EU odobrila nova pravila za kratkoročnu transparentnost iznajmljivanja i prikupljanje podataka

EU odobrila nova pravila za kratkoročnu transparentnost iznajmljivanja i prikupljanje podataka

Savet Evropske unije (EU) dao je konačno odobrenje za novi pravilnik o prikupljanju i deljenju podataka za usluge kratkoročnog iznajmljivanja smeštaja.

Cilj ovog novog zakona je da se unapredi transparentnost u sektoru kratkoročnog iznajmljivanja stanova i pomogne vladinim agencijama da podstaknu održivi turizam.

Usklađeni zahtevi za registraciju

Prema novim pravilima, svako ko iznajmi nekretninu na kratak period, kao preko Airbnb-a, mora da se pridržava usklađenih zahteva za registraciju. To podrazumeva dobijanje posebnog registracionog broja.

Vlasnici kratkoročnih nekretnina će morati da pokažu ovaj broj na sajtovima na kojima reklamiraju vaše mesto za iznajmljivanje. Da bi dobili ovaj broj, oni će morati da pruže neke osnovne informacije.

Od onlajn platformi će se takođe tražiti da redovno dele informacije o aktivnostima svojih domaćina na centralno digitalno čvorište u svakoj zemlji.

Ovo deljenje informacija pomoći će vlastima da proizvedu pouzdanu statistiku i donesu pametnije regulatorne odluke.

Balansiranje inovacija i zaštite zajednice

Propisi o kratkoročnom iznajmljivanju namenjeni su pronalaženju sredine između podsticanja inovacija i zaštite zajednica.

Cilj projekta je da se osigura pravedna konkurencija unutar sektora, uz istovremeno garantovanje kvaliteta za potrošače. To pomaže da turizam bude održiviji i podržava njegovu digitalnu tranziciju.

Posle odobrenja stava Evropskog parlamenta od strane Saveta, zakonodavni akt je formalno usvojen.

Kada ga jednom potpise predsednici Evropskog parlamenta i Saveta, uredba će biti objavljena u Zvaničnom žurnalu Evropske unije. Posle toga će biti na snazi 20 dana kasnije.

Primenjivaće se 24 meseca nakon što stupi na snagu.

Sve veći značaj kratkoročnog iznajmljivanja

Kratkoročno iznajmljivanje, kao što su apartmani, kuće ili sobe, postalo je sve popularniji smeštaj za turiste i putnike.

Veb lokacije i aplikacije odigrale su značajnu ulogu u tome da se ovi iznajmljivanje lako pronađu i rezervišu. Sada čine oko jednu četvrtinu svih mesta u kojima turisti boraju u EU.

Prema podacima Eurostata, preko 1,6 miliona turista prenoći na mestima koja su pronašli i rezervisali preko interneta.

Oblikovanje budućnosti imigracione politike EU

Mada se uredba o kratkoročnom iznajmljivanju uglavnom koncentriše na prikupljanje podataka i transparentnost, oni takođe utiču na to kako se ljudi kreću unutar EU.

Kada vlasti imaju sveobuhvatnije podatke o kratkoročnom iznajmljivanju stanova, mogu da donose pametnije odluke vezane za šengenske vize i opštu imigracionu politiku.

Moglo bi da dođe do mogućeg dodatka informacijama prikupljenim u aplikacijama za Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS), dolazno pred-putno odobrenje za putnike koji su izuzeti iz viza u EU.

U početku, formular za prijavu ETIAS-a zahteva od putnika da obezbede prvu zemlju EU koju će posetiti. Krećući se napred, prijavni formular bi mogao da se raspita o tome gde će odsesti tokom putovanja.

Ovakav pristup vođen podacima mogao bi da olakša zemljama EU upravljanje turistima i imigracionim tokovima, uz istovremeno obezbeđivanje pravednog i održivog tržišta smeštaja za sve.

Ucrtavanje putanje unapred

Nova uredba EU o kratkoročnom iznajmljivanju ima za cilj da donese veću transparentnost i prikupljanje podataka ovom rastućem sektoru.

Usklađivanjem zahteva za registraciju i promovisanjem razmene podataka, uredba nastoji da podrži održivi turizam, fer konkurenciju i informisano donošenje odluka od strane javnih organa.