Šta je Evropska kartica zdravstvenog osiguranja (EHIC)?

Šta je Evropska kartica zdravstvenog osiguranja (EHIC)?

Zdravstveno osiguranje tokom putovanja je izuzetno važno razmatranje ali ono koje se često previđa kod putnika pod pretpostavkom da se nikada neće razboleti ili da im je potrebna medicinska nega dok su u inostranstvu. Ovo je budalasta greška jer je Evropsku karticu zdravstvenog osiguranja (EHIC) lako dobiti i besplatno. Pored pasoša i putne dokumentacije, Evropsku karticu zdravstvenog osiguranja treba posmatrati kao neophodnost putovanja, a ne kao nepotrebnu smetnju. EHIC važi za zdravstvo u svim zemljama članicama 27 Evropske unije (EU) , tri članice Evropskog ekonomskog prostora (EEA) (koje nisu u EU) kao i u Švajcarskoj i Velikoj Britaniji.

Potpuna pokrivenost Evropom

EHIC je neprenosivi dokument koji omogućava nosiocu, a samo nosiocu, pristup raznim evropskim zdravstvenim i medicinskim uslugama.

Važi u svim zemljama Evropske unije:

  • Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Češka Republika, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Nemačka, Holandija, Mađarska, Republika Irska, Italija, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Malta, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija i Švedska

Zemlje članice Evropskog ekonomskog prostora:

  • Norveška, Lihtenštajn i Island

I takođe:

  • Švajcarska i Velika Britanija

Evropska kartica zdravstvenog osiguranja i dalje važi i prihvata je Nacionalni zdravstveni sistem Velike Britanije (NHS) uprkos činjenici da Velika Britanija više nije članica EU posle Brexita. EHIC garantuje nosiocima isti nivo zdravstvene zaštite i usluga u svim zemljama učesnicama koje bi bile pružene u zemlji boravka vlasnika kartice bez obzira na razlog zbog kojeg je on ili ona prisutan u zemlji o kojoj je reč.

Kako funkcioniše EHIC

Državljani Evropske unije ili stanovnici koji doživljavaju hitnu medicinsku pomoć dok su u inostranstvu mogu da se leče u javnim bolnicama ili medicinskim centrima na potpuno isti način kao i građani zemlje koji su posećeni. Od suštinskog je značaja da EHIC bude odmah dostupan kako bi relevantne informacije i detalji mogli da se provere i takođe osiguraju da kartica nije istekla. Iz tih razloga je od vitalnog značaja da se putnici uvere da je kartica a toku i da je nose na svojoj osobi sve vreme.

Treba napomenuti da posedovanje EHIC-a ne mora nužno dati pravo nosiocu besplatne medicinske pomoći i troškovi će zavisiti od pravila zemlje u kojoj se pojavi potreba za medicinskom pomoći.

Uopšteno govoreći:

  • Ako je besplatno zdravstvo obezbeđeno građanima zemlje o kojima je reč, onda nosioci EHIC-a takođe imaju pravo na besplatno zdravstvo.
  • Ako zemlja uvede određene naknade za određene tretmane, onda vlasnici EHIC-a moraju da plate isti iznos.

Iako će plaćanje neke vrste verovatno biti nametnuto, normalno je da će medicinske naknade i računi biti znatno smanjeni.

Šta pokriva EHIC?

Evropska kartica zdravstvenog osiguranja pruža nosiocima osnovnu medicinsku negu i lečenje ako se takva potreba pojavi prilikom posete nekoj od zemalja učesnica.

U propisima se navode da nosilac ima pravo na:

  • Opšte javno zdravstvo koje može biti besplatno ili dostupno po sniženoj ceni.
  • Tretman za postojeće medicinsko stanje.
  • Rutinska porodiljska nega (isključuje one koji stižu u zemlju sa namerom da se porode).

Ako je neophodno da ostanu u zemlji, gostujući vlasnici kartica pokriveni su do tri meseca, a studenti koji pohađaju fakultet ili fakultet pokriveni su do pune akademske godine.

Koja su EHIC isključenja?

EHIC nije sveobuhvatna polisa osiguranja koja pokriva sve moguće situacije koje mogu nastati, već osnovni nivo pokrivenosti. Kao takva, neće pokriti:

  1. Privatno zdravstveno osiguranje ili medicinski tretman.
  2. Dugoročna ili stalna medicinska nega.
  3. Troškovi medicinskih tretmana ako je to bio razlog putovanja.
  4. Troškovi povraćaja kuće vlasnika kartice.
  5. Troškovi repatrijacije tela u slučaju smrti.

Važan provizoloza je da zdravstvene usluge i tretmani koji moraju da se plate u matičnoj zemlji vlasnika kartice neće biti besplatno pokriveni, nego će se naplaćivati istim tempom kao i stanovnicima zemlje u kojoj se javlja medicinska situacija.

Podnošenje zahteva za evropsku karticu zdravstvenog osiguranja

Da bi se prijavio za EHIC, podnosilac zahteva mora da bude državljanin ili legalni stanovnik neke od zemalja EU, EEA ili drugih zemalja koje učestvuju u toj šemi i stoga ih pokriva zdravstveni sistem te zemlje. Ako nameravaju putnici koji nemaju pravo na EHIC, biće potrebno da naprave druge aranžmane sa privatnom kompanijom za zdravstveno osiguranje koja nudi sličnu uslugu.

Svaka zemlja učesnica vodi sopstveni sistem prijave, ali kartice izdaje nacionalni pružalac zdravstvenog osiguranja u zemlji i one će obično obezbediti tri metoda za primenu:

  • Online
  • Telefon
  • Lično

Svaka osoba koja namerava da putuje u okolini Evrope treba da ima svoj EHIC, s obzirom da ne postoje porodične kartice ili kartice koje pokrivaju supružnike.

Različiti periodi važenja

U normalnim situacijama, EHIC će važiti dve godine od datuma izdavanja, ali to može da se razlikuje u zavisnosti od različitih faktora. Period važenja može biti kraći ili duži ako je vlasnik kartice:

  • Strani državljanin u EU, EEA ili Švajcarskoj.
  • U prijemu nekog oblika vladinih beneficija.
  • U finansijskim poteškoćama.

Zdravstvena i medicinska pokrivenost se uglavnom obezbeđuju na period do tri meseca, ali to se može produžiti u nekim okolnostima, kao što je za studente koji završavaju studije u inostranstvu ili zaposlene koji su premešteni na duži vremenski period. Kada je

EHIC kartica ističe i mora se obnoviti koristeći istu proceduru kao i za početno zatvaranje.

Evropska kartica zdravstvenog osiguranja za britanske državljane

Pre Brexita, NHS je izdao Evropske kartice zdravstvenog osiguranja britanskim državljanima ali, pošto Velika Britanija više nije članica EU, to više nije slučaj. Britanci koji trenutno drže EHIC mogu da nastave da ga koriste dok se ne postigne rok trajanja. U ovom trenutku biće neophodno podneti zahtev za GHIC (Globalna kartica zdravstvenog osiguranja) koji će britanskim državljanima dati isti pristup evropskim zdravstvenim uslugama kao što EHIC čini za građane EU i EEA.

Kao i kod EHIC-a, GHIC koji izdaje NHS obezbeđen je besplatno i pokriva osnovni medicinski tretman tokom boravka u inostranstvu. Britanska vlada snažno preporučuje svim građanima da imaju važeći EHIC ili GHIC pre nego što krenu na bilo koje strano putovanje i takođe poziva putnike da kupe čak i minimalno privatno putno osiguranje.

Prema ABTA (Asocijacija britanskih turističkih agenata), skoro 1 od 5 britanskih državljana doživelo je neke medicinske hitne slučajeve tokom boravka u inostranstvu, ali mnogi i dalje putuju bez putnog osiguranja. Prosečni troškovi čak i osnovnog medicinskog tretmana procenjuju se na 1.300 funti ili više i ta cifra brzo raste što putno osiguranje čini neophodnošću za bilo koja planirana evropska putovanja.