ETIAS proverava evropska putovanja avionom i morem

ETIAS proverava evropska putovanja avionom i morem

U 2025 programu će biti otkotrljan Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) i to će uticati na to kako neevropski nosioci pasoša moraju da se približe budućim posetama bilo kojoj od zemalja članica Evropske unije i Šengenske oblasti. Kada ETIAS postane obavezan uslov , više neće biti moguće stići na aerodrom ili morski terminal samo sa običnim pasošem, jer to neće biti prihvaćeno ukoliko nema odobrenje ETIAS-a 2025. ETIAS je elektronski povezan sa pasošem i može se skenirati na bilo kojoj graničnoj kontrolnoj tački EU i Šengenske oblasti, kao i kopnenim, vazdušnim i morskim prevoznicima koji dovode putnike u evropsku zonu.

Ne samo ovo, već i ETIAS pasoš će takođe biti elektronski ažuriran sistemu EU za ulazak/izlazak (EES) koji će beležiti kretanje nosioca unutar Evrope svaki put kada nosilac uđe ili izađe iz bilo koje od ZEMALJA ETIAS-a koje učestvuju. Rekord EES-a je moderan ekvivalent ručnog pečata na pasošu i detaljno će opisati prethodne posete EU i Šengena i trajanje svake posete.

ETIAS i EES provere

Dok će građani Evropske unije i Šengenske oblasti nastaviti da putuju evropom bez uslova za ETIAS ili vizu isto pravilo više neće važiti za nosioce pasoša iz "treće zemlje" kako je Sada određeno Ujedinjeno Kraljevstvo. Odobreni pasoš ETIAS-a postaće obavezan za ulazak u evropsku zonu i zato što više ne postoje unutrašnje granične kontrole Komisija EU odlučila je da je neophodno uvesti neki vid nadzora stranih državljana unutar Evrope. U tom smislu uveden je novi zakon EU (propisi 2021/1217 i 2021/1224) kojim je propisano da svi prevoznici moraju da izvrše proveru neophodnog odobrenja ETIAS-a na pasošima i ispitaju bazu podataka EES- a.

Dok službenici za pasoše i osoblje graničnog prelaza mogu, i hoće, da provere putničku dokumentaciju, prva tačka kontakta prilikom bilo koje strane posete biće sa prevoznikom na aerodromu, trajektnoj luci, tunelu ili međunarodnoj železničkoj stanici. Iz tog razloga logično mesto za proveru pasoša posetioca za ETIAS i EES biće na relevantnoj tački polaska.

Nosač mora:

  • Uverite se da je nosilac pasoša pravilno odobren za putovanje, a ETIAS još uvek važi.
  • Proverite sve podatke EES-a koji detaljno opisuju zemlje EU i Šengenske oblasti koje su prethodno posetile i postavljate pitanje bilo kakvih nepravilnosti kao što je prekoračenje dodeljenog vremenskog perioda, što premašuje broj dozvoljenih poseta ili deportaciju.

Prevoznik (aviokompanija, trajekt, brod ili voz) snosi odgovornost da obezbedi da svi putnici budu pravilno registrovani za ETIAS i da imaju potrebnu dokumentaciju za putovanje. Na mestu polaska prevoznik će skenirati putnički pasoš kako bi proverio status ETIAS-a i EES-a i rezultat će utvrditi da li:

  • Nosilac pasoša poseduje ispravnu proveru valjanosti i može da nastavi da se ukrcava.
  • Postoji problem sa ETIAS-om i/ili EES-om i ukrcavanje neće biti dozvoljeno.
  • Treba napomenuti da čak i ako je predstavljena ispravna dokumentacija i ako putniku bude dozvoljeno da putuje to ne garantuje automatski ulazak na odredište EU ili šengenske zemlje, jer konačna odluka počiva na bezbednosti i graničnim vlastima zemlje o kojima je reč.

Registracija je obavezna

Aviokompanije i drugi međunarodni prevoznici moraju da se prijave i za EES i za ETIAS da bi ispoštovali propise EU. To će biti obavezno za 2025 sve prevoznike koji žele da nastave sa prevozom putnika do, iz i unutar evropske arene. Bez pravilnog registrovanja prevoznik neće imati pristup dokumentaciji i tehnološkim sistemima koji će biti obavezni za rad EES i ETIAS sistema. Kada se registruje prevoznik ima određene obaveze uključujući:

  • Pravilno pregledajte sve putnike za ETIAS i EES pre ukrcavanja.
  • Odgovornost za repatrijaciju putnika u inostranstvo kojima je odbijena dozvola za ukrcavanje.
  • Prevoznici koji ne ispune ove obaveze tako što će dozvoliti putniku da se ukrca bez odobrenog pasoša ETIAS-a, biće ocenjeni kao odgovorni i podložni mogućim novčanim kaznama ili sankcijama.

Povećana bezbednost za bezbednija putovanja

Glavni razlog za uvođenje ETIAS-a je povećanje bezbednosti širom Evrope u svetlu nedavnog porasta kriminala, ilegalne imigracije i terorističkih aktivnosti. Građani preko šezdeset različitih zemalja trenutno uživaju bezvizni pristup Evropi, ali evropske bezbednosne i policijske snage imaju malo ili uvek informacije o tim ljudima. Proces primene ETIAS-a osmišljen je tako da zapuši ovaj informativni jaz prikupljanjem informacija u vezi sa kriminalnom ili terorističkom pozadinom svakog posetioca. Na osnovu dostavljenih informacija i nakon provere u različitim evropskim bezbednosnim bazama podataka, podnosilac zahteva će ili dobiti ETIAS i pravo da putuje ili je odbio ETIAS i neće mu biti dozvoljeno da putuje u Evropu ili unutar nje.

Formular za prijavu ETIAS-a takođe zahteva od podnosioca zahteva da iznese detalje ozbiljnih medicinskih stanja i istoriju prenosivih ili zaraznih bolesti koje bi takođe mogle da vide da je aplikacija odbijena u svetlu tekuće pandemije koronavirusa i mogućnosti budućih sličnih medicinskih vanrednih situacija.

Zbog kriminalnih , terorističkih i medicinskih informacija dostavljenih na obrascu za prijavu, Centralna jedinica ETIAS-a može da donese informisanu odluku o tome da li nameravani putnik predstavlja bezbednosni ili medicinski rizik za Evropu, što trenutno nije slučaj sa državljanima trećih zemlju. Dok ETIAS ne dođe u potpunosti na snagu , građani zemalja izvan EU i Šengenske oblasti koji uživaju bezvizni evropski pristup nastaviće to da rade , ali će se ta situacija uskoro 2025 završiti

Evropa nastoji da se zaštiti od budućih činova terorizma, kriminala, ilegalne imigracije i medicinskih kriza kroz korišćenje protokola EES i ETIAS.