Šta je Evropska unija (EU)?

Šta je Evropska unija (EU)?

Postoje zemlje 27 unutar Evropske unije. Oni rade na ekonomskoj i političkoj koristi od saradnje na brojnim frontovima koji se kreću od trgovinskih zakona, zajedničkih standarda koji se postavljaju širom industrijskih sektora, sprovođenja graničnih patrola i napora za podršku humanitarnoj pomoći. EU takođe igra važnu ulogu u regulisanju međunarodnih aspekata putovanja i trgovine unutar Evrope. Ovaj vodič pruža pregled Evropske unije, od njenih suštinskih namena i struktura do toga zašto je važan za putnike kao što ste vi. Od viznih propisa do prekograničnih pravila puta, ovaj sveobuhvatni vodič pružiće uvid u kretanje kroz vaša putovanja unutar EU.

Pregled Evropske unije

Evropska unija, koja se takođe obično naziva EU, je kolekcija nacija koje se 27 nalaze u Evropi i okolini. EU je ekonomsko i političko partnerstvo između zemalja članica koje zajedno rade na promovisanju unutrašnje trgovine, spoljnih odnosa, održivog razvoja, u skladu sa zajedničkim vrednostima. Sa ukupno oko 500 miliona stanovnika, EU je najveći trgovinski blok na svetu. Svaka zemlja članica usvojila je zajedničku valutu za upotrebu širom Unije, nazvanu evro, i sprovela zakone vezane za trgovinu koji važe u svim zemljama članicama. To preduzećima pruža mogućnosti za prekograničnu saradnju i povećanje komercijalnih aktivnosti unutar evropskog tržišta. Pored ekonomskih ciljeva, uklanjanje trgovinskih barijera između zemalja pomaže da se podstaknu odnosi među narodima, istovremeno naglašavajući kulturnu raznolikost i individualne tradicije širom Evrope. Ti napori zajedno poboljšavaju kvalitet života građana zemalja članica.

Države članice EU

Zemlje 27 koje su članice EU uključuju:

  1. Austrija
  2. Belgija
  3. Bugarska
  4. Hrvatska
  5. Kipar
  6. Republika Češka
  7. Danska
  8. Estonija
  9. Finska
  10. Francuska
  11. Nemačka
  12. Grčka
  13. Mađarska
  14. Irska
  15. Italija
  16. Letonija
  17. Litvanija
  18. Luksemburg
  19. Malta
  20. Holandija
  21. Poljska
  22. Portugal
  23. Rumunija
  24. Slovačka
  25. Slovenija
  26. Španija
  27. Švedska

Kao jedna politička jedinica sa sličnim standardima i propisima za sve njene zemlje članice omogućava građanima iz bilo koje zemlje EU da slobodno putuju i uživaju visok kvalitet života širom Evrope, čime se stvara jedinstvena fuzija kultura.

Istorija i poreklo EU

Evropa je kontinent sa bogatom i složenom istorijom, ne očiglednijim nego u njenim drevnim granicama. Vraćajući se vekovima unazad, način na koji je Evropa bila podeljena i strukturirana razvijao se tokom vremena dok su se različite zemlje nalazile ujedinjene pod određenim upravnim telima. Evropska unija, odnosno EU, najnovija je evolucija ovog procesa, pošto je zvanično formirana 1993. Svrha EU je da promoviše ekonomski prosperitet, izgradi veze između zemalja članica i pruži sigurnost svim zemljama učesnicama. Ovaj aranžman je pružio jedinstvenu priliku za jačanje saradnje unutar Evrope i izvan njenih granica.

Ciljevi EU

Evropska unija (EU) je tokom godina učinila mnogo na daljoj ekonomskoj i bezbednosnoj saradnji između svojih zemalja članica. Stvaranje jedinstvenog tržišta i obezbeđivanje zajedničke valute u velikoj meri su olakšali prenos ljudi, robe, usluga, kapitala i znanja širom Evrope. Pored toga, EU se trudila da promoviše ljudska prava, zaštiti životnu sredinu, bori se protiv siromaštva, promoviše istraživanja i inovacije, ojača regionalni razvoj i pomogne onima koji se suočavaju sa prirodnim katastrofama. Kroz te napore EU je pomogla da se poveća nivo zaposlenosti, smanje socijalno-ekonomski dispariteti između regiona unutar njenih granica, kao i među zemljama članicama i podstakne atmosfera mira i stabilnosti.

Prednosti članstva u EU

Članstvo u Evropskoj uniji pruža mnoge prednosti. Nekoliko prednosti koje su najvaћnije za posetioce i putnike opisano je u nastavku:

[1] Sloboda kretanja

Svim građanima EU takođe je odobrena sloboda kretanja, što im omogućava da sa lakoćom putuju, žive, rade ili studiraju u bilo kojoj drugoj državi članici. Slobodno kretanje širom EU putnicima neometan pristup raznovrsnim kulturama, iskustvima i gradovima. Ovaj neograničeni pristup svim drugim zemljama članicama znači da nema viznih ograničenja i da nema potrebe da se podnosi zahtev za dozvolu pre ulaska u novu zemlju. To omogućava slobodu, pogodnost i ekonomsku stabilnost za one koji žive unutar njenih granica, kao i za putnike bez viza i šengenske vize.

[2] Zaštita potrošača

Pored toga, članovi imaju pristup širokim pravima i zaštiti potrošača kada putuju kroz EU vazdušnim ili morskim putem, kao i brojnim kulturnim prednostima kao što je besplatan ulaz u muzeje u određenim zemljama.

[3] Deljena valuta

Sa zajedničkom valutom među različitim zemljama EU, upravljanje finansijama je znatno jednostavnije i omogućava efikasniju potrošnju. To znači da možete da koristite istu evro valutu za svoj odmor u bilo kojoj zemlji EU, a da ne morate stalno da konvertujete novac u lokalnu valutu.

[4] Ekonomska saradnja

Pored toga, kroz međudržavnu ekonomsku saradnju zemalja Unije, troškovi se smanjuju i više sredstava je na raspolaganju i preduzećima i građanima da stvore prosperitetno sutra. To znači da su troškovi kupljene robe relativno slični širom Unije, što putnicima omogućava da bolje budžeti svoje troškove.

Šengenski sporazum utiče na putovanja u Evropu

Putovanje unutar Evrope olakšano je Šengenskim sporazumom koji je potpisan 14. Ovaj sporazum omogućava građanima zemalja 27 Šengenske oblasti da putuju slobodno i bez ograničenja unutar tih zemalja, pojednostavšćujući i skraćujući proces koji putnici moraju da preduzmu da bi se selili iz jedne zemlje u drugu. Sporazum je koristan ne samo za građane zemalja potpisnica, nego i za strance koji dolaze u posetu. Šengenski sporazum eliminiše pasošku kontrolu između svake nacije i omogućava posetiocima da se osećaju kao da putuju kroz jednu veliku, otvorenu teritoriju. Šengenski sporazum je napravio revoluciju u evropskim putovanjima, omogućavajući ljudima da istražuju i iskuse više mesta bez potrebe da prolaze kroz duge i često teške procese na svakom graničnom prelazu.

Planiranje putovanja u Evropu

Budžetiranje

Planiranje putovanja u Evropu može biti obeshrabrujuće kada je u pitanju budžetiranje, izbor pravog smeštaja i smišljanje logistike putovanja. Postoji mnogo načina da upravljate svojim finansijama putovanja, prilagodite boravak i pronađete odgovarajuće opcije prevoza. Prilikom budžetiranja za putovanje u Evropu, pogledajte prodaju avionskih karata ili uporedite cene u različitim aviokompanijama za najbolje ponude na letovima i istraživanje lokalnih opcija javnog ili privatnog prevoza za uštedu novca na putnim troškovima. Pored toga, iskoristite prednosti specijalnog smeštaja kao što su hosteli i noćenje sa doručkom za pristupačniji smeštaj. Tako što ćete iskoristiti vreme za istraživanje popusta, ponuda i alternativa nižih troškova, moći ćete da iskoristite svoj novac dok planirate prijatno putovanje kroz Evropu.

Istraživanje različitih zemalja unutar EU

Evropa je dom nekih od najznačajnijih spomenika, muzeja i istorijskih lokacija na svetu. Od ikonične Ajfelove kule u Parizu, do Akropolja koji oduzima dah u Atini, sigurno ćete otkriti atrakcije i aktivnosti koje odgovaraju vašem ukusu dok istražujete raznovrsno kulturno nasleđe kontinenta. Pored ovih značajnih atrakcija, Evropa ima obilje manje poznatih, ali podjednako zadivljujućih destinacija. Zamkovi, katedrale i druge srednjovekovne građevine mogu se videti rasute po kontinentu. Bilo da gledate šarmantne kaldrmisane ulice ili kosmopolitske trgove, nema nestašice mesta za istraživanje dok doživljavate sve što Evropa ima da ponudi.

Vize, pasoši i druga dokumenta potrebna za putovanje u Evropu

Mnogi ljudi veruju da su pravila i propisi u vezi sa putovanjima unutar Evropske unije (EU) komplikovani. Međutim, većina osnovnih prava zagarantovanih putnicima, kao što je slobodan tranzit preko granica, jasna su i dosledna širom zemalja članica.

Dobijanje viza, pasoša i drugih dokumenata kojima je neophodan ulazak u zemlje EU može da bude zastrašujući zadatak za neevropljane. Poznavanje propisa u svakoj zemlji unapred i istraživanje vrsta dokumenata koji su vam potrebni pomoći će da navigacija širom EU bude brži, jednostavniji i glatkiji.

Počevši 2025 od toga da će neevropljanima i članovima porodica koje nisu članice EU , a koji su putovali bez viza u Evropu, verovatno biti potreban ETIAS. ETIAS se zalaže za Evropski sistem putnih informacija i autorizacije. To je ukidanje viza za putnike kojima nije potrebna šengenska viza. ETIAS će zahtevati od putnika koji imaju pravo da se prijave onlajn pre polaska u šengensku zemlju. Putnici koji zahtevaju šengensku vizu neće biti pogođeni pokretanjem ETIAS-a. Više o ETIAS-u možete saznati tako što ćete posetiti najčešća pitanja.

Zakljuиak

Evropska unija stvara jedinstveno okruženje ekonomske saradnje, omogućavajući slobodno kretanje između zemalja i korišćenje jedne zajedničke valute. Uklanjanje ovih ekonomskih barijera otvorilo je svet mogućnosti za putnike dok putuju evropom. Putovanje Evropom je prilika da se vide i saznaju o istoriji, kulturi i vrednostima širom zemalja EU. Od dobijanja viza i pasoša do izbora pravih atrakcija i destinacija, postoji mnogo važnih koraka koje treba preduzeti pre nego što se upustite u svoju avanturu. Razumevanjem svrhe EU, upoznavanja sa neophodnim viznim zahtevima, razumevanjem načina budžetiranjem i izborom pravih opcija prevoza, vaše evropsko putovanje bi trebalo da bude efikasnije i prijatnije iskustvo.