EU objavila jednogodišnju vremensku odrednicu pokretanja ETIAS-a

EU objavila jednogodišnju vremensku odrednicu pokretanja ETIAS-a

Evropska komisija (EK) potvrdila je svoje planove za otkotrljanje Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS) počev od maja 2025.

Prethodno postavljena za pokretanje 2023. godine, implementacija je odložena zbog izazova i komplikacija sa Olimpijskih igara u Parizu i odlaganja Sistema ulaska i izlaska (EES) evropske unije (EU).

Poboljšana bezbednost za bezvizna putovanja

ETIAS će zahtevati od građana otprilike 60 zemalja koje trenutno uživaju bezvizni pristup evropskoj Šengenskoj zoni da dobiju napredno ovlašćenje pre putovanja.

Slično Američkom elektronskom sistemu za autorizaciju putovanja (ESTA), ETIAS autorizacija nije viza već, pre, bezbednosno odobrenje za kratkoročne posetioce.

Prozivka ETIAS-a dolazi u sklopu tekućih napora EU da ojača bezbednost, uz istovremeno održavanje visokog nivoa pogodnosti putnika.

Proverom posetilaca koji su izuzeti od viza unapred, ETIAS ima za cilj da identifikuje potencijalne bezbednosne ili zdravstvene rizike.

Postepeno pokretanje tokom 12 meseci

Prema vremenskom okviru koji je objavila Generalna direkcija za migracije i unutrašnje poslove, sistem će postepeno ući u uslove u periodu od 12 meseci, umesto da odmah zahteva od svih putnika koji su izuzeti iz viza da imaju odobrenje ETIAS-a.

Prelazni period tokomći će najmanje šest meseci od datuma lansiranja u maju 2025.

Tokom ove faze građani koji su izuzeti od viza trebalo bi da podnesu zahtev za ETIAS kako bi izbegli potencijalna pitanja, ali ovlašćenje još uvek neće biti uslov za prijem.

Uslediće šestomesečni grejs period, tokom kojeg će ETIAS biti obavezan za većinu putnika, ali će prvi put posetiocima od kraja prelaznog perioda i dalje biti odobren ulazak.

Unapređeni proces online aplikacije

Sama ETIAS aplikacija je dizajnirana da bude brza i zgodna, završena u potpunosti online za oko 10 minuta.

Podnosioci zahteva će pružiti biografske informacije, detalje o pasošu i pozadinska pitanja vezana za bezbednost, zdravlje i imigracioni status.

U većini slučajeva, odobrenje ETIAS-a biće odobreno u roku od nekoliko minuta.

Naknada za podnošenje zahteva u iznosu od 7 evra odobrila je putnicima trogodišnji period važenja neograničenog unosa u Šengensku zonu.

Poboljšana bezbednost bez poremećaja putovanja

Iako predstavlja dodatni uslov za građane koji su izuzeti iz viza, analitičari industrije očekuju da će ETIAS ostvariti svoje ciljeve za jačanje bezbednosti bez negativnog uticaja na putovanja i turizam.

Efikasniji proces podnošenja zahteva nije namenjen ograničavanju pristupa posetiocima, već da se unapred identifikuju potencijalni problemi.

Sa potvrđenim novim vremenskim okvirom, putnici i turistička industrija mogu da nastave pripreme za pokretanje ETIAS-a.

Dugi prelazni period pruža znatno vreme vođstva, dok sam sistem ima za cilj da postigne održiv balans između bezbednosti i pristupačnosti za kratkoročne posetioce bez viza.

Kako vremenska osa ETIAS utiče na putnike i imigracione politike

Fazni plan prozivke ETIAS-a izbalansira prioritete pojačane bezbednosti i pogodnosti za putnike u EU.

Sistem takođe obećava bliže praćenje imigracionih tokova širom kontinenta.

Putnici dobijaju na jasnoći i vremenu pripreme

12-mesečni prelazni period u kojem se ETIAS odobrenje postepeno prebacuje sa opcionog na obavezno daje putnicima znatno više vremena za razumevanje zahteva i pripremu aplikacija. Postepena implementacija verovatno će smanjiti poremećaj.

Samom ETIAS-u je potrebno samo nekoliko minuta da se prijavi za onlajn. Naknada od 7€ pokriva tri godine neograničenog unosa.

Za kratkoročne turiste i poslovne posetioce, sistem bi trebalo da ima zanemarljive negativne uticaje kada bude potpuno operativan.

Imigraciona politika pooštrena, ali ne i ozbiljno ograničena

Iako ne zahteva vize, ETIAS će dozvoliti imigracionim vlastima da pregledaju podnosioce zahteva i uskrate putna ovlašćenja ako se identifikuju bilo kakvi rizici. Ove informacije će takođe pružiti uvid u prilagođavanje širih smernica.

Međutim, modernizovana i tehnološki omogućena priroda ETIAS-a čini je veoma različitom od viznih programa. Sistem filtrira podnosioce zahteva visokog rizika, istovremeno omogućavajući nesmetan prolaz za sve ostale.

ETIAS omogućava državama EU da pooštre kontrolu spoljnih granica bez ozbiljnog ograničavanja imigracije i dolaznog turizma.

Postepeni prelazni pristup daje kreatorima politika vremena da prate uticaj implementacije pre nego što sistem postane obavezan.