ETIAS iskustvo putovanja

ETIAS iskustvo putovanja

ETIAS, Evropski sistem za informacije o putovanjima i autorizaciju, otvoren je sa izričitim 2025 ciljem jačanja bezbednosti širom Evrope i ograničavanja ilegalnih prekograničnih aktivnosti. Nada se da će ETIAS takođe pomoći u sprečavanju, ili barem suzbijanju, bilo kakvih daljih zdravstvenih kriza kao što je trenutna pandemija koronavirusa. Iako su to glavni ciljevi ETIAS-a za očekivati je da će putovanja u, i unutar, Evropska unija i Šengenska zona takođe biti jednostavnija, brža i bolja ukupna iskustva za buduće posetioce bez obzira na dužinu boravka ili razloge putovanja.

Da li će ETIAS pojednostaviti bezbednosne provere pre skrininga?

Da. Trenutno svakog državljanina koji nije iz EU koji uživa bezvizna putovanja u Evropu proveravaju samo granični zvaničnici, a zatim samo ako postoji neki razlog za sumnju. S obzirom da bezbednosne vlasti imaju malo ili uvek informacije o bilo kom posetiocu bez viza, svaka provera sprovedena na graničnim kontrolnim punktovima ili na aerodromima može da bude veoma vremenski zahtevna i problematična za putnike po rasporedu. Vizni sistem za Evropu bio bi moguće rešenje problema, ali takva šema bi bila birokratska i tehnološka noćna mora da se uvede i funkcioniše onako kako bi trebalo da bude dosledan, pristupačan i razumljiv u toliko različitih zemalja. Rešenje je bio ETIAS: elektronski digitalno povezan sistem za verifikaciju pasoša sličnih ESTA koji koriste američke vlasti.

Kao što je slučaj sa normalnom vizom, proces podnošenja zahteva za ETIAS zahteva od podnosioca zahteva da obezbedi lične podatke i detalje koji se odnose na odgovarajući pasoš. Pored toga, podnosilac zahteva mora da pruži informacije koje se odnose na kriminalne aktivnosti iz prošlosti i detalje o ozbiljnim medicinskim uslovima sa naglaskom na zarazne i prenosive bolesti. Ove informacije se proveravaju u nekoliko baza podataka EU , a ETIAS je odobren ili odbijen na osnovu ishoda ovih provera. Za uspešne aplikacije sve informacije pojedinca skladište se u centralnoj ETIAS bazi podataka odakle joj može brzo pristupiti bilo koje ovlašćeno telo.

Sa odobrenim pasošem ETIAS-a, brzo skeniranje će obavestiti pripadnike obezbeđenja da je putnik oslobođen optužbi za putovanje i da ne bi trebalo da bude odlaganja da se vlasniku pasoša dozvoli da nastavi sa radom. Međutim, treba napomenuti da posedovanje važećeg ETIAS-a ne garantuje automatski pravo na ulazak u bilo koju zemlju jer je to po nahođenju graničnih vlasti.

Da li će ETIAS povećati bezbednost putovanja?

Da. Kao i ETIAS, evropske i šengenske zemlje takođe upravljaju Sistemom za ulazak/izlazak (EES) kako bi pratile kretanje nosioca pasoša koji nije član EU u celoj zoni. Sistem beleži putnika svaki put kada pređe evropsku granicu i skladišti sledeće informacije:

  • Ime vlasnika pasoša
  • Vrsta putne isprave koja se koristi
  • Biometrijski podaci (slika lica i otisci prstiju)
  • Datum ulaska i izlaska
  • Mesto ulaska i izlaska

U kombinaciji sa ETIAS-om, EES je dodatni bezbednosni ekran za Evropu, jer će pomoći u zaustavljanju ilegalne imigracije i otkrivanju ljudi koji su prekoračili dozvoljeni vremenski period ili se smatra da će to verovatno učiniti.

EES zamenjuje stari sistem pečata pasoša i pružiće detaljnije informacije o tome gde osoba boravi i koliko dugo. Takođe će biti zabeleženi detalji o bilo kakvom odbijanju ulaska, deportaciji ili prezasićenju dozvoljenog vremena.

Sistem bi trebalo da bude potpuno automatizovan i da se stave mašine koje će skenirati pasoš i automatski omogućiti državljanima trećih zemlju da nastave kada im se da odobrenje. To bi trebalo da potraje nekoliko sekundi, a ne duga kašnjenja koja se sada iskuse za ručno proveravanje i pečatiranje pasoša.

Da li će ETIAS smanjiti vreme čekanja?

Da, verovatno najveća mržnja kućnih ljubimaca za sve putnike danas je količina protraćenog vremena u redovima. Brži, jednostavniji proces pozdravili bi svi putnici koji bi rado pružili biometrijske podatke kao što su otisci prstiju i skeniranje lica kako bi se smanjilo vreme čekanja na aerodromima, morskim terminalima i graničnim prelazima.

S tim što će ETIAS brzo skenirati pasoš pokazaće saobraćajnim vlastima da putnik ima neophodno odobrenje za putovanje dok će biometrijski podaci koji prate EES omogućiti praćenje putnika dok putuju unutar Evrope.

Radeći u tandemu, ova dva sistema bi praktično trebalo da okončaju potrebu za redovima na aerodromima, morskim i trajektnim terminalima, međunarodnim železničkim stanicama i na graničnim prelazima.

Koje će biti zaštitne mere koje su ostale od pandemije COVID-19?

Uprkos činjenici da je sve manje posetilaca u Evropi zbog tekuće situacije COVID-19, putnici se i dalje suočavaju sa dugim redovima na aerodromima i morskim terminalima. Provere dodatne dokumentacije COVID-19 kao što su dokaz o vakcinaciji i obrasci za lociranje putnika drastično su usporile proces prijavljivanja ali bi ova situacija trebalo da se poboljša uvođenjem ETIAS-a u 2025 . To je zato što obrazac aplikacije ETIAS uključuje odeljak o zdravstvenoj i medicinskoj istoriji i ove informacije bi mogle da pomognu da se ubrza vreme obrade na stolovima za prijavljivanje.

Koji su ETIAS standardi zaštite podataka?

Zaštita podataka je velika briga za vlasti EU i čuvanje ličnih informacija putnika je od najvećeg značaja. Informacije sadržane u ETIAS aplikacionom obrascu (i, u manjoj meri, koje se nalaze na EES banci podataka) su lične i privatne i treba ih obezbediti na odgovarajući način.

U tom smislu agencije odgovorne za ETIAS i EES (Centralna jedinica ETIAS-a, Nacionalne jedinice ETIAS-a i EU-LISA koje upravljaju SIS-om, Šengenskim informacionim sistemom) biće obavezne da:

  • Bezbedno skladištenje podataka u šifrovanom formatu
  • Dozvolite pristup podacima samo ovlašćenim, priznatim i odgovornim organima

Sve informacije će se nalaziti u skladištu samo dok ETIAS ne istekne ili u periodu od pet godina od poslednjeg ETIAS demantija ili otkazivanja.

Kakva su očekivana poboljšanja sa uvođenjem ETIAS-a?

S tim što je ETIAS elektronskim putem povezan sa pasošem, to bi u velikoj meri trebalo da smanji papirologiju neophodnu za putovanja i povezano vreme obrade za zvaničnike i pripadnike granične bezbednosti. Sada će se bezbednosna i medicinska provera obavljati na mestu polaska umesto dolaska i to bi trebalo da dovede do:

  • Manje čekanja u redu na punktovima za polazak i graničnim prelazima
  • Poboljšana bezbednost širom Evrope
  • Poboljšan skrining za potencijalne zdravstvene rizike
  • Brži i efikasniji proces posete ne-državljanima
  • Poboljšano praćenje ne-državljana u širem evropskom području

Naravno, to su prednosti ETIAS-a i EES-a koje su predvideli zvaničnici EU, ali o tome da li će sve, ili bilo šta, od toga proći samo će vreme pokazati.