Bez dogovora Brexit će uticati na evropska putovanja

Bez dogovora Brexit će uticati na evropska putovanja

Uvod

Novi britanski premijer Boris Džonson namerava da Velika Britanija napusti Evropsku uniju 31. oktobra sa ili bez dogovora. S obzirom da je britanska vlada čvrsto posvećena ovom datumu povlačenja, a evropske zemlje članice nisu voljne da izmene prethodno dogovorene uslove (sa bivšom premijerkom Terezom Mej), brexit bez dogovora izgleda sve verovatniji i to bi moglo da donese neke velike promene za britanske nosioce pasoša koji žele da posete bilo koju od preostalih dvadeset sedam zemalja članica EU. Ako dogovor Tereze Mej ostane na snazi onda će biti malo ili uvek promena trenutnih putnih aranžmana između Velike Britanije i Evrope tokom tranzicionog perioda koji treba da traje do kraja 2020. Međutim, bez dogovora Brexit bi mogao (a verovatno i hoće) da vidi britanske putnike kojima je potrebna šengenska viza ili neki drugi oblik evropske vize prilikom posete kontinentalnoj Evropi, Skandinaviji, pa čak i Republici Irskoj.

Promena ili bez promene?

Evropski letovi

Mitovi i glasine obiluju mogućnošću otkazivanja letova u Velikoj Britaniji i van njih, preusmeše se ili privremeno obustave. Iako se mogu očekivati neke promene Evropska komisija je navela da će letovi između Velike Britanije i Evrope nastaviti da funkcionišu čak i uz brexit bez dogovora. Britanska vlada je navela da "letovi treba da se nastave" kao što trenutno rade ali upotreba reči "trebalo bi" je od neke zabrinutosti jer to nije izvesno. Turistima koji rezervišu sopstvene letove u evropskoj zoni i van njih ne može se garantovati da će rezervisani letovi funkcionisati po planu i izlažući (blagi) rizik od otkazivanja i mogućeg gubitka bilo kakvog izvršenog plaćanja. ABTA (Udruženje britanskih turističkih agenata) preporučuje rezervaciju paketa za odmor ako je to moguće jer su oni zaštićeni Propisima o putovanju paketom koji garantuje letovanje, alternativni dogovor ili povraćaj novca.

Evropske i šengenske vize

S obzirom da Velika Britanija više nije deo evropskog bratstva postaće ono što je poznato kao "treća zemlja" i uvođenje autorizacije putovanja, vize ili izuzeća od viza, za britanske putnike se u velikoj meri razgovaralo na evropskim samitima. Takođe je bilo reči o tome da će britanska vlada uvesti sopstveni sistem elektronskih viza ili putnih ovlašćenja za Evropljane koji posećuju zemalja. Ono što je potvrđeno iz Komisije EU je da će nosioci britanskih pasoša nastaviti da uživaju svoj trenutni bezvizni status za putovanja u evropsku zonu i unutar nje. Bez uslova za evropsku ili šengensku vizu, putovanja za britanske turiste i poslovne ljude nastaviće se normalno iako će biti uvedena jedna velika promena a to je uvođenje Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije ili ETIAS-a.

Odricanje od viza od ETIAS-a

ETIAS će biti pokrenut 2021. Ovaj novi elektronski sistem biće obavezan za svakoga ko uđe u evropsku zonu ko se ne kvalifikuje za bezvizni prijem. To će uključivati "treće zemlje", među kojima će Velika Britanija biti navedena i, kao takva, njeni građani će zahtevati dozvolu da uđu u bilo koju od preostalih zemalja članica Evropske unije. Koštajući predloženih 7,00 € (6,30 funti), odobrenje ETIAS-a važiće period od tri godine, gde mora ponovo da se primenite (i platite) još jednom.

Obezbeđenje aerodroma

Britanska vlada očekuje malu promenu u bezbednosnim proverama aerodroma za Britance koji putuju u Evropu ali to možda neće biti slučaj. Više nisu evropske članice, nosioci pasoša Velike Britanije biće podležu bilo kakvom dodatnom skriningu i proverama kao bilo koji drugi državljani "treće zemlje" i možda im neće biti dozvoljeno da se pridruže obično bržim redovima za ulazak nosilaca pasoša EU.

Važenje pasoša

U scenariju bez dogovora, propisi vezani za britanske pasoše mogu da se promene, a trenutni pasoš može, ali i ne mora da važi. Iz predostrožnosti, britanska vlada savetuje da pasoši treba da važe najmanje šest meseci posle datuma dolaska u Evropu i čak je moguće da britanski pasoš sa preostalih petnaest meseci može da bude neprihvatljiv za evropske granične vlasti.

Vožnja po Evropi

Bez dogovora, britanska vozačka dozvola možda nije važeća ili dovoljna za vožnju u Evropi. Međunarodna vozačka dozvola (koja trenutno košta 5,50 funti) je možda neophodna i britanska dozvola i IDP biće potrebni u Evropi za iznajmljivanje vožnje i automobila. Britancima koji boravi u Evropi i imaju britansku vozačku dozvolu savetovano je da zamene lokalnu dozvolu ili da se suoče sa mogućnošću da moraju da prođu vozački ispit u svojoj zemlji boravka.

Zakljuиak

Postoji niz promena koje će uticati na britanske i ne-britanske putnike u slučaju brexita bez dogovora. Druge moguće izmene posle Brexita bez dogovora uključuju mogući gubitak pokrića u okviru Evropske kartice zdravstvenog osiguranja (EHIC) i ponovno uvođenje troškova rominga mobilnih telefona. Sa pozitivne strane, bescarirna prodaja na aerodromima u Velikoj Britaniji mogla bi da se vrati bez dogovora o Brexitu.