Evropska viza na meti Evropske komisije

Evropska viza na meti Evropske komisije

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker nedavno se obratio na sastanku o stanju nacije 2016. On je rekao da je, u svetlu vrsta aktivnosti koje se odvijaju u Evropi, vreme da se razmotri jačanje i zaštita granica Unije. Do sada je Unija bila previše tolerantna prema onima koji ulaze u Uniju i to ugrožava bezbednost.

Pored namere da se nova Evropska granična i obalska straža iskoristi kao način praćenja kretanja, postojao je niz predloga o merama koje bi mogle da budu preduzete. To podrazumeva brzo usvajanje i implementaciju Sistema ulaska i izlaska iz Evropske unije, kao i postavljanje evropske vize koja bi trebalo da se zove E.U. Travel Information and Authorization System (ETIAS). Pored ovih mera, Komisija takođe namerava da preduzme više akcija kako bi pomogla unapređenje bezbednosti u odnosu na putna dokumenta. To znači sprečavanje upotrebe falsifikovanih ili lažnih dokumenata i dodavanje snage Evropskom centru za borbu protiv terorizma Evropola.

Frans Timermans, prvi potpredsednik, saopštio je da su građani Evrope zabrinuti za svoju bezbednost. On je takođe naglasio potrebu modernizacije metoda razmene informacija koji će pomoći u suprotstavljanju terorističkim pretnjama. Praćenje ko dolazi i odlazi iz EU takođe je važno i uvođenje evropske vize pomoći će da se upravlja ovom oblašću.  Timermans je takođe rekao da će sve mere koje će biti efikasne zemlje članice morati blisko da sarađuju.

Dimitris Avramopulos, komesar za migracije, državljanstvo i unutrašnje poslove, rekao je isto kao i drugi predstavnici E.U. da će svi metodi koji se koriste za jačanje granica Unije pomoći u rešavanju migracionih izazova sa kojima se trenutno suočavaju zemlje članice. Sa bezbednosnim problemom Evrope rekao je da su potrebne jače granice i pametnija inteligencija. On smatra da će sugestije u vezi sa evropskom vizom pomoći u obezbeđivanju evropskih granica. On takođe smatra da je dobra ideja dodati više snage ulozi Evropola u razmeni informacija i eliminisanju prevara sa dokumentima i to bi bio pravi podsticaj ka korisnijoj Bezbednosnoj uniji.

Evropsku vizu koja liči na Sjedinjene Države poseduje sistem bezviznog ukidanja, ESTA, predložila je Komisija u aprilu ove godine. Inicijativa će ponuditi dodatni sloj kontrole nad putnicima koji su izuzeti od viza. Upotreba ETIAS-a pomoći će da se odluči ko ispunjava uslove u 3. Informacije o potencijalnim putnicima biće prikupljene pre putovanja. Komisija je nedavno pokrenula studiju o evropskoj vizi ili ETIAS-u i njeni rezultati biće obelodanjeni u oktobru ove godine. Posle dodatnih konsultacija, kada rezultati studije budu objavljeni namera Komisije je da u novembru podnese zakonodavni predlog za osnivanje ETIAS-a.

Evropol je bio primarno sredstvo koje EU koristi za podsticanje saradnje između različitih vlasti odgovornih za nacionalnu bezbednost. Nedavno je renoviran sa dodatkom Evropskog centra za borbu protiv terorizma (ECTC), Evropskog centra za sajber kriminal i Evropskog centra za krijumčarenje migranata. Namera Komisije je da radi sa Evropolom kao način za jačanje kampanja agencije za borbu protiv terorizma. Ona se nada da će omogućiti Evropolu da bolje pristupi važnim bazama podataka. Komisija takođe želi da ohrabri svoje zemlje članice da pokrenu čvorište u kojem se mogu razmenjivati informacije u vezi sa pretnjama terorizmom i drugim značajnim prekograničnim probojima.

Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES), kako je ranije ove godine predložila Komisija EU, zajedno sa amandmanom na Šengenski zakon o granicama, pomoći će da se unapredi upravljanje spoljnim granicama i ograniči iregularna migracija u EU, pre svega borbom protiv prekoračenja viza. Takođe će pomoći u borbi protiv terorističkih napada i teškog kriminala, istovremeno osiguravajući da unutrašnja bezbednost bude na najvišem nivou. Sistem namerava da prikupi podatke koji će uključivati identitet, biometriju i putna dokumenta, zajedno sa unosom informacija o ulasku i izlasku na graničnim prelazima. Primenjivaće se na sve državljane koji nisu iz Evropske unije koji žele da ostanu na kratko u okviru zemalja članica Šengena, što je trenutno 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana.

Kao i jačanje bezbednosti korišćenjem predložene evropske inicijative za izuzeće od viza za putnike u E.U. ili Šengensku zonu koji trenutno ne zahtevaju vize, čime se osigurava da putnici koriste proverljive putne isprave kojima se uspostavlja identitet. Nema mnogo sumnje da bi putnici sa falsifikovanim putnim ispravama mogli da predstavljaju bezbednosni rizik. Poboljšanjem elektronskih mera za proveru dokumentacije ovo bi moglo da pomogne u eliminisanju upotrebe lažnih dokumenata. Komisija je rešena da sprovede ta poboljšanja u ne tako dalekoj budućnosti.