Barselona će zabraniti turističke stanove za hvatanje u koštac sa stambenom krizom

Barselona će zabraniti turističke stanove za hvatanje u koštac sa stambenom krizom

Barselona je odlučila da zabrani kratkoročno iznajmljivanje turističkih apartmana do 2028. godine kako bi pomogla u rešavanju stambene krize.

Ovaj plan, koji predvodi gradonačelnik Jaume Collboni, ima za cilj da se stanari učini pristupačnijim.

Odluka je izazvala diskusiju među zainteresovanim stranama u turističkoj industriji i zagovornicima stanovanja.

Mač sa dve oštrice za Barselonu

Barselona, popularni grad u Španiji, dugo se borila sa efektima svoje popularnosti. Zadivljujuća arhitektura i živahna kultura grada privlače milione posetilaca svake godine.

Međutim, taj priliv je došao po cenu za lokalno stanovništvo.

Prema izveštaju Earth5R- a, stanovnici smatraju da su turisti problem i krive ih za loš kvalitet života.

Rast zgrada vezanih za turizam doveo je do većih cena nekretnina, što je primoralo stanovnike da izađu iz svojih domova kako bi mogli da se pretvoreni u turistički smeštaj. To je takođe smanjilo broj oblasti u zajednici.

Kao rezultat toga, kvalitet života meštana se pogoršao, sa lošim životnim uslovima i zdravljem.

Pogoršava se stambena kriza u Barseloni

U proteklih deset godina, Barselona je imala porast kratkoročnih iznajmljivanja stanova. Sajtovi kao što su Airbnb i Homeaway olakšavali su vlasnicima nekretnina da iznajme svoja mesta turistima.

Mada je to nekim meštanima dalo dodatne prihode, to je takođe otežalo pronalaženje stambenog prostora.

Gradonačelnik Kolboni je rekao da su kirije u Barseloni porasle za 68 odsto u poslednjih deset godina. Cene kuća su takođe porasle za 38 odsto.

Ovi brojevi pokazuju koliko je stanovnicima, posebno mladima, postalo teško da pronađu povoljan smeštaj u gradu.

Drastična mera za drastična vremena

Prema novom planu, Barselona neće obnoviti dozvole za 10.101 stan koji je trenutno odobren za kratkoročno iznajmljivanje kada isteknu u novembru 2028.

To znači da do 2029. godine ti turistički apartmani više neće biti u gradu, smatra gradonačelnik Kolboni.

Gradonačelnik je naglasio ozbiljnost situacije, rekavši da gradska vlast ovu akciju vidi kao neophodnu za rešavanje stambene krize i smanjenje nejednakosti.

Pomešane reakcije na zabranu Barselone

Saopštenje je izazvalo različite reakcije raznih grupa.

Španska ministarka stanovanja Izabel Rodrigez podržava odluku Barselone, naglašavajući da je važno uverite se da ljudi mogu da pronađu povoljan smeštaj.

Međutim, ne slažu se svi sa planom. Udruženje turističkih apartmana u Barseloni, Apartur, kritikovalo je odluku. Oni su upozorili da bi to moglo da izazove veće siromaštvo i nezaposlenost i da bi moglo dovesti do povećanja ilegalnih turističkih stanova.

Hoteli u Barseloni mogu imati koristi

Platforme za kratkoročno iznajmljivanje suočavaju se sa značajnim izazovom sa ovom odlukom, ali bi hoteli u Barseloni mogli da imaju koristi.

Prethodna vlada je zabranila nove hotele u popularnim oblastima od 2015. do 2023. godine. Gradonačelnik Kolboni nagovestio je da bi ovo pravilo moglo da bude relaksirano.

Odgovor hotelske industrije do sada je bio miran, a hotelsko udruženje u Barseloni odlučilo je da ne komentariše vesti.

Barselona će pooštriti mere protiv ilegalnog iznajmljivanja

Lokalna vlada Barselone obećala je da će održati "snažan" inspekcijski sistem za pronalaženje nelegalnih turističkih stanova kada zabrana počne. To je deo njihovih tekućih napora da zaustave neovlašćeno iznajmljivanje.

Od 2016. godine lokalna samouprava je zatvorila 9.700 nelegalnih turističkih apartmana. Oni su takođe pretvorili skoro 3.500 stanova nazad u domove za lokalno stanovništvo.

Ove akcije pokazuju posvećenost grada određivanju prioriteta dugoročnog smeštaja za stanovnike u odnosu na kratkoročni profit od turizma.

Evropa pooštrava pravila kratkoročnog iznajmljivanja

Odluka Barselone deo je rastućeg trenda u Evropi gde se gradovi bave efektima masovnog turizma.

Gradovi poput Lisabona i Berlina takođe su poslednjih godina stavili ograničenja na kratkoročno iznajmljivanje.

Cilj ovih akcija je da se izbalansira novac zarađen od turizma sa potrebom održavanja dobrih uslova života stanovnika.

Problemi u Barseloni slični su onima u mnogim popularnim gradovima, gde je pretvaranje domova u iznajmljivanje turista postalo veliko pitanje.

Frustracija javnosti zbog masovnog turizma

Najava zabrane dolazi u trenutku kada sve više meštana postaje frustrirano masovnim turizmom.

Nekoliko lokalnih grupa planiralo je demonstracije 6. Zaustavimo turizam!"

Ovaj skup je sličan protestima i u drugim popularnim španskim turističkim mestima kao što su Kanarska ostrva i Palma de Majorka.

Ove demonstracije pokazuju sve veći sukob između novca zarađenog od turizma i njegovih socijalnih i ekoloških problema.

Barselona se suočava sa pritiskom turizma

Na skali turističke industrije Barselone, važno je pogledati nedavni broj posetilaca.

Grad je 2022. godine imao 7,3 miliona posetilaca, što je poboljšanje od 5,9 odsto iznad nivoa pre pandemije, što ga čini drugim najposećenijim gradom u Španiji posle Madrida.

Ovaj veliki broj posetilaca izvršio je značajan pritisak na gradsko infrastrukturno i stambeno tržište. Cilj zabrane kratkoročnog iznajmljivanja stanova je da se smanji ovaj pritisak i da se stanovnicima učini dostupnijim više stambenog prostora za dugoročno iznajmljivanje.

Delikatna ravnoteža između turizma i livabilnosti

Odluka Barselone da zabrani kratkoročno iznajmljivanje turista je značajan pomak u načinu na koji grad upravlja turizmom i smeštajem.

Kako grad bude išao napred sa ovim planom, on će morati da balansira između pomoći stanovnicima i ostanka na vrhunskoj turističkoj destinaciji.

Narednih nekoliko godina će pokazati da li ovaj potez čini Barselonu boljom za svoje stanovnike, a da pri tom i dalje privlači posetioce.