ETIAS Update za proleće 2017

ETIAS Update za proleće 2017

Evropska komisija je u novembru 2016. pozvala na implementaciju EU ETIAS (poznat i kao Evropski sistem za informacije o putovanjima i autorizaciju), automatizovani sistem skrininga putovanja sličan onom koji se već postoji u drugim zemljama, kao što su Sjedinjene Države (ESTA), Kanada (eTA) i Australija (ETA). Ovaj sistem će biti stvoren da bi se ojačala unutrašnja bezbednost unutar granica EU i rešio informacioni jaz koji postoji u trenutnim praksama upravljanja granicom i bezbednosnim merama. Očekuje se da će ovaj automatizovani sistem autorizacije putovanja biti postavljen do 2020. U nastavku ćete pronaći najnovije vesti iz ETIAS-a, kao i analizu potencijalnog uticaja koji ovaj sistem može imati na putnike.

ETIAS Vesti Proleće 2017

U martu 2017. godine, državni ministar za imigraciju Robert Gudvil izjavio je da će novi sistem biti primenljiv na sve vrste putovanja bez obzira na način transporta. To znači da će se od < putnika koji dolaze>/a> do granice EU trajektom ili vozom takođe tražiti važeći ETIAS.
Procenjuje se da su početni troškovi ETIAS-a u regionu 212 miliona evra, kojima je potrebno dodati dodatnih 85 miliona evra godišnje kao operativne troškove.

Detalje o tome kako će sistem funkcionisati nedavno je otkrila Evropska komisija. Onlajn ETIAS aplikacija će trajati samo 10 minuta, a prikupljaće lične podatke koji će uključivati informacije o putnim ispravama, svrhu putovanja i još nekoliko pitanja koja će poslužiti svrsi provere prošlosti. Informacije prikupljene na mreži biće unakrsno proverene u realnom vremenu u odnosu na međunarodne bezbednosne baze podataka i liste za praćenje. Svaka ETIAS aplikacija će biti automatski i elektronski obrađena, osim ako sistem ne označava podnosioca zahteva, u tom slučaju će biti potreban ručni skrining. Takođe je obelodanjeno da će naknada od 5€ biti dat svim podnosiocima zahteva koji imaju 18 godina i više. Kada bude odobren, ETIAS će važiti 5 godina ili dok ne istekne pasoš podnosioca zahteva, šta god da je na prvom mestu.

Kako će ETIAS uticati na putnike koji planiraju da posete Evropu? 

Prilikom utvrđivanja kako će novi sistem uticati na ljude koji trenutno putuju sa ili bez vize u Evropu, mora se uzeti u obzir da glavni obim sistema ETIAS uključuje bezvizne putnike koji nisu državljani EU. ETIAS će biti obavezan za poslovna, ležerna i tranzitna putovanja i primenjivaće se na sve putnike čiji su boravak u šengenskoj zoni trenutno ograničeni na 90 dana u periodu od 180 dana. Međutim, na maksimalna ograničenja boravka neće uticati ETIAS, kao ni sloboda putovanja u druge šengenske zemlje pod istim ovlašćenjem ETIAS-a.

Mada na kraju odluka o odobravanju ulaska pripada graničnim zvaničnicima, putnici koji nisu bez viza u EU verovatno će imati koristi od bržeg procesa skrininga, za koji se takođe očekuje da će smanjiti broj odbijanja ulaska u luku.

Šengenski vizni zahtevi

Kada su u pitanju putnici koji zahtevaju vizu za ulazak u EU ili Šengensku zonu, važno je napomenuti da sistem nema za cilj da na bilo koji način zameni tradicionalne vize. Stoga će putnici kojima je trenutno potrebna viza da bi ušli u EU i dalje morati da dobiju jednu pre putovanja, čak i kada sistem EU ETIAS stupi na snagu, s obzirom da je ETIAS procedura skrininga koja će upotpuniti postojeću viznu i imigracionu politiku. Suština je da ETIAS neće podrazumevati bilo kakvu izmenu trenutnog viznog sistema. Tamo gde je viza potrebna, ona će i dalje morati da se dobija, a putnicima koji su izuzeti iz vize neće biti uvedeni dodatni vizni uslovi, već će jednostavno morati da se pridržavaju provere bezbednosti pre putovanja i njihov bezvizni status će biti poštovan.

Kako će ETIAS uticati na odnose sa drugim zemljama EU i zemljama koje nisu članice EU?

S obzirom da se od građana EU neće tražiti da dobiju ETIAS, zvanični odnosi između zemalja EU neće biti pogođeni uvođenjem novog sistema autorizacije putovanja. Međutim, implementacija šeme ETIAS-a mogla bi da izazove određene nesuglasice između predstavnika EU i zemalja koje nisu članice EU, pre svega Sjedinjenih Država, Kanade, Australije i Novog Zelanda, čiji građani trenutno uživaju bezvizna putovanja u oblast EU. Mada zvaničnih saopštenja još uvek nije bilo, ishod će najverovatnije biti ispregovaran na osnovu sporazuma o reciprocitetu između EU i tih zemalja.

ETIAS za državljane Velike Britanije

Štaviše, novi sistem bi potencijalno mogao da izazove nesuglasice između zvaničnika EU i Velike Britanije zbog odluke Velike Britanije da napusti EU. Čini se da zvaničan stav EU u tom smislu neće biti jasan dok se ne završe pregovori o referendumu posle EU, mada je nagovešteno da bi između obe strane mogla da se pregovara o šemi ukidanja viza.