Evropske odrednice i zahtevi za vize za putovanja na Kosovo

Evropske odrednice i zahtevi za vize za putovanja na Kosovo

Evropske odrednice

Zvaničnici Evropske komisije prvi put su pokrenuli dijalog o ublažavanju viznih propisa za državljane Kosova u januaru 2012. U dokumentu o mapi puta za liberalizaciju viznog režima potom su navedenebrojne sveobuhvatne institucionalne i zakonodavne mere neophodne za bezvizna putovanja unutar šengenske zone. Predložene reforme usredsređene su na sledeće oblasti nacionalne administracije:

  • Reintegracija i readmisija.
  • Bezbednost dokumenta.
  • Upravljanje granicama i državnim granicama.
  • Političke procedure za azil i rukovanje izbeglicama.
  • Osnovna prava u pogledu slobode kretanja.
  • Poboljšanje borbe protiv organizovanog kriminala.
  • Antikorupcijske mere.

U ispunjavanju tih odrednica, Kosovo je nedavno postiglo napredak u borbi protiv kriminala i korupcije. Pored toga, napredak u pogledu demarkacije granice uključivao je ratifikaciju sporazuma sa susednom Crnom Gorom.

Značajno, zvaničnici su pokrenuli točkove za ublažavanje viznih propisa još 2016, kada su očekivali da će Kosovo ratifikovati sporazum sa Crnom Gorom iz 2015. Naime, tek u martu ove godine (2018) kosovski parlament konačno je ratifikovao sporazum – pa čak i tada, tek posle veoma nabijene i intenzivne sednice. Toliko su se zaoštrili argumenti da su opozicioni političari pustili suzavac u parlamentu, a policija je uhapsila desetine predstavnika.

Uprkos tome, rezultirajući spori koraci ka liberalizaciji putovanja slede korake Gruzije i Ukrajine, koje su prošle godine (2017) dobile bezvizni status sa EK. U vreme pisanja, Kosovo je i dalje jedina zemlja koja nije članica EU u regionu zapadnog Balkana koja nema koristi od tako pojednostavljenih aranžmana za svoje državljane kada putuje.

Evropski savet: Potrebna ratifikacija

Sada, komesarovo prihvatanje napora Kosova u pravcu približavanja standarda tokom šestogodišnjeg putovanja zemlje čeka priznanje od strane Evropskog parlamenta i Saveta. Primetno je da su Holandija i Francuska postavile pitanja, dok se takođe smatra da su neke druge zemlje članice EK ostale tiho skeptične u pogledu učinka Kosova.

Ako i kada bude formalno usvojen, predlog će značiti da putnicima sa Kosova koji imaju biometričke pasoše više neće biti potrebne vize za boravak do devedeset dana u svim zemljama članicama EU i četiri zemlje povezane sa Šengenom (Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska). Ovaj ustupak neće uključivati Republiku Irsku ili Veliku Britaniju, od kojih bi ovo poslednje moglo dodatno da promeni svoje granične propise dok se Brexit odvija.

Prema pisanju balkanskog informativnog servisa RFE/RL, briselski komentatori smatraju da će Evropski parlament verovatno glasati za predlog, mada bi proces mogao da potraje duže unutar Saveta Evrope. Savet određuje ukupan politički pravac i prioritete u EU dok deluje kao zajedničko predsedništvo. Trenutno je njen predsednik Donald Tusk, dok je predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker.

Odbijanje zahteva za vize za putovanja na Kosovu: 2017

Kosovo je ovog meseca (jul 2018) prikazano u evropskim vestima o putovanjima, na vrhu statistike za odbijene zahteve za vize. Značajno se ispostavilo da je zemlja nedavno privukla najveću stopu odbijanja u Evropi u okviru šengenske šeme putnih viza.

Prema izveštaju tink-tenka Emerging Europe, londonske asocijacije koja proučava ekonomske i socijalne uslove dvadeset tri istočnoevropske zemlje, proporcija odbijenih kosovskih zahteva za putovanje vizama dostigla je skoro petinu (19,7 procenata) tokom 2017. Građani Kosova su ukupno podneli zahtev za 90.475 viza, od otprilike 1,8 miliona stanovnika.

Nasuprot tome, od 7.238 zahteva za putovanja dobijenih od Srba, samo 2,7 odsto je odbijeno. Posmatrajući šire širom istočnog bloka dalji kontekst, ruski državljani su napravili najveći broj zahteva za šengenske vize u 2017.

Trenutno državljani koji putuju iz četiri nove evropske zemlje Jermenije, Azerbejdžana, Belorusije i Kosova zahtevaju putne vize za ulazak u zemlje članice EK u Šengenskoj zoni.

Debata u Evropskom parlamentu: Liberalizacija viznog režima za putovanja na Kosovo

U međuvremenu, visoki komesar EK nedavno je izjavio da bi građani Kosova uskoro trebalo da se kvalifikuju za bezvizna putovanja unutar EK. Dimitris Avramopulos (komesar EU za migracije, unutrašnje poslove i državljanstvo) sastao se u Briselu sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem. Na konferenciji za novinare koja je usledila, gospodin Avramopulos je ukazao na napredak koji je Kosovo postiglo u poslednje dve godine u pravcu ispunjavanja dva preostala uslova za liberalizaciju viznog režima. On je dodao da je, prema njegovom mišljenju, zemlja sada ispunila ranije neizmirene odrednice i da će nastaviti da ispunjava druge kriterijume, uključujući migracione izazove.

Zbog toga je komesar pozvao Evropski parlament i Savet da usvoje predlog i ukinu vizne propise za građane Kosova. On je takav potez video kao značajan trenutak za Kosovo, ceo region Zapadnog Balkana i Evropu u celini.

Predsednik Hašim Tači je zauzvrat pozdravio razvoj događaja na konferenciji za novinare u Briselu (18. jul 2018). Kosovski lider opisao je novinarima kako je počelo urušavanje poslednjeg zida izolacije za njegovu zemlju.