Estonija razmatra zatvaranje granice sa Rusijom

Estonija razmatra zatvaranje granice sa Rusijom

Estonske vlasti ubrzano grade utvrđene barijere i napredne sisteme nadgledanja duž granice sa Rusijom, istovremeno upozoravajući građane da izbegavaju putovanja tamo.

Ovi potezi dolaze kao odgovor na sumnje da Kremlj orkestrira tokove migranata kako bi probio granicu Evropske unije (EU) kao hibridno ratovanje.

Odbor estonske policije i granične garde uložio je ogromne resurse u obezbeđivanje granice od 335 kilometara sa Rusijom, koja uključuje 207 kilometara kopnenog i rečnog terena.

Janek Magi, šef Odeljenja za migracionu politiku, rekao je 5. decembra da će kopnena infrastruktura završiti izgradnju do kraja 2025. godine, a da će delovi do tada biti opremljeni opremom za osmatranje kako bi se uočili dronovi i objekti niskog leta.

Projekat zahteva još 55 miliona evra za dovršavanje potpunog završetka projekta, potencijalno do 2027.

Naoružavanje ranjivih

Zvaničnici strahuju od ovih hibridnih taktika ratovanja koje naoružavaju ugrožene tražioce azila ogledalo akcija Belorusije 2021. godine kada je radila na poplavi susedne Poljske migrantima sa Bliskog istoka.

Mada Kremlj poriče podsticanje pokušaja prelaska granice, Magi je rekao da paralelni nadzorni sistemi za reku Narvu posebno imaju za cilj da se suprotstave tokovima.

"Tražimo od estonskog državljanina da privremeno ostanu u Rusiji da razmotre neophodnost ostanka u Rusiji i povratka u Estoniju ako je to moguće", navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, navodeći kao razlog nesposobnost da pruža konzularne usluge dok se dvojni državljani posmatraju legalno kao Rusi.

Oči Estonije potpuno zatvaranje

Ministarka inostranih poslova Margus Tsahkna izdala je hitno upozorenje za Estonce da izbegavaju potpuno prelazak u Rusiju usred sve veće nestabilnosti.

Dok se nepredviđene situacije intenziviraju, zvaničnici bi mogli da zapečate granicu bez najave.

Šefovi oružanih snaga Litvanije takođe nastavljaju da nadgledaju svoju rusku granicu za promene aktivno, spremne da, ako je potrebno, zatvore pristup Kalinjingradskom koridoru.

Pored ljudskih bezbednosnih aspekata, ekonomski uticaji zagušene trgovine i putnih pravaca između Estonije, Finske i Rusije takođe smetaju vlastima.

Finska prva zatvorila prelaze

Kada su grupe migranata prošle nedelje letele iz Sirije, Jemena i drugih zemalja prožimale njenu granicu sa Rusijom, Finska je postala prva nacija koja je u potpunosti zabranila kretanje zatvaranjem svih osam prelaza na dve nedelje.

Jedan finski zvaničnik nazvao je talas "namernim, ciničnim, hibridnim akcijama" manipulacijama Putinovog režima protiv evropske stabilnosti.

Te reči ponovile su upozorenje NATO-a da "Rusija koristi migraciju kao sredstvo za vršenje pritiska na druge zemlje".

Putnici se suočavaju sa neizvesnošću dok EU pooštrava granice

Dok Estonija i susedne zemlje prete potpunim zatvaranjem ruskih granica usred naoružavanja migranata, posledice talasanja treba da zakomplikuju putovanja za kratkoročne posetioce i dugoročne imigrante kada idu u oba smera.

Potencijalno zatvaranje na neodređeno vreme duž granica kao što je granica Estonije sa Rusijom ugrožava porodične posete, studiranje u inostranstvu, investicione inicijative i digitalne nomade širom regiona.

Neobrađena šema EU ETIAS (European Travel Information and Authorization System) takođe se suočava sa pritiskom da intenzivira proveru putnika koji putuju između Rusije i evropske Šengenske zone.

Tvrdokorna imigraciona politika se takođe nazire

Pored putnika koji se jednostavno kreću strožim pravilima i proverom, EU bi mogla da se kreće ka tvrdokornim stavovima o imigracionoj politici koji su veliki ako Rusija nastavi da preplavljuje granice sa tražiocima azila.

Strah od neke vrste ponavljanja iz 2015. godine — kada je preko milion migranata ušlo u Evropu, što je izazvalo veliku političku krizu — prožima razgovore u Briselu oko utvrđivanja spoljnih granica prema bloku.

Krizna atmosfera hrani nativističke političke frakcije širom kontinenta koje se bore za znatno smanjene imigracione stope, što bi moglo da ima izražene efekte na porodice, studente i radnike iz inostranstva koji se nadaju da će dugoročno dostići ili boraviti u EU.

Kao i u pogledu predstojeće šeme ETIAS-a koja pogađa turiste, prihvatanje strože imigracione politike Unije kao odgovor na sumnjivu taktiku ruskog graničnog ratovanja i dalje je verovatno.

Budućnost visi u saldu

Dok Estonija i obližnji saveznici intenziviraju napore da se suprotstave, kako se sumnja, naoružavanje migranata iz Moskve protiv njihovih granica, situacija je i dalje neizvesna za putovanja i trgovinu u koje je umešana Rusija.

Građani su dobili otvoren savet da brzo izađu iz zemlje usred onoga što bi moglo da postane neodređeno zatvaranje.