U poseti Evropi kao LGBTQI putnik

U poseti Evropi kao LGBTQI putnik

Važno je da članovi LGBTQI zajednice budu svesni svojih prava i da znaju kako da ostanu bezbedni i osećaju se dobrodošlim na različitim lokacijama u Evropi. Uz ovaj vodič potrudićemo se da pružimo korisne i praktične savete za LGBTQI putnike. Među temama su informacije o antidiskriminacionim zakonima, saveti za ostanak bezbednim i bezbednim, kako pronaći ustanove za smeštaj pogodne za LGBTQI i kako se nositi sa diskriminacijom i uznemiravanjem. Cilj je da se LGBTQI putnici osnaže informacijama koje su im potrebne da imaju prijatno i nezaboravno iskustvo dok putuju Evropom.

Pronalaženje smeštaja koji je pogodan za LGBTQI u Evropi

Nakon izbora evropske turističke destinacije, putnici moraju da lociraju udobno mesto za boravak. Met Džost je osnovao Misterb&b nakon neprijatnog iskustva sa vlasnikom kuće na Airbnb-u koji je postao neprijateljski raspoložen kada je saznao da su Jost i njegov pratilac LGBTQI par. Da bi se izbegli slični incidenti, preporučuje se da izaberete hotele koji su pokazali podršku LGBTQI zajednici, kao što su Hajat, Kimpton, Hilton i Marriott. Takođe možete da proverite ocenu hotela na Indeksu korporativne jednakosti koji je kampanja za ljudska prava objavila i ažurirala svake godine. Na taj način se procenjuje koliko dobro kompanija tretira svoje LGBTQI zaposlene. Pozitivna ocena je pokazatelj da će hotel verovatno pružiti gostoljubivo iskustvo kupcima.

Pre rezervisanja, preporučljivo je pozvati hotel i proceniti njihov odgovor kada vas pitaju o proslavi istopolne godišnjice. Pored toga, od suštinskog je značaja razmotriti lokalne kulturne standarde i norme izražavanja polova prilikom izbora lokacije. Misterb&b, kao i Airbnb, nudi opcije za čitave domove, sobe ili apartmane, uz dodatno uveravanje da su vlasnici ili domaćini deo LGBTQI zajednice. Firma takođe drži listu hotela pogodnih za LGBTQI.

Ostanak bezbedan u Evropi

Ako se nađete u situaciji da se ne osećate sigurno ili dobrodošlo, ili vam izgleda kao da se osoblje hotela ophodi prema vama na način i to dovodi do toga da se osećate neprijatno, verujte svojim instinktima. Ako ne mogu da vam daju odvojene krevete, razmislite o tome da se preselite na drugo mesto.

Ako postoji nešto na šta želite da se žalite ali vam nije prijatno da to uradite, razmislite o tome da sačekate dok se ne odjavite. Radije izbegavanje konfrontacije je uvek sigurnija opcija.

Pokušaj da ignorišeš ljude koji ti se rugaju. Radije se sklonite od situacije i stavite neku distancu između sebe i grupe ili osobe koja vas maltretira. Kada je to nemoguće, koristite pametni telefon da pozovete policiju ili ako stvari izmiču kontroli, vičite u pomoć. Ako situacija nije toliko hitna, pokušajte da kačite sliku ili snimite video - to bi moglo da pomogne ukoliko ubuduće bude istrage incidenta.

Pregled LGBTQI situacije u Evropi

U Evropi su mnoge zemlje usvojile zakon protiv diskriminacije kako bi zaštitile LGBTQI pojedince na radnom mestu, stanovanju i javnim prostorima. Postoje i zakoni koji prepoznaju istopolne odnose i brak, kao i zaštita za transrodne osobe kako bi promenili svoj pravni rod i pristup zdravstvenim uslugama.

Međutim, tačne zaštite i prava dostupna LGBTQI osobama variraju od jedne do druge zemlje i od vitalnog je značaja za LGBTQI putnike da pre vremena istraže svaku destinaciju kako bi bili sigurni da razumeju lokalne zakone i kulturne stavove.

Stavovi prema LGBTQI širom Evrope

Evropa je dom raznih LGBTQI prava, koja se razlikuju od zemlje do zemlje. Od 33 zemlje koje su legalizovale istopolne brakove širom sveta, 19 se nalazi u Evropi. Pored toga, 11 evropskih zemalja legalizovalo je građanske unije ili ograničenije vrste priznanja za parove istog pola.

Neke evropske zemlje ne priznaju bilo kakvu vrstu unije između istopolnih parova. Ustavi Bugarske, Belorusije, Gruzije, Hrvatske, Letonije, Mađarske, Moldavije, Litvanije, Poljske, Slovačke, Crne Gore, Srbije, Rusije i Ukrajine definišu brak samo kao zajednicu između žene i muškarca. Od tih zemalja Hrvatska, Letonija, Mađarska i Crna Gora priznaju istopolna partnerstva. Ustavi Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Kazahstana, Severne Makedonije, Vatikana i Turske ne priznaju istopolne brakove, ali nisu eksplicitno zabranjeni. Smatra se da istočna Evropa ima manje zakonskih prava, manju podršku javnosti i inferiorne uslove života LGBTQI zajednice u poređenju sa zapadnom Evropom.

U svakoj evropskoj zemlji u kojoj su LGBTQI brakovi dozvoljeni, istopolni parovi takođe mogu da usvoje decu. Među zemljama sa građanskim sindikatima dozvoljeno je samo zajedničko usvajanje u Andori, a oko 50 odsto dozvoljava usvajanje koraka roditelja.

U deklaraciji Generalne skupštine Ujedinjenih nacija za LGBTQI prava iz 2011. Većina evropskih zemalja izrazila je podršku, a samo je Kazahstan izrazio protivljenje. Azerbejdžan, Belorusija, Rusija i Turska uzdržali su se od izražavanja stava.

Prema ILGA-Evropi, 3 evropske zemlje koje su najdalje napred kada je u pitanju LGBTQI jednakost su Malta, Belgija i Luksemburg. Zapadnu Evropu kao takvu, međutim, i dalje mnogi smatraju posebno progresivnim delom planete u kojem žive LGBTQI pojedinci.

LGBTQI rang lista u podskupu zemalja EU

Ispod su prvih 10 evropskih zemalja prema Rang listi zemalja Dugine Evrope, na osnovu toga kako zakoni i politika zemlje utiču na živote LGBTQI osoba. Ispod liste su i kratki opisi LGBTQI statusa u raznim zemljama EU. Rainbow Europe je kreirala ILGA-Europe, Evropska regija Međunarodne lezbejske, gej, biseksualne, Trans & Intersex asocijacije.

  1. Malta
  2. Danska
  3. Belgija
  4. Norveška
  5. Luksemburg
  6. Švedska
  7. Francuska
  8. Crna gora
  9. Portugal
  10. Španija

Rumunija [41]

Prava pojedinaca koji se identifikuju kao lezbejke, biseksualne, gej i transrodne osobe (LGBTQI) u Rumuniji pretrpela su značajne promene u poslednje dve decenije. Homoseksualnost je dekriminalizovana, doneti su antidiskriminacioni zakoni, a uspostavljena je jednaka starosna granica zakona o pristanku, zajedno sa zakonima koji imaju za cilj sprečavanje homofobičnih zločina iz mržnje. Uprkos tim napretkima, konzervativni stavovi prema LGBTQI pravima i dalje postoje u zemlji. Međutim, poslednjih godina vidljivost LGBTQI zajednica povećana je zbog događaja kao što su festival gej filmskih noći Kluj-Napoka i redovna godišnja parada ponosa u Bukureštu.

Rumunija je 2006. Međutim, 2020. godine studija rodnog identiteta u obrazovnom sistemu zemlje je zabranjena, ali je kasnije poništena od strane Ustavnog suda Rumunije. Rumunski Senat je 2022. godine usvojio zakon kojim se zabranjuje "gej propaganda" u školama i rasprava o rodnom identitetu i homoseksualnosti u javnim prostorima. Mada je rumunska Komisija za ljudska prava odobrila zakon, zakon još uvek treba da odobri Predstavnički dom, donji dom parlamenta. Ovaj zakon izazvao je demonstracije preko 15.000 pojedinaca u Bukureštu, boreći se za jednaka prava seksualnih i rodnih manjina. Iste godine Rumunija je zauzela drugo mesto 27 među zemljama EU po zaštiti LGBTQI prava od strane grupe za zastupanje ILGA-Evropa, iza svake druge zemlje EU osim Poljske.

Mađarska [30]

Mađarski parlament je u decembru 2020. proglasio usvajanje nezakonitim za istopolne parove u svom ustavu, a u junu 2021. odobrio je zakon kojim se zabranjuje prikazivanje bilo kog sadržaja koji promoviše ili prikazuje homoseksualnost ili preraspodelu pola maloletnicima, slično ruskom zakonu o "anti-gej propagandi". Zakon je osudilo trinaest zemalja članica EU koje su ga nazvale kršenjem Povelje Evropske unije o osnovnim pravima.

Portugal [9.

Portugalija je u poslednje dve decenije napravila velike korake u unapređenju LGBTQI prava i sada se smatra jednom od najprogresivnijih na zemlji. Posle višegodišnjeg ugnjetavanja, zemlja je postala više prihvatanje homoseksualnosti i istopolnih odnosa. Portugal ima jake zakone protiv diskriminacije. Diskriminacija na osnovu nečije seksualne orijentacije je, na primer, zabranjena u Ustavu. Godine 2010. takođe je postala osma zemlja koja je priznala istopolne brakove. Zemlja je unapredila zakone o rodnom identitetu kako bi pojednostavila procedure uključene u promene imena i pola za transrodne osobe, a omogućava istopolnim parovima da usvajaju decu od 2016. godine.

Portugalsko društvo, iako još uvek pod uticajem katoličanstva, postalo je mnogo tolerantnije prema LGBTQI zajednici. Istraživanje iz 2019. godine otkrilo je da oko 74 odsto populacije nema problem sa istopolnim brakovima i skoro 80 odsto veruje da gej, lezbejske i biseksualne osobe treba da imaju ista prava kao i njihove heteroseksualne kolege. Lisabon, kao i Porto imaju velike LGBTQI zajednice, sa mnogim gej noćnim klubovima, barovima i redovnim paradama ponosa.

Francuska [7]

Smatra se da je Francuska među najprogresivnija na globalnom nivou sa LGBTQI pravima. Iako su za vreme Ancien režima istopolne aktivnosti smatrane smrtnim zločinom, s tim što je smrtna kazna bila uobičajena kazna, zakoni o sodomiji su ukinuti tokom Francuske revolucije 1791. Zakon o izloženosti koji je često korišćen za ciljanje LGBTQI osoba je, međutim, sproveden 1960, ali je na kraju ukinut 1980.

Starosna granica za seksualne aktivnosti između pojedinaca istog pola prošla je kroz nekoliko promena pre nego što je 1982. Francuska je bila 13. zemlja koja je legalizovala istopolne brakove 2013. godine, nakon što je ponudila beneficije za domaće partnerstvo, nazvane pakt o građanskoj solidarnosti, istopolnim parovima 1999. godine. Zakoni protiv diskriminacije zasnovani na rodnom identitetu i seksualnoj orijentaciji uvedeni su 2012. Francuska je takođe bila prva zemlja koja je preklasifikovala rodnu disforiju kao medicinsku bolest 2010. Od 2017. transrodnim osobama u Francuskoj je dozvoljeno da menjaju svoj pravni rod bez potrebe za operacijom ili medicinskom dijagnozom.

Francusku mnogi smatraju zemljom naklonjenom gejevima i nedavne ankete pokazuju da većina Francuza podržava istopolne brakove. U istraživanju sprovedenom 2013. godine, 77 odsto Francuza reklo je da veruje da društvo treba da prihvati homoseksualnost, što je jedan od najvećih procenata među 39 anketiranih zemalja. Pariz je, naročito, prepoznat kao gej-prijateljski grad, sa oblastima kao što su Quartier Bois de Boulogne, Pigalle i Le Marais poznate po uspešnim LGBTQI zajednicama i noćnom životu.

Evropske putne osnove - pasoši, putno osiguranje i putna ovlašćenja

Planiranje putovanja može biti obeshrabrujuće i dugotrajno, ali kako biste bili sigurni da će vam odmor proteći bez problema, uverite se da imate sva potrebna osnovna dokumenta. To podrazumeva i vaš pasoš, međutim jednako je važno da dobijete ili obnovite putno osiguranje pre polaska. S obzirom na to da polise putnog osiguranja u velikoj meri variraju u pokrivenosti, kupujte okolo da biste pronašli plan koji najviše odgovara vašim potrebama za evropska putovanja. Takođe je preporučljivo praviti digitalne kopije svih dokumenata kao dodatnu garanciju ako se nešto izgubi tokom putovanja.

Počev od 2025 toga , zahtevi za putovanje u Evropu se menjaju. ETIAS, novo putno odobrenje za posetioce koji dolaze bez viza u Evropu, biće pokrenuto. Putnici koji zahtevaju šengensku vizu nisu pogođeni lansiranjem ETIAS-a. Više o ETIAS-u možete saznati tako što ćete posetiti najčešća pitanja.

Preduzmite osnovne, ali suštinske korake za sreрivanje autorizacije putovanja (ETIAS ili Šengen visa) i putnog osiguranja pre putovanja, jer oni mogu biti razlika izmeрu nezaboravnog iskustva i putne noжne more.

Zakljuиak

Svako ima pravo na sigurno, zabavno i nagrađujuće evropsko iskustvo putovanja. Pre nego što izaberete svoje putne pravce, uradite istraživanje unapred i imajte na umu potencijalne mere predostrožnosti. Uverite se da znate zakone i običaje zemalja koje ćete posetiti i izbegavajte zemlje ili regione u kojima biste se potencijalno osećali nebezbedno ili nepoželjno. Za kraj, ne zaboravite da imate sva potrebna dokumenta, kao što su vaš pasoš, polisa putnog osiguranja kao i odobrena ETIAS ili Šengenska viza, bar nekoliko dana pre vašeg odlaska.

Izvori