Bugarska i Rumunija zvanično se pridružuju Šengenskoj zoni vazdušnim i morskim putem od marta 2024 godine

Bugarska i Rumunija zvanično se pridružuju Šengenskoj zoni vazdušnim i morskim putem od marta 2024 godine

Savet Evropske unije je formalno objavio svoju odluku da Bugarska i Rumunija dočekaju u Šengenskoj zoni vazdušnim i morskim putem počevši od 31. marta 2024. godine.

Ova najava predstavlja veliku prekretnicu za obe zemlje, nagoveštavajući njihovo dugo očekivano pridruživanje Šengenskoj zoni.

Bugarska dobila vitalni pristup šengenskom informacionom sistemu

Sporazum, koji je objavljen 30.

Zajednička deklaracija između Austrije, Rumunije i Bugarske o readmisiji izbeglica izazvala je veliko interesovanje, posebno u pogledu "brze i potpune implementacije dablinskih kriterijuma".

U saopštenju se naglašava momentalna repatrijacija tražilaca azila iz tih zemalja, sa specifičnim fokusom na ljude iz regiona opterećenih sukobima kao što su Sirija i Avganistan.

Međutim, zabrinutost u pogledu potencijalnog priliva izbeglica u Bugarsku odbacile su autoritativne ličnosti unutar zemlje.

Uklanjanje unutrašnjih kontrola granica zemljišta i dalje zahteva jednoglasno odobrenje

Mada je Austrija i dalje jedini protivnik, razgovori se nastavljaju oko potpunog pristupa Bugarske i Rumunije oblasti slobode kretanja unutar Evropske unije.

U objavljenoj odluci izloženo je planirano ukidanje unutrašnje kontrole vazdušnih i morskih granica određenih za 2024. godinu, uglavnom sinhronizovane sa promenama u rasporedu Međunarodne asocijacije za vazdušni saobraćaj (IATA).

Uprkos tome, za uklanjanje unutrašnje kopnene granične kontrole biće potrebna jednoglasna odluka Saveta, koja će se uračunati u tehnička, operativna i saradnička razmatranja duž tih granica.

Granične provere će se završiti između Bugarske, Rumunije i drugih zemalja Šengena

Stupa na snagu 31. marta 2024. godine, biće ukinute granične provere za pojedince na unutrašnjim vazdušnim i morskim granicama između Bugarske i Rumunije, kao i njihovi odnosi sa brojnim zemljama članicama EU i Šengena, uključujući Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku.

Operativna implementacija šengenskog acquisa proširiće se između tih zemalja i drugih navedenih entiteta u odluci.

Savet aktivno traži jednoglasnost na unutrašnjim kopnenim granicama

Savet aktivno radi na postizanju jednoglasnosti za otkazivanje provera pojedinaca na unutrašnjim kopnenim granicama, što je ključni korak ka potpunoj integraciji Bugarske i Rumunije u Šengensku zonu.

Novi pristup Šengenu olakšao putovanja za posetioce EU

Prošireni šengenski pristup Bugarskoj i Rumuniji olakšaće putovanja posetiocima EU koji žele da uđu u te zemlje vazdušnim putem ili morem.

Počevši od 31. marta 2024. godine, državljani EU više neće morati da prolaze granične provere kada putuju između tih zemalja i drugih šengenskih zemalja.

To će koristiti kratkoročnim putnicima kojima je ranije bilo potrebno da očiste imigraciju i carinu prilikom prelaska tih unutrašnjih granica.

Ona takođe dobro utiče na dugoročne stanovnike EU u Bugarskoj i Rumuniji, uključujući digitalne nomedove, studente i imigrantske porodice, olakšavajući kretanje unutar Evrope.

Proširenju Šengena prethodi pokretanje šeme ETIAS 2025.

Kada bude sprovedena, za bezvizni ulazak u Šengensku zonu biće neophodno ukidanje viza za bezvizni ulazak u Šengensku zonu.

Potez koji se smatra pretečom širih promena imigracione politike EU

Dodatak Bugarske i Rumunije Šengenskoj zoni smatra se pretečom širih promena imigracione politike EU.

Unija nastavlja postepene korake ka potpuno otvorenim unutrašnjim granicama između svih zemalja članica.

Ovaj konkretan potez dolazi uoči implementacije programa ETIAS za 2025. godinu, koji će zahtevati odobrenje pre putovanja za posetioce koji ulaze u Šengensku zonu bez viza.

Dok EU usklađuje svoju imigracionu politiku, očekuje se da će ETIAS i kontinuirana ekspanzija Šengena ublažiti putovanja uz istovremeno unapređivanje bezbednosti.

Postepeni pristup prvog podizanja vazdušnih i morskih provera, pre hvatanja u koštac sa kopnenim granicama, pokazuje balansirajući čin između slobode kretanja i imigracione kontrole.

Predviđa se dalje usklađivanje politike dok EU teži svojoj viziji zone putovanja bez granica.

Prekretnica za integraciju u EU

Odluka predstavlja prekretnicu u integraciji Bugarske i Rumunije u šengensku zonu bez granica EU.

Građani mogu da se raduju putovanjima bez vazduha i mora između tih zemalja i većeg deo Evrope od marta ove godine.

Međutim, ukidanje unutrašnje kopnene granične kontrole ostaje tekući proces koji zahteva dalje pregovore i jednoglasno odobrenje.