemalja članica.

Ojačajte granični zid, ponovo otvorite prelaze

Prethodna desničarska vlada Poljske je 2021. godine izgradila zid duž granice sa Belorusijom vredan 368 miliona evra kako bi zaustavila porast ilegalnih prelazaka migranata.

Sadašnja proevropska vlada slaže se da je potrebno ojačati tu barijeru u sklopu šireg plana granične bezbednosti.

Između januara i sredine septembra 2023, poljski graničari zabeležili su 17.868 pokušaja ilegalnih prelazaka granice, što je više nego dvostruko više od 8.299 pokušaja u istom periodu prethodne godine.

Da bi pomogao lokalnim preduzećima pogođenim zatvaranjem granica, premijer Tusk je rekao da bi Poljska mogla ponovo da otvori granični prelaz Bobrowniki sa Belorusijom

Međutim, on je naglasio da je potrebno pažljivo razmotriti situaciju pre donošenja konačne odluke.

Četiri od šest poljsko-beloruskih graničnih prelaza trenutno su zatvorena zbog bezbednosnih zabrinutosti.

Pokretanje ETIAS-a i bezbednost granica

Planovi Poljske za utvrđivanje granica mogli bi da utiču na putnike koji posećuju zemlju i širu Šengensku zonu.

Sredinom 2025. godine počeće Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) koji zahteva od posetilaca iz zemalja koje su izuzete iz viza da dobiju ovlašćenje pre ulaska u Šengensku zonu.

ETIAS ima za cilj da poboljša bezbednost skriningom putnika pre nego što stignu. Poljski program Štit Istok podržava ovaj cilj i mogao bi da promeni proceduru prelaska granice za turiste i poslovne putnike.

Posetioci bi trebalo da ostanu obavešteni o promeni zahteva za ulazak i omoguće dodatno vreme za granične provere.

Poljska dala prioritet bezbednosti granica

Dok se geopolitičke tenzije nastavljaju, Poljska preduzima korake za jačanje svoje istočne granice i zaštitu od mogućih pretnji Rusije i Belorusije.

Ambiciozni program Štit Istok, uz značajne finansijske investicije i saradnju sa regionalnim saveznicima, pokazuje posvećenost Poljske nacionalnoj bezbednosti i njenu ulogu u pružanju podrške istočnoj granici NATO-a.

Iako još uvek postoje izazovi, ti napori imaju za cilj da spreče agresiju, zaštite poljske građane i doprinesu stabilnosti u regionu.