EU predlaže povećanje šengenskih viza od 12 odsto zbog inflacije

EU predlaže povećanje šengenskih viza od 12 odsto zbog inflacije

Evropska komisija je iznela nacrt o povećanju troškova podnošenja zahteva za šengensku vizu za 12 odsto 2024. godine, navodeći kao razlog uticaj inflacije širom Evropske unije (EU).

Ako budu odobrene nakon javnog perioda povratnih informacija koji se završava 1.

Prva revizija šengenskih viza u poslednje tri godine

Šengenska viza omogućava nosiocima da slobodno putuju u okviru 27 evropskih zemalja u periodu do 90 dana u periodu od 180 dana.

Prema pravilima Šengenske oblasti, takse se ponovo procenjuju svake tri godine na osnovu opšte stope inflacije u EU.

S obzirom da je inflacija nedavno dostigla rekordno dvocifren nivo, Komisija navodi da predložena povećanja odražavaju "potrebu da se odgovori na povećanje troškova u ekonomijama EU".

Organizacija je naglasila da svaki prihod ostvaren šengenskim vizama ide direktno ka vođenju povezanih IT sistema, osoblja i konzularne infrastrukture.

Nekooperativne zemlje znače veće troškove šengenskih viza

U predlogu su uvedena značajnija procentualna povećanja za zemlje za koje se smatra da nisu kooperativne u pogledu povratka i readmisije građana za koje se utvrdi da ilegalno boraju u Šengenskoj zoni.

Za te zemlje EU planira da ukine cenu viza sa 120 na 135 evra za standardne zahteve, što predstavlja povećanje od skoro 13 odsto.

Taksa bi skočila za preko 12 odsto za nekooperativne zemlje, sa 160 na 180 evra po zahtevu za vizu.

Spoljni pružaoci šengenskih viza mogu da se podudaraju sa povećanjem naknada

Komisija je takođe iznela ideju da se spoljnim telima koja obrađuju šengenske zahteve za vize u ime zemalja članica omogući da povećaju troškove svojih usluga.

Agencije za vize i slični procesori trenutno mogu da naplaćuju do polovine standardne naknade.

Prema poslednjim predlozima, apsolutno maksimum spoljnih procesora koji bi mogli da naplaćuju povećao bi se marginalno sa 40 na 45 € po usluzi.

Naknada za produženje vize u iznosu od 30 evra ostaće nepromenjena za sve podnosioce zahteva u svakom scenariju.

EU traži povratne informacije

Četvoronedeljni period javnih povratnih informacija sada je otvoren za građane i stanovnike EU da podele svoje viđenje valjanosti korekcije cena viza.

Komisija je održala preliminarne razgovore o reviziji taksi na sednici radne grupe sa šengenskim državnim ekspertima prošlog decembra.

Jednom kada se period povratnih informacija završi 1. marta 2024. godine, EU može da krene da zvanično usvoji nove troškove izdavanja viza.

Promene obično stupaju na snagu 20 dana nakon objavljivanja u Zvaničnom žurnalu Evropske unije.

Šengenski vizni uslovi treba da se promene sa ETIAS-om

Pored povećanja cena, EU je istakla planove za potpuno digitalni šengenski vizni sistem do 2028.

Podnosioci zahteva bi svu dokumentaciju uložili onlajn preko centralizovane platforme.

Unija je takođe potvrdila predloge za novu šemu pre putovanja pod nazivom Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS).

Kada budu pokrenute, građani iz preko 60 zemalja koje su izuzete od viza morati će da dobiju specijalne dozvole pre ulaska u šengensku zonu.

Da li će izmenjene šengenske vizne takse dobiti javnu podršku?

Sa sve većim troškovima i indirektnim troškovima infrastrukture, EU smatra da je umereno povećanje naloženo tri godine posle poslednjeg prilagođavanja šengenskih viza.

Cilj veće cene za zemlje koje nisu kooperativne je da insistiraju na većoj saradnji na politici sprovođenja imigracije.

Zainteresovane strane još uvek mogu zvanično da prenesu mišljenja o promenama u narednim nedeljama pre nego što revizije verovatno dođu na pravnu snagu.

Ispravke takođe prate širu standardizaciju pravila ulaska u Šengen kroz predstojeće napore za digitalizaciju i projekat ETIAS.