Vanuatuova privremena suspenzija bezviznog pristupa Evropi

Vanuatuova privremena suspenzija bezviznog pristupa Evropi

Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) treba da stupi na snagu kasnije i 2025 sa njim je neophodno da građani koji nisu članovi Evropske unije podnesu zahtev i dobiju odobrenje ETIAS-a da posete zonu šire Evrope. Oblast ETIAS uključuje sve zemlje članice 27 Evropske unije, kao i one zemlje Šengenske oblasti koje nisu u EU.

Za strane državljane koji posećuju Evropu, odobrenje ETIAS-a uskoro će postati obavezan uslov, dok će nosioci pasoša EU ostati slobodni da ulaze, odlaze i tranzitiraju kroz Evropu bez potrebe da prolaze kroz proces podnošenja zahteva za ETIAS.

Ovaj lakši pristup Evropi bez ETIAS-a takođe je primenljiv na neke zemlje koje nisu evropske po specijalnom aranžmanu koji podleže ispunjenju određenih uslova i uslova. Jedna od tih zemalja je mala južno-pacifička okeanska nacija Vanuatu koja je sada privremeno uklonjena iz programa ETIAS-a za izuzeće od viza, jer je ocenjeno da je prekršila pravila.

Prekršena pravila?

Tek osnovan 1980. Evropska unija je 2015. potpisala sporazum o ukidanju viza sa Vanuatuom koji je omogućio državljanima Vanuatua da posete zemlje EU i Šengena u kratkim posetama.

Problemi su nastali krajem 2017. godine, međutim, kada se Republika Vanuatu pojavila na listi nesaradnje poreskih jurisdikcija i kada je bila osumnjičena da je pomagala u (ili žmurila na) pranje novca, promovisanje utaje poreza i eventualno finansiranje terorizma. Iako je ova lista sadržala jake sumnje u vezi sa zemljama koje su je imenovale, Evropski parlament nije odobrio, ali je posejanje semena sumnje i sumnje.

Navodne povrede

Takozvani "zlatni pasoši" (koji omogućavaju stranim državljanima da kupuju državljanstvo) odavno su namršteni od strane Evropskog parlamenta jer je sistem otvoren za zloupotrebu od strane beskrupuloznih pojedinaca. Uprkos zabrinutostima u Evropi, Vanuatu je 2016. uveo ne jednu, već dve, državljanstvo po investicionim šemama: VDSP (Vanuatu Development Support Programme) i VCP (Vanuatu Contribution Programme).

Prema tim šemama strani državljanin bi u osnovi mogao da kupi državljanstvo Vanuatua ulažući minimum 130.000 dolara (100.000 funti) u zemlju. Posedovanje Vanuatu pasoša bi u tom trenutku omogućilo bezvizni pristup Evropi bez uslova za odobrenje ETIAS-a ili bilo kog oblika provere viza.

Tri godine kasnije, 2019. godine, izražena je zabrinutost na višim nivoima u Evropi da Vanuatu možda ne vrši dvostruku marljivost u pogledu provere stranih državljana koji su dobili državljanstvo. Komisija EU insistirala je na promenama u državljanstvu od strane investicionih šema kojima upravljaju vlasti Vanuatua, ali ništa nije učinjeno da se pooštri proces provere. Kao rezultat ovog nedelovanja, Komisija EU predložila je suspenziju bezviznog pristupa Evropi za nosioce pasoša Vanuatua i objavila saopštenje za medije o tome u januaru 2022.

Posle proučavanja predloga Komisije EU, Savet EU doneo je odluku o privremenoj suspenziji sporazuma o ukidanju viza sa Vanuatuom, iako ta ostrvska zemlja ima pravo da se žali na odluku EU.

Eu ima osnova za zabrinutost

Svrha uvođenja ETIAS-a je jačanje bezbednosti širom Evrope, kao i odvraćanje kriminalaca i terorista. Vanuatuovo državljanstvo od strane investicionih programa pažljivo je pod lupom vlasti EU i sve je veća zabrinutost da su kriminalci, a možda i teroristi, koristili šeme kao zadnja vrata Evrope sa malo ili nusklju provera pojedinačnih podnosilaca zahteva.

Među razlozima koji su dati za obustavu bezviznih putovanja za nosioce Vanuatu pasoša su:

  • Državljanstvo je dodeljeno podnosiocima zahteva čija se imena pojavljuju u bezbednosnim bazama podataka Interpola.
  • Vreme obrade aplikacija nije dovoljno za odgovarajuće procedure skrininga.
  • Gotovo da nema odbijanja za pasoše sa samo jednim odbijanjem zabeleženim pre 2020.
  • Mnogi uspešni zahtevi su iz zemalja koje zahtevaju vize za evropska putovanja.

EU je takođe zabrinuta da je bezvizni pristup evropskoj zoni iskorišćen kao glavno prodajno mesto za kupovinu zlatnog pasoša i to vlasti EU smatraju velikim bezbednosnim rizikom.

Posledice po vlasnike Vanuatu pasoša

Zbog delimične suspenzije koju je postavio Savet EU bilo je i posledica po nosioce Vanuatu pasoša. Glavni uticaj suspenzije su:
Vlasnici pasoša Vanuatua, bilo preko nacionalnosti ili putem kupovine zlatnog pasoša, izdati posle 25.

Građani Vanuatua neće imati pravo da se pridruže sistemu ETIAS-a kada dođe do effec-a, što znači da će morati da podnesu zahtev za vizu za čak i najkraće posete.

Kada ETIAS postane obavezan građani Vanuatua najverovatnije će biti potrebna šengenska viza za ulazak u Evropu. Za razliku od aplikacije ETIAS koja se obavlja onlajn, šengenska viza mora da se obavi lično, što će zahtevati prisustvo na razgovoru u relevantnoj ambasadi ili ambasadama i predstavljanje svih dokumenata relevantnih za predviđeno evropsko putovanje.

Zakljuиak

Privremena suspenzija bezviznog pristupa ostaće u funkciji dok svi bezbednosni odnosi u vezi sa kupovinom zlatnih pasoša ne bude otklonjeni ili eliminisani. Ako vlasti Vanuatua odluče da ignorišu preporuke Saveta EU zemlja se suočava sa trajnim uklanjanjem sa bezvizne liste EU i prihvatanjem ETIAS-a, što bi nepovoljno uticalo na ekonomiju male zemlje.