Evropa je još uvek zabranjena za Amerikance

Evropa je još uvek zabranjena za Amerikance

Uprkos zabrinjavajućem nedavnom uzlaznom trendu u broju novih slučajeva koronavirusa širom Evrope, još uvek je moguće da britanski i evropski državljani putuju širom Evrope pod različitim uslovima. Međutim, rastući brojevi evropske prosečne stope infekcije i dalje su mnogo niži od onih u SAD što je dovelo do gotovo potpune zabrane američkih posetilaca u Evropi. Iako su zemlje članice Evropske unije ponovo otvorene za turizam početkom jula, posetiocima izvan EU je u suštini i dalje zabranjen ulazak sa izuzetkom "zelene liste" četrnaest zemalja za koje je ocenjeno da su "bezbedne" ili relativno. SAD se tada nisu stizale na listu i malo je verovatno da će to učiniti u skorije vreme pošto su američki brojevi slučajeva Covid-19 i dalje visoki u ovom trenutku.

Igra brojeva o infekcijama

Nisu samo američki putnici ti koji su ograničeni na to gde mogu da putuju kao Evropljani takođe podležu listi zemalja koje se stalno menjaju ili su otvorene za turiste, ali sa ograničenjima. Svaka evropska zemlja vodi sopstvenu "zelenu listu" zemalja u kojima se rizik od zaraze koronavirusom smatra dovoljno niskim da bude relativno bezbedan. Bezbednosni prag za ukidanje ograničenja putovanja prvobitno je odredila Komisija EU u julu na 16 slučajeva na 100.000 stanovnika neke zemlje. Nedavna statistika pokazuje da se taj broj i dalje premašuje u mnogim evropskim zemljama i sa povećanjem dolazi i verovatnoća novih ograničenja putovanja ako ne i potpunih zabrana. Neki primeri koliko je trenutna situacija loša mogu se videti u sledećoj skorašnjoj statistici:

  • Španija trenutno beleži 205 slučajeva na 100.000 građana.
  • Malta ima 101 slučaj na 100.000.
  • Francuska se popela na 85 slučajeva koronavirusa na 100.000.
  • Hrvatska i Rumunija trenutno pokazuju u proseku 84 slučaja na 100.000 stanovnika.

U drugim delovima Evrope zemlje kao što su Holandija, Češka Republika, Austrija i Belgija takođe beleže veći dnevni broj infekcija sa prosečnih 40 do 50 novih infekcija Kovid-19 na 100.000. Cifra od 205 španskih stanovnika je ubedljivo najveća u Evropi i veća od trenutnog američkog proseka od 183 iako taj broj divlje varira između različitih američkih država sa prosečnim novim brojem slučajeva koji su čak 248 u Ajovi do čak 13 u Mejnu. Sa tako velikim razlikama u stopi zaraze širom Amerike EU igra na sigurno zabranom ili ozbiljno ograničavanjem američkog pristupa Evropi.

Da razliku između broja slučajeva koronavirusa u SAD i Evropi stavimo u kontekst Najnoviji podaci koje je objavio Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti pokazuju ukupno 3,9 miliona slučajeva koronavirusa zabeleženih u EU i Velikoj Britaniji sa kombinovanim brojem stanovnika od 510 miliona dok su SAD zabeležile skoro 6 miliona slučajeva u manjoj populaciji od 328 miliona.

Neizvesnost za putnike koji posećuju evropske zemlje

Ne postoje predvidljive izvesnosti ni za koju evropsku zemlju u pogledu porasta ili pada broja slučajeva koronavirusa. Luksemburg je nedavno iskusio najveću novu dnevnu stopu Covid-19 u periodu od četrnaest dana od bilo koje druge zemlje članice EU, ali sada ima najniži nivo novih infekcija. Međutim, iako luksemburg uživa nekoliko dobrih nedelja, slika nije toliko optimistična širom Evrope. Sa ublažavanjem ograničenja i povećanjem broja putnika aviokompanije, Francuska, Španija i Nemačka zabeležile su najveći broj novih dnevnih infekcija Covid-19 od aprila i preduzete su zaštitne mere u ovim i drugim evropskim zemljama:

  • Španija. Vlasti u Madridu apeluju na građane u najteže pogođenim delovima grada da ostanu kod kuće što je više moguće dok su okupljanja u Kataloniji i Mursiji ograničena na deset, odnosno šest osoba. Španske oružane službe takođe se koriste za praćenje bliskih kontakata poznatih obolelih od koronavirusa.
  • Italija. Noćnim klubovima širom zemlje naređeno je da se zatvore, a maske za lice su obavezne u brojnim otvorenim prostorima.
  • Francuska. Nošenje zaštitnih maski za lice je obavezno u svim zatvorenim prostorima od početka septembra. Posetioci iz Velike Britanije moraju da budu u karantinu četrnaest dana po dolasku.

Čak i popularne turističke destinacije koje su uglavnom ponovo otvorene poslednjih nedelja, kao što su Malta, Grčka i Hrvatska, doživele su nedavni porast broja slučajeva koronavirusa i uskoro bi mogle da budu primorane da ponovo uvedu ograničenja putovanja i uslove karantina.

Da li evropska putovanja postaju bezbednija?

Sve dok traje pandemija koronavirusa ne postoji definitivan odgovor u pogledu rizika povezanih sa evropskim putovanjima. Iako je trenutno moguće posetiti nekoliko evropskih zemalja bez zahteva za karantin lista takvih zemalja se menja gotovo svakodnevno i ne može biti izvesnosti u pogledu zahteva karantina ili dostupnosti letova bilo kog budućeg datuma. Mada bi zemlja danas mogla da ima nizak dnevni porast stope infekcije, to može da se promeni sutra. Britanska vlada savetuje snažno protiv svih osim suštinskih stranih putovanja trenutno i to je najrazumnija i najbezbednija opcija dok se evropske stope zaraze ne smanje na prihvatljiviji nivo.