EU pojednostavljuje proces legalne migracije novom direktivom o jedinstvenoj dozvoli

EU pojednostavljuje proces legalne migracije novom direktivom o jedinstvenoj dozvoli

Savet Evropske unije odobrio je ažuriranu Direktivu o jedinstvenoj dozvoli za rešavanje nestašica radne snage i demografskih promena.

Ova direktiva ima za cilj da privuče neophodne veštine i talente pojednostavljivajući proces za državljane zemalja koje nisu članice EU da dobiju jedinstvenu dozvolu za rad i boravak.

Ključna isticanja ažurirane Direktive o jedinstvenoj dozvoli

Ažurirana Direktiva o jedinstvenoj dozvoli donosi nekoliko poboljšanja usmerenih na pojednostavljivanje procesa i pružanje veće fleksibilnosti pojedincima koji traže mogućnost zapošljavanja u zemljama članicama EU.

1. Brži proces prijave

Novom direktivom obezbeđuje se brža obrada zahteva za izdavanje dozvola. U roku od tri meseca od podnošenja kompletnog zahteva biće doneta odluka.

Ovaj vremenski okvir uključuje sve neophodne provere na tržištu rada koje sprovode zemlje članice. U slučajevima kada su prijave posebno složene, dozvoljeno je produženje do 30 dana.

2. Sloboda promene poslodavaca

Jedna od značajnih promena je sloboda koja se dodeljuje nosiocima jedinstvenih dozvola za promenu poslodavaca.

Mada zemlje članice mogu zahtevati obaveštavanje i obavljanje provera tržišta rada, nosioci dozvola više nisu vezani za jednog poslodavca tokom trajanja boravka.

Ova fleksibilnost omogućava pojedincima da slobodnije istražuju različite mogućnosti za zapošljavanje.

3. Odredbe za nezaposlenost

Direktiva takođe izlaže jasne smernice za situacije u kojima se nosioci jedinstvenih dozvola suočavaju sa nezaposlenošću.

Dozvoljeno im je da ostanu u zemlji domaćinu do tri meseca tokom važenja dozvole ili šest meseci posle dve godine, pod uslovom da ukupan period nezaposlenosti ne prelazi ta ograničenja.

Ove odredbe nude određenu sigurnost i podršku pojedincima koji se kreću kroz tranziciju zapošljavanja.

Unapređenje prava i mogućnosti za radnike u trećoj zemlji

Ažurirana direktiva ne samo da čini stvari jednostavnijim, već i povećava prava radnika iz drugih zemalja. Oni će sada imati veću slobodu da zamene posao i podršku ako ne rade.

Ova promena se svršava u zaustavljanju nepravednog tretmana i podršci pravičnosti, u skladu sa ciljem EU da poželi dobrodošlicu i zadrži kvalifikovane radnike iz celog sveta.

Sveobuhvatan pristup upravljanju migracionim tokovima

Direktiva o jedinstvenoj dozvoli deo je većeg plana EU za upravljanje legalnim migracionim tokovima, zadovoljavanje radnih potreba i promovisanje integracije. Ostali delovi ovog plana uključuju:

1. Programi preseljenja

EU je preselila preko 98.000 izbeglica od 2015. To znači da su ovim izbeglicama dali bezbedan i legalan način da započnu novi život u Evropi.

2. Podrška studentima i istraživačima

EU pomaže studentima, istraživačima i preduzetnicima da se lako kreću programima kao što je Erasmus+. To im pomaže da uče i dele znanje, što EU čini konkurentnijom.

3. Smernice za sezonske radnike i unutar-korporativne transfere

Postoje pravila za državljane koji nisu državljani EU koji žele da rade jednu sezonu ili da se presele unutar kompanije. Ova pravila se nalaћu da budu tretirana pravedno dok se ne iskaћu potrebe za poslom.

4. Ponovno ujedinjenje porodice

EU pomaže legalnim stanovnicima da dovedu svoje porodice da žive sa njima. To im pomaže da se osećaju kao kod kuće i da budu deo njihove nove zajednice.

Tekući napori za reformu sistema azila i migracija

Direktiva o jedinstvenoj dozvoli bavi se legalnom migracijom, dok se EU takođe fokusira na ažuriranje svojih sistema azila i migracija.

Parlament EU je 11. Ovaj pakt znači da će procedure i procesi azila biti isti širom EU.

Nedavni napredak u razgovorima između Saveta i Evropskog parlamenta postavlja uslove za bolje koordinisano i efikasnije postupanje prema tražiocima azila i iregularnim migracijama.

Pojednostavljivanje putovanja za globalne talente

Ažurirana Direktiva o jedinstvenoj dozvoli olakšava državljanima koji nisu članice EU da pronađu mogućnosti za zapošljavanje unutar EU.

Ovaj novi proces funkcioniše ruku pod ruku sa predstojećim Evropskim sistemom putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji treba da počne sa radom sredinom 2025.

ETIAS će proveriti putnike iz zemalja kojima nisu potrebne vize pre nego što dođu u Šengensku zonu. Ovo pomaže da se uverite da je putovanje bezbedno, a istovremeno olakšava ljudima koji žele da ga posete legitimno.

Za ljude koji planiraju da ostanu u EU duže vreme, kao što su porodice, investitori, digitalni nomedovi i studenti, nova direktiva daje jasniji način za dobijanja dozvola za rad i boravak.

To ne donosi samo talente iz celog sveta već pomaže i tim ljudima da postanu deo zajednica EU.

Usklađivanje imigracione politike širom EU

Ažurirana Direktiva o jedinstvenoj dozvoli je značajan korak ka tome da imigraciona pravila budu sličnija širom zemalja EU.

Njime se određuju isti procesi i prava za radnike izvan EU, što ceo region čini prijateljem i predvidljivijim za kvalifikovane migrante.

ETIAS se uglavnom bavi kratkim putovanjima u Šengensku zonu, ali Direktiva o jedinstvenoj dozvoli deo je većih promena u načinu na koji EU postupa sa ljudima koji traže azil i onima koji se kreću zbog posla.

Ova sveobuhvatna strategija pokušava da izbalansira bezbednosne brige sa potrebom za radnicima, pomažući EU da se iskali kao glavni izbor za talentovane ljude iz celog sveta.

Utiranje puta budućnosti vođenoj talentima u EU

Ažurirana Direktiva o jedinstvenim dozvolama je značajan potez za EU, s dok radi na tome da dovede talentovane ljude iz celog sveta i uhvati se u koštac sa pitanjima na tržištu rada.

Sa nesmetanim procesima i boljim pravima za radnike iz zemalja koje nisu članice EU, EU želi da pokaže da je to odlično mesto za kvalifikovane imigrante i da ostane ispred globalne konkurencije za talente.