Uticaj Brexita na evropska putovanja tokom i posle tranzicionog perioda

Uticaj Brexita na evropska putovanja tokom i posle tranzicionog perioda

Uvod

Britanski premijer Boris Džonson je 31. januara 2020. uz parlamentarnu podršku izuo Veliku Britaniju iz Evropske unije. Do kraja 2020. godine prelazna pravila važiće za sva evropska putovanja za britanske državljane i putovanja Velike Britanije za evropske državljane. Iako će mnoge promene Brexita stupiti na snagu 2021. godine, ovaj članak će ispitati zahteve putovanja pre i posle tranzicionog perioda kao i razmotriti uticaje na britanske turiste i poslovne ljude koji putuju u, iz i unutar preostalih 27 evropskih zemalja članica.

Putovanja u 2020.

Do kraja 2020. godine, rezervacija evropskog praznika ostaće jednako iskrena kao što je bila pre nego što je Brexit stupio na snagu. Neće biti potrebna posebna evropska viza ili šengenska viza jer Britanija sada ulazi u tranzicioni period koji je ranije dogovoren sa EU i taj period će trajati do poslednjeg dana 2020. Sporazumom EU i Velike Britanije obuhvaćene su sve preostale zemlje članice EU, ali i zemlje koje nisu članice EU Norveška, Island, Švajcarska i Lihtenštajn. Sporazum EU i Velike Britanije može da se produži na još jednu do dve godine ali, kako stvari stoje, britanska vlada je isključila bilo kakvo produženje posle kraja 2020. godine iako se to ne može potpuno odbaciti dok traju pregovori. Slično tome, nosioci pasoša 27 zemalja E.U. mogu da uđu u Veliku Britaniju sa istim pravima pre Brexita.

Putovanje posle januara 2021.

Januar 2021. je kada bi stvari mogle da se zakomplikuju ako ne dođe do produženja sporazuma EU i Velike Britanije. Tokom perioda tranzicije jedina dokumentacija potrebna za ulazak u evropsku zonu je pasoš, ali je vrlo verovatno da će ETIAS, Evropski sistem za putne informacije i autorizaciju, biti pokrenut i postati neophodno odobrenje za putovanja za britanske nosioce pasoša. Trenutno posetiocima Velike Britanije u Evropi i Evropljanima koji putuju u Veliku Britaniju nije potreban nikakav vid vize ali, s tim što je Velika Britanija sada van evropske zone, to je podložno promenama. Od januara 2021. godine, pod pretpostavkom da ne dođe do produženja tranzicionog perioda, britanskim državljanima biće odobrena bezvizna putovanja u EU preko ETIAS-a u letnje ili poslovne svrhe i dozvoljeno im je da ostanu do 90 dana u datom periodu od 180 dana, ali pravo na rad ili studiranje u EU više neće važiti.

Vizni sistem i ETIAS

Jedna od glavnih briga Brexita za turiste i poslovne ljude bilo je moguće uvođenje evropske vize za posetu preostalim zemljama članicama Evropske unije. To je nešto što i Komisija EU i britanska vlada žele da izbegnu, ali bi ipak mogle da se dogode. Sve zavisi od tekućih razgovora između dva tela, ali evropska viza za Britance i recipročna britanska viza za Evropljane koji posećuju Evropljane čini se malo verovatnim u doglednoj budućnosti.

Međutim, proces provere pre putovanja stupiće na snagu 2021. godine i to će se odnositi na sve državljane "treće zemlje" koji sada uključuju britanske državljane. Iako nije viza po sebi, ETIAS je vrlo sličan tome što namerava da putnici u Evropu moraju da popune detaljan pozadinski upitnik koji se podnosi centralnoj bazi podataka EU na odobrenje ili odbijanje. Odobrenje ETIAS-a za putovanja očekuje se za oko 95 odsto svih zahteva i to odobrenje je obavezno pre nego što bilo koja evropska putovanja počnu. Odobrenje ETIAS-a povezano je sa putničkim pasošem, važi period od tri godine i očekuje se da će koštati oko 6,30 funti (7,00€).

Iako će odobrenje ETIAS-a biti obavezno za evropska putovanja od početka 2021. godine, to možda neće biti potrebno za putovanja u okviru Zajedničke oblasti putovanja koja uključuje Ujedinjeno Kraljevstvo, ostrvo Man, Republiku Irsku, Džersi i Gernsi. Ova situacija je, naravno, uvek podložna promenama.

Promene putovanja

Tokom trajanja prelaznog perioda, britanski posetioci u Evropi neće zahtevati nikakvu dodatnu dokumentaciju niti će biti bilo kakvih stvarnih promena na mestu polaska ili dolaska. Trenutni važeći pasoš dovoljan je do kraja 2020. godine, a nosioci britanskih pasoša i dalje mogu da koriste kanale pasoša EU/EEA. Za vlasnike pasoša Velike Britanije nisu planirane dodatne bezbednosne provere tako da bi tranzit kroz aerodrom ili trajektnu luku trebalo da bude kratak (ili onoliko dugačak) kao i obično. Ova situacija može, ali i ne mora da se nastavi i posle kraja tranzicionog perioda u zavisnosti od razgovora između Velike Britanije i predstavnika EU iako će, od 2021. godine, pasoši morati da važe minimum šest meseci posle datuma putovanja.

Vožnja po Evropi

Kao što je slučaj sa pasošima, važeća britanska vozačka dozvola je sve što je potrebno za evropsku vožnju tokom 2020. Osim toga, moguće je da će različite evropske zemlje insistirati na različitim pravilima i propisima. To bi moglo da podrazumeva posetu britanskim vozačima u posedu Međunarodne vozačke dozvole (IDP) dok će stanovnici Velike Britanije u inostranstvu možda morati da imaju vozačku dozvolu za zemlju boravka.

Ostale moguće promene

Neke druge promene koje može doći do Brexita su:

  • Zdravstveno osiguranje. Evropska kartica zdravstvenog osiguranja (EHIC) ostaće važeća za period tranzicije i pokriva nosioca u svim preostalim zemljama članicama EU, kao i u Norveškoj, Islandu, Lihtenštajnu i Švajcarskoj.
  • Troškovi rominga. Upotreba mobilnih telefona u EU trenutno ne snosi nikakve dodatne "naknade za roming" i to će se nastaviti do kraja 2020. Nakon toga postoji zakon Velike Britanije koji štiti potrošače od prekomernih naknada, ali to može da uključuje sporazume o davanju saglasnosti i plaćanje određene naknade za korišćenje podataka u Evropi.
  • Bescarinski. Ne postoje trenutni planovi za uvođenje bescarinog šopinga između Velike Britanije i Evrope, ali to bi tek moglo da bude doneto u zavisnosti od ishoda tekućih razgovora.
  • Pasoši za kućne ljubimce. Važeći pasoši za kućne ljubimce biće ispoštovani za 2020. godinu, ali će biti ukinuti na kraju prelaznog perioda.

U osnovi, britanski putnici u Evropu neće videti promenu svoje putne dokumentacije ili načina na koji planiraju ili rezervišu to putovanje. Tekući razgovori odrediće buduće promene i posle kraja prelaznog perioda i jedino je izvesno da će svi nosioci britanskih pasoša morati da podnesu zahtev i dobiju odobrenje ETIAS-a pre nego što se upuste u Evropu od januara 2021.