Predsedništvo Saveta EU traži "zajedničku viziju" o zahtevima SAD za direktnim pristupom bazi podataka

Predsedništvo Saveta EU traži "zajedničku viziju" o zahtevima SAD za direktnim pristupom bazi podataka

Američko Ministarstvo za unutrašnju bezbednost (DHS) ima za cilj direktan pristup bazama podataka zemalja članica Evropske unije (EU) kako bi se putnici pregledali pre nego što uđu u zemlju, navodi se u dokumentima do kojih je došao Stejtvoč.

Međutim, konfuzija vlada oko toga šta se tačno predlaže i da li sporazume treba da pregovaraju nacionalne vlade ili institucije EU.

Prema planu DHS- a, poznatom kao Unapređeno partnerstvo za graničnu bezbednost (EBSP), vlasti će proveriti otiske prstiju putnika protiv kriminalnih i terorističkih lista za praćenje.

SAD takođe nameravaju da podatke prikupljene od stranih državljana čuvaju u sopstvenim bazama podataka kao što je IDENT/HART.

Nekoliko zemalja EU već je ušlo u bilateralne pregovore sa SAD oko predloga.

Kako se navodi, razgovori su u "različitim fazama" širom raznih zemalja članica.

Pravna neizvesnost stvara probleme u implementaciji

U noti koju je u januaru 2024. autor belgijskog predsedavanja Savetom EU priznaje se da trenutno "nema jasnog razumevanja da li je pregovaranje o EBSP unija ili nadležnost države članice".

Ta pravna neizvesnost otežava utvrđivanje da li Evropska komisija treba da traži mandat širom EU ili da ostavi pojedinačne države da sklapaju sopstvene dogovore sa Vašingtonom.

Tu su i otvorena pitanja o tome kojim bazama podataka SAD nameravaju da pristupe, traženim metodama pristupa i svrhama za koje bi se informacije na kraju koristile.

S obzirom na konfuziju, zemlje članice EU do sada nisu uspele da se dogovore o zajedničkom pristupu.

Međutim, postoji konsenzus o potrebi koordinacije diskusija u Radnoj stranci Saveta za razmenu informacija o pravosuđu i unutrašnjim poslovima (IXIM).

Sastanak američke ambasade teži da pruži pojašnjenje

Da bi pomogle da se razjasne njeni planovi, SAD su predložile "neformalni informativni sastanak" između američkih zvaničnika, institucija EU i zemalja članica.

Belgijsko predsedništvo pozvalo je zemlje da podnesu sva otvorena pitanja o predlozima EBSP uoči sastanka.

U dokumentu se navodi da je okupljanje šansa za države da "istovremeno dobijaju identične informacije od SAD", što ukazuje da je Vašington do sada pružao različite račune o svojoj politici tražeći od različitih vlada.

Predsedništvo je pozvalo zemlje članice koje su već u bilateralnim razgovorima sa SAD da podele detalje o pregovorima u okviru razgovora o IXIM-u u interesu transparentnosti.

Rok 2027. hrani hitnost oko zahteva SAD

SAD su odredile 2027. godinu krajnji rok za potpunu implementaciju proširenih predloga za proveru biometrijskih granica.

S obzirom na razmere neophodnih pravnih i tehničkih priprema, belgijsko predsedništvo ističe da "potreba za jasnoćom i jačom koordinacijom" postaje sve hitnija.

"Potrebna je zajednička vizija" "puta napred" između EU i zemalja članica da bi se ispunio krajnji rok Vašingtona, navodi se u dokumentu.

Međutim, ne pominje se da li će evropska javnost dobiti bilo kakve dodatne detalje o predlozima kojima se američkim vlastima omogućava pristup njihovim podacima.

ETIAS i vizna pravila mogli bi da vide promene

Predstojeća šema EU za ETIAS, koja treba da bude pokrenuta u maju 2025, možda će morati da se prilagodi proširenim zahtevima SAD za pristup podacima.

Svi bezvizni posetioci Šengenske oblasti zahtevaće odobrenje ETIAS-a pre putovanja u skladu sa pravilima koja će biti na snagu sledeće godine.

Ako se predlozi EBSP sprovedu u sadašnjem obliku, podaci miliona podnosilaca zahteva za ETIAS mogli bi da završe direktno dostupni američkim imigracionim vlastima svake godine.

Dugoročniji migranti poput porodica, studenata i digitalnih nomedova takođe bi mogli da se suoče sa većom proverom prošlosti pre ulaska u SAD.

Čvršće granice izazvale imigracionu debatu

Šira pitanja oko granične bezbednosti EU i imigracionih režima mogla bi da budu podstaknuta američkim zahtevima za podacima.

Pravila o spoljnim granicama Šengenske oblasti, zajedno sa nacionalnom politikom o vizama i migrantskim tokovima, mogla bi da se nađu pod pritiskom da se usklade sa pooštrenim pristupom Vašingtona.

S obzirom da su poslednjih godina porasle transatlantske tenzije oko pitanja od trgovine do poreza, imigracioni i prekogranični tokovi podataka mogli bi da pruže najnoviju tačku između Brisela i Bele kuće oko razilaženja politike.

Dug put pred nama

Mada američki planovi za bezbednost granice jasno zahtevaju detaljno razmatranje, pregovori će se, kako se očekuje, odugovlačiti, s obzirom na trenutni nedostatak jasnoće Vašingtona i pomešane poruke koje se pružaju različitim vladama EU.

Ako zemlje članice treba da ispune ciljni datum implementacije za 2027.

S tim što je u pitanju privatnost evropskih putnika, javnost takođe zaslužuje daleko veću transparentnost predloga kojima se spoljnim vlastima omogućava pristup nacionalnim i bazama podataka EU.

Postizanje rasprostranjenog sporazuma još uvek bi moglo da se pokaže kao veliki izazov.