Fall 2018 - ETIAS and Schengen Area Updates

Fall 2018 - ETIAS and Schengen Area Updates

Post Brexit Glavobolje za Britaniju

Odredbe i uslovi izlaska Britanije iz Evropske unije još uvek se slegnu, ali se pojavio još jedan problem. Ovog puta to pitanje je bezbednosno jer, posle Brexita sledeće godine, Britanija više neće imati pristup evropskim policijskim i bezbednosnim bazama podataka. Glavni pregovarač EU Mišel Barnije potvrdio je bezbednosnu blokadu i upozorio da je Britaniji "potrebna doza realizma" kada je reč o pregovorima o tim pitanjima.

Bezbednosno zaključavanje značilo bi da Britanija više neće biti u vezi sa agencijama kao što su Evropol ili Evrodžust koje koordiniraju evropsku borbu protiv ozbiljnog organizovanog kriminala i terorizma. Pored toga, Britanija bi takođe izgubila pristup Evropskom nalogu za hapšenje. EAW zahteva od evropskih zemalja članica da uhapse ili vrate osumnjičene kriminalce ili begunce u zemlju u kojoj se ta osoba traži i gubitak EAW-a bio bi značajan udarac za britanske bezbednosne i policijske snage.

Bez EAW-a, od Britanije bi se zahtevalo da zatraži izručenje tražene osobe za koju je komesar Barnije naveo da bi bila moguća predmet pregovora. EU ostaje otvorena za razmenu bezbednosnih informacija, ali to ne bi moglo i ne bi bilo zasnovano na pristupu Britanije bazama podataka EU ili Šengena. Britanska premijerka Tereza Mej više puta je izrazila želju svoje zemlje da ostane u Evropolu i održi pristup EAW-u, ali čini se da bi-lateralni bezbednosni sporazum najverovatnije ishod sa EU ostaje odlučan u svom stavu protiv pravljenja takvih ustupaka Velikoj Britaniji.

ETIAS usvojio Evropski savet

Evropski savet usvojio je mnogo najavljivani novi Evropski sistem putnih informacija i autorizacije i trebalo bi da bude u funkciji 2021. ETIAS će zameniti trenutni uslov da državljani trećih zemalja (zemlje izvan Evropske unije i Šengenske zone) nose šengensku vizu ili drugu važeću evropsku vizu. Novo ovlašćenje za putovanja namenjeno je:
• Jačanje spoljnih evropskih graničnih kontrola
• Identifikuje moguće bezbednosne pretnje
• Sprečite ilegalnu imigraciju i putovanja
• Dozvolite naprednu proveru namere putnika u Evropu i šengensku zonu
• Smanjite kašnjenja na graničnim prelazima
ETIAS će omogućiti građanima i Evrope i šengenskih zemalja da slobodno putuju unutar kombinovanih zemalja bez potrebe za bilo kakvim posebnim evropskim vizama.

Prednosti ETIAS-a

Očekuje se da će Evropski sistem putnih informacija i autorizacije, koji treba da bude u funkciji u januaru 2021, biti od ogromne koristi ne samo evropskim građanima, nego i turizmu i biznisu. ETIAS je u suštini program izuzeća od viza i eliminisaće potrebu za trenutno obaveznom šengenskom vizom ili drugim oblicima evropskih viza.
•Bezbednosti. Informacije uskladištene u bazama podataka ETIAS-a omogućiće evropskim vlastima da identifikuju moguće bezbednosne pretnje i nadgledaju sumnjive putnike ili im uskrate pristup zemljama EU. Očekuje se da će to biti veoma korisno sredstvo u borbi protiv kriminala i terorizma.
•Turizam. Pojednostavljivanje procedure putovanja na evropske destinacije i između njih može imati pozitivan uticaj na turizam i povećanje domaćih prihoda za zemlje članice EU.
•Ekonomije. Usko povezan sa povećanjem turizma je očekivani porast ekonomskog rasta za preduzeća u tom sektoru, uključujući hotele, restorane, putničke kompanije i aviokompanije.
ETIAS je zasnovan na Američkom elektronskom sistemu za autorizaciju putovanja (ESTA) koji je bio ogroman uspeh u povećanju broja turista u poslednjih nekoliko godina. Programi izuzeća od viza pokazali su se popularnim i uspešnim širom sveta sa zemljama kao što su Kanada, Kenija, Australija, Turska, Indija i Vijetnam koje rade slične šeme.

Šengen pod pretnjom migrantske krize

Eksperti za migrantsku politiku upozorili su da je šengenska zona bez pasoša pod velikim pritiskom zbog sve većeg broja imigranata koji pokušavaju da uđu u tu oblast. Broj izbeglica u Evropi dostigao je najviši nivo od kraja Drugog svetskog rata i Šengenska zona je omiljena destinacija za te raseljene. Granični prelazi u šengenskim zemljama su pod velikim pritiskom da se pravilno i bezbedno nose sa onim migrantima koji traže ulazak i ilegalni pokušaji ulaska postali su norma, a ne izuzetak.

Šengenski sporazum omogućava putovanja bez pasoša unutar šire evropske oblasti, ali kritičari tvrde da je ta politika pogoršala ilegalni imigracioni problem. Francuski predsednik Makron kritikovan je zato što je pokušao da održi "zastareli šengenski sistem" dok njegov rival Nikolas Dupont-Aignan smatra da nedavni događaji označavaju kraj Šengena.

Dalje na jugu, nemački ministri razmišljaju o uvođenju strogih graničnih kontrola sa susednom Francuskom i Švajcarskom kako bi se zaustavila plima ilegalnih imigranata koji traže novi život u Nemačkoj. Pošto je već preuzela preko milion migranata 2015.