Savet EU unapredio digitalizaciju procesa šengenskih viza

Savet EU unapredio digitalizaciju procesa šengenskih viza

U značajnoj odluci, Savet Evropske unije odobrio je značajan korak ka modernizaciji putnih procedura odobravanjem digitalizacije procesa podnošenja šengenskih viza.

Ovaj transformativni potez treba da napravi revoluciju u načinu na koji pojedinci podnose zahteve za ulazak u Šengensku zonu, nudeći efikasnije i efikasnije iskustvo u primeni.

Skok ka modernizaciji

Odobrenje Evropskog saveta predstavlja odlučujući zaokret sa tradicionalnih metoda podnošenja zahteva za vize na digitalnu platformu.

Prema Savetu, biće uspostavljena centralizovana platforma EU za podnošenje zahteva za vize, koja će podnosiocima zahteva omogućiti da podnesu zahteve za vizu onlajn, uz samo nekoliko izuzetaka koji zahtevaju posete uživo.

Ova platforma će biti dostupna za sve šengenske zahteve za vize i dizajnirana je tako da bude prilagođena korisnicima, omogućavajući podnosiocima zahteva da unose informacije, otpremaju elektronske kopije putnih isprava i povoljno plaćaju taksu za vizu preko interneta.

Obaveštenja u vezi sa odlukama o vizama takođe će biti preneta putem ove platforme.

Prema novim propisima, fizički izgledi u konzulatima postaće uglavnom nepotrebni, osim podnosilaca zahteva, onih sa isteklim biometrijskim podacima i pojedinaca sa novim putnim ispravama.

Ovo značajno smanjenje zahteva za lično predstavlja znatan napredak ka pristupačnijem procesu podnošenja zahteva za vize.

Digitalizacija šengenskog viznog procesa takođe uvodi značajnu tehnološku nadogradnju. Tradicionalna nalepnica za vize biće zamenjena kriptografski potpisanim bar kodom, usklađujući proces izdavanja viza sa savremenim tehnološkim standardima. 

Ova nadogradnja ne samo da obezbeđuje viši nivo zaštite vizne dokumentacije, nego i smanjuje mogućnost falsifikovanja viza.

Uticaj digitalne transformacije na posetioce

Za posetioce EU digitalizacija šengenskog viznog procesa u velikoj meri će pojednostaviti planiranje putovanja.

Novim sistemom eliminiše se potreba za posetama konzulata većini podnosilaca zahteva, čime se smanjuju vreme i napori u obezbeđivanju vize.

Onlajn platforma prilagođena korisnicima takođe će automatski odlučiti koja zemlja će obrađivati zahteve za one koji planiraju da posete više šengenskih zemalja, mada podnosioci zahteva još uvek mogu da ukažu na preferenciju da određena zemlja obradi svoju primenu.

Pored toga, građani iz preko 60 zemalja, uključujući Australiju, Britaniju, Kanadu, Novi Zeland i Sjedinjene Države, neće zahtevati šengenske vize za kratke posete. Međutim, uskoro će morati da podnesu zahtev onlajn za unapred prikazani unos putem Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), slično američkom ESTA sistemu.

ETIAS ima za cilj da pojednostavi putno odobrenje za posetioce Šengenske oblasti, uz istovremeno održavanje lakoće putovanja za turiste i kratkoročne posetioce.

U međuvremenu, novi sistem je posebno koristan za dugoročne putnike i imigrante, uključujući porodice, investitore, digitalne nomedove i studente.

Pojednostavljenim procesom podnošenja zahteva i smanjenjem potrebe za posetama konzulata, inicijativa za digitalizaciju olakšava ovim grupama planiranje produženog boravka ili preseljenja u Šengensku zonu.

Pogodnost onlajn aplikacija i brže vreme obrade mogu značajno da unaprede iskustvo onih koji traže dugoročne vize ili boravišne dozvole unutar EU.

Implementacija i budući izgledi

Mada tačan datum početka onlajn procesa podnošenja zahteva za vize nije saopšten, vlasti EU su navele da će nova pravila stupiti na snagu čim vizna platforma i digitalna viza budu spremni.

Kada propisi budu potpisani, oni će biti objavljeni u Službenom žurnalu Evropske unije i stupaće na snagu dvadesetog dana nakon objavljivanja.

Fernando Grande-Marlaska Gómez, španski ministar unutrašnjih poslova, istakao je značaj ove odluke, navodeći da će onlajn proces podnošenja zahteva za vizu biti promena igre, pojednostavljivanje procesa za putnike i ublažavanje tereta za nacionalne administracije.

Odluka Saveta EU da digitalizuje proces podnošenja šengenskih viza predstavlja ključni trenutak u evoluciji putnih i imigracionih procedura unutar EU. Ova inicijativa, za koju se očekuje da će pojednostaviti i ubrzati proces podnošenja zahteva za vize, predstavlja odgovor unapred na sve veće zahteve za efikasnošću i pristupačnošću u globalnim putovanjima.

Dok EU nastavlja da sprovodi te promene, prednosti za putnike, imigrante i administracije treba da budu znatne, što predstavlja novu eru u procesu šengenskih viza.