Covid-19 izazvao nemire u putovanjima

Covid-19 izazvao nemire u putovanjima

Uvod

Pre samo nekoliko nedelja turisti i poslovni ljudi bili su zabrinuti zbog predstojećeg uvođenja Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS) i mogućeg uslova šengenske vize za posetu određenim evropskim zemljama. Sada su te brige čvrsto na zadnjem gorioniku sa dolaskom koronavirusa Covid-19.

Ivice su zatvorene

U tekućoj borbi za zaustavljanje širenja Kovid-19 Evropska komisija je objavila nameru da zatvori sve spoljne evropske granice za državljane trećih zemalja. Ova zabrana ulaska u evropsku zonu stupio je na snagu 16. Zatvaranje evropskih granica praktično isključuje stanovnike koji nisu članice EU da uđu u bilo koju od dvadeset šest država EU zajedno sa Islandom, Norveškom, Lihtenštajnom i Švajcarskom iako će biti napravljeni izuzeci za:

  • Državljani EU vraćaju se u svoju uobičajenu zemlju boravka
  • Radnici koji treba da putuju između zemalja kao deo svog posla
  • Zdravstveni radnici
  • Naučnici i drugi zdravstveni profesionalci angažovani u borbi protiv koronavirusa

Postoji nada da će mere koje se sada uvode biti dovoljne za suzbijanje širenja Covid-19, ali to nikako nije izvesno sa zemljama kao što su Španija i Italija koje su već proglasile vanredno stanje i praktično zatvorile svoje granice za sva unutrašnja i spoljašnja kretanja ljudi. Francuski predsednik Emanuel Makron je 17. marta saopštio da je zemlja "u ratu" sa koronavirusom i zatvorio granice nacije tri dana kasnije.

Sve manje letova

Dok je Britanija sada praktično "treća zemlja" od izlaska iz EU, britanski državljani nisu pogođeni zatvaranjem evropskih spoljnih granica zbog faze tranzicije dogovorene u okviru pregovora o Brexitu. Međutim, dozvoliti putovanje je jedno, pronalaženje letova je sasvim drugo. Američki, kanadski, australijski, novozelandski i državljani drugih zemalja koji su bili u mogućnosti da putuju bez viza u Šengensku zonu, podležu novim ograničenjima putovanja.

Američki predsednik Donald Tramp bio je izložen mnogima zbog zabrane letova iz različitih evropskih zemalja u SAD ali, za nekoliko dana, Evropa je uradila potpuno isto. Već su EasyJet, Britiš Ervejz i Rajaner otkazali sve letove za Italiju, jednu od najgore pogođenih evropskih zemalja, do početka aprila i druge aviokompanije će sigurno slediti taj primer.

Situacija je trenutno veoma fluidna i promene mogu i desiće se u razmaku od nekoliko sati, a ne dana ali trenutna situacija u vezi sa glavnim evropskim zemljama je:

  • Austrija. Otkazani su direktni letovi između Velike Britanije i Austrije, kao i direktna vazdušna i železnička putovanja od Austrije do Francuske, Španije, Švajcarske i Italije. Mnoga skijališta su zatvorena ili uskoro zatvorena.
  • Francuska. Letovi za Francusku značajno su smanjeni zajedno sa uslugama vozova i trajekta preko kanala. Sva putovanja u Francusku mogla bi da budu zabranjena narednih dana ukoliko Britanija ne uvede napornije mere za borbu protiv Kovid-19 prema rečima francuskog premijera Edouarda Filipa.
  • Nemačka. Iako je još uvek moguće leteti za Nemačku broj letova je ozbiljno ograničen jer su Britiš Ervejz i Rajaner već otkazali stotine letova. Granice sa Austrijom, Francuskom, Danskom, Švajcarskom i Luksemburgom su u osnovi zatvorene uz nekoliko izuzetaka i postoje ograničenja kretanja koja nisu neophodna.
  • Republike Irske. Broj letova za Republiku Irsku pao je na oko 20 odsto normale i verovatno će narednih dana još da opadnu. Barovi i restorani su zatvoreni i postoji verovatnoća da će biti pregledani zbog moguće infekcije po dolasku.
  • Grčka. Aviokompanije nastavljaju da lete za Grčku, ali je broj letova drastično smanjen. Ministarstvo inostranih poslova još uvek nije izdalo upozorenje za putovanja za Grčku, ali će se to verovatno promeniti. Trenutno posetioci Velike Britanije ne moraju da se samo-karantin, ali ta situacija možda neće još dugo trajati.
  • Portugal. Španska granica je zatvorena osim u poslovne svrhe. Iako su letovi dostupni, namerni putnici za Portugal upozoreni su protiv svih osim suštinskih putovanja i posetioci iz Velike Britanije podležu obaveznih 14 dana samo-karantina. Letovi iz Portugala za Veliku Britaniju su zabranjeni.
  • Albanija i Slovenija. Svi letovi Velike Britanije za ove zemlje su obustavljeni.
  • Španija. Mnogi letovi za Španiju su otkazani ili obustavljeni, a posetiocima Velike Britanije u Španiji savetovano je da što pre odu.
  • Turska. Svi letovi za Veliku Britaniju su obustavljeni.
  • Italija. Zemlja najteže pogođena Kovid-19, Italija je u osnovi u izolaciji sa zabranom dolaska i napuštanja zemlje.
  • Švedska. Svi letovi koje je obustavio Skandinavski avioprevoznik.

Brojne zemlje unele su zabranu ulaska britanskim putnicima uz savete onima koji su već tamo da što pre odu. Među tim zemljama su Poljska, Norveška, Bugarska, Kipar, Danska, Estonija, Gruzija, Letonija, Mađarska, Češka Republika, Slovačka, Rusija, Ukrajina, Litvanija, Srbija i Severna Makedonija.

Obratite pažnju na brze ispravke

Ne treba imati u vidu da iako let ka nekoj evropskoj destinaciji može biti dostupan kada je to potrebno ne postoji garancija da povratni let neće biti odložen, obustavljen ili otkazan. U ovom trenutku je najbolje (i mudro) usvojiti čekanje i videti pristup jer će se situacija verovatno pogoršati pre nego što postane bolja.