EU insistira na sankcijama Gruziji zbog zakona o "stranim agentima"

EU insistira na sankcijama Gruziji zbog zakona o "stranim agentima"

Nekoliko zemalja Evropske unije (EU) poziva na sankcije protiv Gruzije, uključujući obustavu bezviznih putovanja, reagujući na novi zakon zemlje o "stranim agentima".

Ovaj zakon, sličan onom u Rusiji, zahteva da medijske i grupe za zaštitu prava koje dobijaju strana sredstva registruju se kod vlade.

Četiri zemlje EU predlažu sankcije

Ministri inostranih poslova Estonije, Holandije, Češke Republike i Švedske žele da razgovaraju o restriktivnim merama protiv Gruzije na sastanku sledeće nedelje.

Oni razmišljaju o ukidanju bezviznih putovanja u EU za Gruzijce, sprovođenju ciljanih sankcija i zamrzavanju sredstava EU.

Zvaničnici kažu da evropske zemlje razmatraju različite mere kako bi izvršile pritisak na gruzijsku vladu.

Kontroverzni zakon u Gruziji sličan je ruskom zakonu kojim se ograničavaju medijske i organizacije za ljudska prava. Njime su potrebne grupe koje dobijaju inostrana sredstva da bi se registrole kod vlade.

EU je upozorila Gruziju da bi ovaj zakon mogao da naškodi njenim izgledima za pridruživanje EU i da bi mogao da približi zemlju uticaju Rusije.

Gruzijska stranka snova brani zakon, odbacuje "ucenu"

Vladajuća stranka u Gruziji Gruzija San obećala je da će uskoro usvojiti zakon uprkos međunarodnom pritisku.

Stranka tvrdi da je zakon potreban da bi se nevladine organizacije sprečile da pokušaju da "započnu revoluciju".

Oni su takođe optužili neke političare da koriste "ucenu" nakon što su čuli da članovi Kongresa SAD žele sankcije.

Međutim, desetine hiljada Gruzina protestovalo je zbog zakona mašući zastavama EU na ulicama.

Neke diplomate EU zabrinute su da bi obustavljanje bezviznih putovanja moglo da naškodi pogrešnim ljudima.

"Morate da pazite da ne ciljate pogrešne ljude", rekao je jedan diplomata Fajnenšel tajmsu.

Gruzijci su uživali u bezviznim putovanjima

Gruzijci su više od sedam godina bili u mogućnosti da putuju u EU bez viza u sklopu istočnog susedstva EU.

Gruzija je podnela zahtev za članstvo u EU nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu 2022. godine i te godine dobila status kandidata.

Međutim, razgovori o pridruživanju EU nisu počeli zato što Gruzija treba da sprovede određene reforme, protiv kojih se protivi zakon o "stranim agentima".

Neki ljudi, poput Ketevana Čačave, šefa nevladine organizacije sa sedištem u Tbilisiju, smatraju da su sankcije protiv vladinih zvaničnika opravdane, ali bi obustavljanje bezviznih putovanja bilo "nepravedno" i "kontraproduktivno" jer bi naškodilo regularnim Gruzinima.

Ona je rekla da su Gruzijci ti koji najmanje zaslužuju da budu kažnjeni.

Gruzijski zvaničnici: Bezvizni boravak

Iako je Parlament EU predložio reviziju bezviznog sporazuma, a neke zemlje članice podržavaju njegovu suspenziju, neki gruzijski zvaničnici misle da se to verovatno neće dogoditi.

Potpredsednica vlade ČajNa Žulukiani rekla je da je potrebno previše koraka da bi EU preduzela takvu akciju.

Maka Bočorišvili, predsednik Odbora za evropske integracije gruzijskog parlamenta, takođe je rekao da je suspenzija malo verovatna, jer bi joj bilo potrebno odobrenje svih zemalja EU.

Ona je pomenula da je Gruzija zaradila bezvizni sporazum donošenjem važnih reformi.

Međutim, ti argumenti možda neće ublažiti zabrinutost u Briselu u pogledu slabljenja demokratije u Gruziji.

Evropski snovi Gruzina verovatno na čekanju

Ako EU obustavi bezvizna putovanja za Gruzijce, to bi moglo da ima značajne efekte na one koji žele da posete ili se presele u Evropu.

Evropski sistem za informacije o putovanjima i autorizaciju (ETIAS), sistem autorizacije pre putovanja počev od sredine 2025. godine, više neće biti potreban Gruzijcima ako se ukine izuzeće od viza.

To znači da bi se svi Gruzijci vratili podnošenju zahteva za šengensku vizu za kratkoročne boravke u EU.

Porodice, investitori i dugoročni putnici iz Gruzije mogli bi da se suoče sa još većim izazovima. Dobijanje viza i boravišne dozvole moglo bi da postane teže i da potraje više.

Neizvesnost u pogledu odnosa Gruzije i EU takođe bi mogla da obeshrabri neke da ostvare svoje snove u Evropi.

Ripple efekti na migracione politike EU

Situacija u Gruziji mogla bi da utiče na imigracionu politiku EU.

Dok EU brine o demokratskom padu i stranom uticaju u obližnjim zemljama, mogla bi da postane opreznija u pogledu migracije iz zemalja koje se, čini se, udaljavaju od evropskih vrednosti.

To bi moglo da dovede do strožih procesa skrininga, većih uslova za podnosioce zahteva za vize i boravak, ili čak do ograničenja određenih vrsta imigranata.

Mada tačne promene još uvek nisu jasne, događaji u Gruziji pokazuju da politička pitanja mogu u velikoj meri da utiču na to kako se ljudi kreću preko granica.

Ključni trenutak Gruzije sa EU

Dok Gruzija nastavlja da sprovodi kontroverzni zakon o "stranim agentima" uprkos višemesečnim protestima i upozorenjima EU, mogućnost sankcija postaje verovatnija.

Narednih nekoliko nedelja biće od presudnog značaja za donošenje odluke o budućnosti odnosa Gruzije sa EU i njenih tekućih napora da se pridruži Evropi.