Evropski parlament glasao o bezviznim putovanjima za britanske državljane posle Brexita

Evropski parlament glasao o bezviznim putovanjima za britanske državljane posle Brexita

Uvod

Donekle kao što se očekivalo, Evropski parlament je glasao za bezvizna putovanja za nosioce britanskih pasoša čak i sa Brexitom bez dogovora. Glasanje o tome da li dozvoliti ovu koncesiju sprovedeno je sa ogromnom razlikom od 502 do 81 i trebalo bi da ublaži zabrinutost britanskih turista, turista i poslovnih ljudi za sada.
 
Glasanje o ovom pitanju odloženo je zbog primedbe Španaca da se status Gibraltara opisuje kao britanski. Pravno, jednom kada Velika Britanija napusti Evropsku uniju britanski državljani će biti ocenjeni kao "državljani treće zemlje" i, kao takvi, podložni šengenskoj vizi i drugim evropskim viznim uslovima. S obzirom da je aranžman "bez viza" naizgled na mestu Britanci mogu da posete i ostanu u evropskoj zoni do 90 dana u datom periodu od 180 dana, kao što se trenutno odnosi na australijske, američke i japanske posetioce u Evropsku uniju ili šengenske zemlje.
 

Recipročni aranžman

Samo zato što su zvaničnici EU uglavnom za to da se budućim državljanima koji nisu u Evropi i van Evrope odobri bezvizna putovanja, ne znači da će predlog sigurno stupiti na snagu. Ukoliko Velika Britanija uvede sopstveni vizni uslov za evropske posetioce, o čemu je bilo reči, onda će sporazum biti brzo uklonjen sa stola. Kako stvari stoje, nosioci britanskih pasoša ne zahtevaju nikakav oblik evropske ili šengenske vize za slobodno putovanje u, iz i unutar Evrope i to je situacija koju britanska vlada želi da održi kao i Evropska unija. Ne samo da bi uvođenje viznih propisa od strane obe vlasti izazvalo birokratsku noćnu moru, nego bi imalo i štetne efekte na turizam i poslovanje obe strane. Čak i sa predloženim izuzećem od viza za britanske državljane očekuje se da će biti uvedene strože kontrole u vezi sa evropskim putovanjima i britanski pasoši podvrgnuti bližoj kontroli, što bi moglo rezultirati kašnjenjem na evropskim tačkama ulaska.
 

Široko rasprostranjeni sporazum

Predloženo odricanje od šengenskih viza za državljane Velike Britanije ne samo da je podržala ogromna većina u Evropskom parlamentu, nego je dobilo i snažnu podršku Komiteta za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove. Odbor LIBE je izašao u snažnoj podršci odricanju sa samo osam glasova protiv i trideset osam za dok su tri člana bila uzdržana. U skladu sa Parlamentom EU, odluka komiteta LIBE vezana je za to da Britanija uzvrati aranžman time što neće uvesti britanski vizni sistem za Evropljane.
 

Snimak upozorenja

Glasanje u korist davanja bezviznih putovanja Britancima posle Brexita je samo prvi, ali važan korak u procesu. O predlogu sada mora još jednom da glasa Parlament EU, mada se čini da je odobrenje izvesno. Kada bude odobren, novi zakon stupiće na snagu dan nakon zvaničnog izlaska Velike Britanije iz Evropske unije. Evropski parlament, međutim, naglašava da sporazum o putovanju koji je izuzet od viza striktno zavisi od toga da Britanija odgovori ljubazno uz izdavanje viza Velikoj Britaniji za evropske državljane. Prvobitno je bilo predviđeno da detalji sporazuma budu objavljeni u Zvaničnom žurnalu EU pre 12. Sa daljim produženjem roka za Brexit, verovatno će objavljivanje detalja sporazuma takođe biti odloženo.
 

Britanska vlada u avionu

Prema saopštenju Evropske komisije, britanska vlada se zalaže za šemu izuzeća od viza EU i iznela je nameru da ne uvede viznu šemu Velike Britanije za dvadeset sedam zemalja članica Evropske unije. Francuska vlada je u oktobru prošle godine naglasila tačku da će britanski državljani postati "državljani treće zemlje" posle Brexita i da bi stoga trebalo da budu podložni istim pravilima i propisima kao i drugi građani "treće zemlje". Ova sugestija izazvala je sumnju u pogledu uslova za Britance koji putuju u Evropu i moguće neophodnosti kupovine šengenske vize ili slične dokumentacije. Međutim, čini se da je ovo sada vrlo udaljena mogućnost iako se takav scenario još uvek ne može u potpunosti isključiti.
 

Verovatni scenario

Iako se čini malo verovatnim da će britanski državljani zahtevati bilo kakav oblik evropske vize za putovanje u bilo koju od evropskih država ili šengensku vizu za šengenske zemlje Vlada Velike Britanije izdala je neke smernice o budućim evropskim putovanjima.
  • Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) treba da bude uveden 2021.
  • Pasoši je trebalo da budu obnovljeni u prethodnih deset godina.
  • Pasoši moraju da važe najmanje tri meseca posle svake posete evropskim zemljama.
Očekuje se da će odobrenje ETIAS-a koštati sedam evra i važi samo tri godine kada mora da se obnovi i biće obavezno za sve pasoše Velike Britanije posle 1. januara 2021.