Velika Britanija pooštrava granične kontrole za građane EU sa statusom pre-settled

Velika Britanija pooštrava granične kontrole za građane EU sa statusom pre-settled

Nova pravila daju službenicima graničnih snaga Velike Britanije ovlašćenje da ukinu unapred naseljeni status za građane Evropske unije (EU) i članove njihovih porodica ako ne ispunjavaju uslove podobnosti.

Ova promena, sprovedena 15. jula 2024. godine, označava značajan pomak u pristupu Velike Britanije upravljanju imigracijom nakon Brekita.

Strože provere na granicama Velike Britanije

Vlada Velike Britanije uvela je strože kontrole za pojedince sa statusom pre naseljenog statusa u okviru šeme naseljavanja EU (EUSS).

Službenici graničnih snaga sada imaju ovlašćenje da otkažu unapred naseljeni status ako utvrde da pojedinac više ne ispunjava ili nikada nije ispunio uslove šeme.

Ove nove mere zahtevaju nosioce statusa pre naseljavanja da kontinuirano ispunjavaju kriterijume podobnosti koje su ispunili prilikom prvobitnog podnošenja zahteva za svoj status.

Alternativno, oni moraju ispuniti druge uslove prema EUSS-u da bi zadržali svoj status.

Službenici graničnih snaga će pažljivo proveriti da li i dalje ispunjavaju uslove za unapred naselili. Oni će pažljivo pogledati situaciju svakog putnika kako bi potvrdili svoju stalnu podobnost.

Scenariji koji vode do otkazivanja statusa

Smernice koje se pružaju službenicima graničnih snaga navodi nekoliko scenarija u kojima pojedinac može izgubiti svoj status pre naseljenog stanja:

  1. Neuspeh u održavanju neprekidnog boravka: Ako osoba nije živela u Velikoj Britaniji, Kanalskim ostrvima ili Ostrvu Man najmanje šest meseci u svakom periodu od 12 meseci, mogu izgubiti svoj status.

  2. Promene u porodičnim odnosima: Državljani koji nisu iz Evropskog ekonomskog prostora (EEA) čiji su brakovi ili civilna partnerstva okončani mogu izgubiti pravo boravka, osim ako nisu osigurali zadržano pravo boravka ili ispunili druge kriterijume podobnosti.

  3. Gubitak derivativnih prava boravka: Pojedinci koji se više ne uklapaju u definiciju "osobe sa izvedenim pravom boravka" mogu se suočiti sa otkazivanjem statusa.

  4. Zambrano pravo boravka: Oni koji više ne ispunjavaju kriterijume za "osobu sa Zambrano pravom boravka" mogu izgubiti svoj pre-settled status.

Border Force Patrol Vessel off Preston Sands

(Slika ljubaznošću Partonez preko Vikimedia Commons)

Proporcionalnost i individualne okolnosti

Nove smernice naglašavaju važnost razmatranja pojedinačnih okolnosti.

Službenici graničnih snaga su upućeni da odmeri proporcionalnost otkazivanja unapred naseljenog statusa na osnovu trenutne situacije i podobnosti osobe.

Službenici moraju da provere da li osoba ispunjava uslove po bilo kojim drugim kriterijumima ili ima pravo stalnog boravka prema Sporazumu o povlačenju pre donošenja konačne odluke.

Predstavnik Settled, dobrotvorne organizacije, objasnio je da nosioci sa unapred naseljenim statusom moraju da nastave da ispunjavaju iste uslove podobnosti koje su uradili kada su se prvi put prijavili.

Ako ih ne mogu ispuniti, moraće da ispune još jedan skup uslova u okviru šeme naseljavanja EU (EUSS) kako bi zadržali svoj status.

Kako se pravila menjaju za posetioce

Ova nova pravila prvenstveno utiču na građane EU i članove njihovih porodica koji imaju pre-settled status u Velikoj Britaniji.

Međutim, oni takođe imaju implikacije za kratkoročne posetioce i one koji razmišljaju o dužem boravku.

Kratkoročni posetioci iz EU treba da budu svesni da se njihov ulazak u Veliku Britaniju može suočiti sa pažljivijim nadzorom.

Iako ove promene ne utiču direktno na turističke posete, one signaliziraju širi trend strože kontrole imigracije.

Za one koji razmišljaju o dužem boravku ili podnošenju zahteva za unapred naseljeni status, ova pravila naglašavaju koliko je ključno zadržati kontinuirano prebivalište i ispuniti uslove podobnosti tokom čitavog boravka.

Važno je napomenuti da ove promene dolaze dok se EU priprema za pokretanje Evropskog sistema za informacije o putovanjima i autorizacije (ETIAS).

Iako se ETIAS neće primenjivati na putovanje u Veliku Britaniju, on naglašava razvoj pejzaža zahteva za putovanja između Velike Britanije i zemalja EU.

Photo of Tower Bridge through Structures

(Slika ljubaznošću Naveen Annam preko Pekels)

Zemlje EU preispituju otirače dobrodošlice

Stroži pristup Velike Britanije unapred naseljenom statusu može potaknuti zemlje EU da preispitaju svoje imigracione politike, posebno u pogledu građana Velike Britanije koji borave u EU.

Države članice EU mogle bi razmotriti sprovođenje sličnih mjera kako bi osigurale reciprocitet u imigracionim pravilima.

To bi moglo dovesti do šireg trenda strožih zahteva za prebivalište i provera statusa širom Evrope.

Pored toga, ove promene mogu uticati na pregovore između EU i Velike Britanije o budućim sporazumima o mobilnosti.

EU bi mogla da se zalaže za jasniju zaštitu svojih građana u Velikoj Britaniji, što bi moglo dovesti do sveobuhvatnijih bilateralnih sporazuma o pravima boravka.

Budućnost pokreta Velika Britanija-EU

Kako Velika Britanija nastavlja da usavršava svoj imigracioni sistem nakon Brekita, građani EU sa unapred naseljenim statusom moraju biti informisani o svojim pravima i odgovornostima.

Redovna komunikacija sa vlastima Velike Britanije i pažljivo pridržavanje uslova boravka biće od ključnog značaja za održavanje njihovog statusa.

Za potencijalne migrante i posetioce, ove promene naglašavaju potrebu za temeljnom pripremom i razumevanjem imigracionih pravila Velike Britanije pre putovanja.

Kako Velika Britanija i EU ažuriraju svoje procese granične kontrole, putnici bi trebali biti spremni za detaljnije provjere i moraju biti spremni dokazati da ispunjavaju uvjete za ulazak ili boravak u zemlji.

U narednim godinama verovatno će doći do daljih prilagođavanja imigracionih politika sa obe strane Lamanša.

Kako se ovi sistemi razvijaju, jasna komunikacija između vlada i pogođenih pojedinaca će biti od suštinskog značaja za obezbeđivanje pravedne i efikasne primene novih pravila.