Švedska pooštrava pravila o ponovnom ujedinjenju porodice

Švedska pooštrava pravila o ponovnom ujedinjenju porodice

Švedska vlada objavila je planove za pooštravanje pravila o ponovnom ujedinjenju porodice.

Ova odluka, koja je deo širih napora da se kontroliše imigracija, označava odlazak iz istorijski velikodušnog pristupa Švedske azilu i migraciji zasnovanoj na porodici.

Švedska menja stav o ponovnom ujedinjenju porodice

Švedska vlada, na čelu sa konzervativnim premijerom Ulfom Kristersonom, objavila je detaljan plan revizije politike ponovnog ujedinjenja porodice u zemlji.

Ova inicijativa ima za cilj da oteža stranim državljanima koji žele da se pridruže svojim rođacima u Švedskoj, što bi moglo da utiče na hiljade porodica.

Ključni aspekti predloženih izmena uključuju:

  1. Stroži zahtevi prihoda: Sponzori će morati da ispune strože standarde prihoda kako bi pokazali da mogu finansijski da podrže članove porodice koji dolaze u Švedsku.

  2. Prošireno DNK testiranje: Vlasti mogu da koriste više DNK testova za verifikaciju porodičnih odnosa, posebno u slučajevima koji uključuju decu u kojima dokumentacija nije dovoljna.

  3. Pregled podobnih članova porodice: Vlada planira da preispita i možda smanji broj članova porodice koji imaju pravo na boravišne dozvole.

Ministarka za migracije Marija Malmer Stenergard objasnila je obrazloženje koje stoji iza ovih promena, navodeći da je "pravo na porodični život osnovno pravo, ali trenutna pravila su velikodušnija" od strožih evropskih zahteva.

To pokazuje želju vlade da uskladi švedsku politiku sa standardima Evropske unije (EU ).

(Image courtesy of Priscilla Burcher via Flickr)

Politički kontekst i dinamika koalicije

Nastojanja da se pooštre pravila o ponovnom ujedinjenju porodice deo su većeg plana. To je bila ključna komponenta političkog sporazuma koji je doveo premijera Kristersona na vlast 2022. godine.

Koaliciona vlada, koju podržavaju krajnje desničarske švedske demokrate (SD), tokom koje je kontrola imigracije postala glavni fokus.

Ludvig Aspling, portparol SD, izjavio je: "Krug članova porodice koji imaju pravo na boravišnu dozvolu mora da se preispita i pooštri."

To pokazuje uticaj SD na imigracionu politiku Švedske, što predstavlja značajnu promenu u odnosu na prethodno otvoreniji pristup zemlje.

Švedska zaostavština otvorenosti

Da bi se shvatio značaj ovih promena, ključno je znati istorijsku istoriju Švedske sa imigracijom.

Švedska je decenijama poznata po pozdravnom odnosu prema izbeglicama i imigrantima, posebno onima koji beže iz konfliktnih zona.

Od devedesetih godina, Švedska je prihvatila veliki broj migranata iz raznih regiona, uključujući:

  • Bivša Jugoslavija

  • Sirija

  • Avganistan

  • Somaliji

  • Iran

  • Irak

Ova politika otvorenih vrata značajno je oblikovala stanovništvo Švedske. Imigranti i njihovi potomci sada čine znatan deo od nešto više od 10 miliona stanovnika zemlje.

Izazovi i nedoumice

Mada su mnogi pohvalili velikodušnu imigracionu politiku Švedske, oni su takođe izazvali izazove, posebno u smislu integracije i socijalne kohezije.

Neke urbane oblasti, kao što je grad Malme na jugu, iskusile su povećanu stopu kriminala i socijalne tenzije.

Međutim, istraživači upozoravaju da se ne donose pojednostavljeni zaključci. Ona mnoga od tih pitanja pripisuju nedostatku proaktivnih napora za integraciju, a ne samoj imigraciji.

Novi pristup vlade ima za cilj rešavanje tih zabrinutosti stvaranjem kontrolisanog i održivog imigracionog sistema.

(Image courtesy of Efrem Efre via Pexels)

Dodatne prepreke za putnike i imigrante

Predložene izmene pravila o ponovnom ujedinjenju porodice u Švedskoj mogle bi u velikoj meri da utiču na posetioce i imigrante EU, uključujući one koji će uskoro koristiti ETIAS (European Travel Information and Authorization System) ili šengenske vizne programe.

Za kratkoročne posetioce uticaj bi mogao da bude minimalan, s obzirom da ETIAS i šengenski vizni propisi uglavnom pokrivaju privremene boravke.

Međutim, za one koji planiraju da se presele u Švedsku na duži rok ili da se ponovo ujedine sa porodicom, nova pravila mogla bi da stvore dodatne prepreke.

Digitalni nomedovi, studenti i investitori koji žele da dovedu članove porodice u Švedsku mogli bi da se suoče sa strožim zahtevima prihoda i potencijalnim DNK testiranjem, što proces čini složenijim i dugotrajnijim.

Za izbeglice i tražioce azila odgovor na pitanje "Da li Švedska dozvoljava izbeglicama?" mogao bi da postane složeniji.

Švedska će i dalje verovatno prihvatati izbeglice, ali će članovima njihovih porodica možda biti teže da im se pridruže.

Stvaranje jedinstvenog pristupa imigraciji

Odluka Švedske da pooštri pravila o ponovnom ujedinjenju porodice mogla bi da utiče na imigracionu politiku širom EU.

Kao zemlja poznata po progresivnoj socijalnoj politici, zaokret Švedske mogao bi da podstakne druge zemlje EU da preispitaju sopstvene smernice za ponovno ujedinjenje porodice.

Ovaj potez se uklapa u šire napore EU da stvori jedinstveniji i kontrolisaniji pristup imigraciji.

Unija je već sprovela novu reformu za jačanje imigracione kontrole i olakšavanje povratka tražilaca azila čiji su zahtevi odbijeni.

To bi moglo da dovede do konzistentnijeg pristupa ponovnom ujedinjenju porodice širom Šengenske oblasti, balansirajući humanitarne obaveze sa zabrinutošću u pogledu integracije i socijalne kohezije.

Balansirajući čin za budućnost Švedske

Odluka Švedske da pooštri pravila o ponovnom ujedinjenju porodice predstavlja veliki zaokret u njenoj imigracionoj politici.

Zemlja namerava da se pozabavi izazovima integracije i da se tešnje uskladi sa standardima EU, istovremeno zadržavajući svoju posvećenost humanitarnim vrednostima.

Uspeh ovih novih mera zavisiće od njihove implementacije i sposobnosti vlade da kreira efektivne programe integracije.

Dok Švedska pravi ove promene, međunarodna zajednica će pažljivo pratiti kako se ovo tradicionalno otvoreno društvo prilagođava novim globalnim migracionim obrascima.