Francuska i SAD najavile novi sporazum o vizama za privlačenje investitora

Francuska i SAD najavile novi sporazum o vizama za privlačenje investitora

Francuska i Sjedinjene Države potpisale su bilateralni sporazum o pojednostavljenju i produženju viznih procedura za investitore koji žele da se presele preko Atlantika.

Cilj sporazuma je jačanje ekonomskih veza uklanjanjem barijera za poslovne ljude i preduzetnike.

Sporazum su formalno 21.

Stupio je na snagu prošle nedelje, posle pregovora izazvanih državnom posetom francuskog predsednika Emanuela Makrona Americi prošle godine.

Kako funkcioniše ovaj frankoamerički vizni sporazum i ko će imati koristi?

Pojednostavljeni talenti viza investitori za američke investitore koji idu u Francusku

Za američke državljane koji žele da postave prodavnicu u Francuskoj, proces dobijanja četvorogodišnje dozvole za boravak "pasoša za talente" je efikasniji.

Ova šema, nazvana Passeport Talent, već je ponudila dugoročne boravke investitorima koji kupuju francuska preduzeća ili startape.

Međutim, najnoviji sporazum pojednostavljuje i ubrzava primenu i obnavljanje.

Da bi stekli pravo, Amerikanci moraju da investiraju preko kompanije u koju poseduju najmanje 30 odsto ili da naprave ličnu investiciju sa trajnim udelom francuskog entiteta.

Minimalni pragovi su 300k € za kompanije i 10% kapitala za lične investicije.

Viza takođe obuhvata supružnike i decu mlađu od 18 godina.

Pored toga, ona je obnovljiva, pod uslovom da preduzeće ispunjava ciljeve kao što je otvaranje novih radnih mesta.

"Oduševljen sam što ozvaničavam taj napredak za naše ekonomske odnose", tvitovao je ministar delegat Beht prošlog novembra 21. "Francuski preduzetnici moći će da imaju koristi od duže vize i američkih preduzetnika od pojednostavljene procedure."

Duže američke vize za francuske investitore i rukovodioce

Drugi deo bilateralnog sporazuma proširuje važenje investitora E-1 i E-2 za francuske državljane koji idu u Ameriku.

Trajanje je povećano sa dve godine na maksimalne četiri godine koje su dozvoljene zakonom o imigraciji. Članovi porodice takođe su pokriveni dužinom boravka.

Da bi se kvalifikovali za vize trgovca sporazumom (E-1) ili Investitora sporazuma (E-2) , francuski državljani moraju da se sele u SAD da bi usmerili i razvili značajne poslovne operacije.

Alternativno, oni mogu da popune suštinsku izvršnu, nadzornu ili specijalističku ulogu u američkoj kompaniji koja se bavi značajnom trgovinom sa Francuskom. Ne postoji minimalni zahtev za kapital.

U kombinaciji sa francuskom "Francuskom tehnološkom vizom" za preduzetnike, produžene američke vize uklanjaju prepreke za startape i investitore koji žele da se prikače na transatlantske veze. To je deo šireg nagona za jačanjem poslovnih veza između savezničkih nacija.

Šta je sa drugim posetiocima i imigrantima iz EU?

Za sada je sporazum o reciprocitetu o vizama za dug boravak ograničen na građane dve zemlje koje učestvuju: Francusku i Sjedinjene Države.

Državljani drugih zemalja članica EU ne mogu direktno da imaju koristi od tih produženih američkih viza ili pojednostavljenog procesa izdavanja viza za talente u Francuskoj.

Međutim, Francuska proširuje svoj četvorogodišnji pasoš za talente na druge grupe kao što su studenti, istraživači i umetnici.

Minimalni investicioni prag takođe je manji za građane EU u poređenju sa Amerikancima i drugim nacionalnostima.

Pored toga, Evropska unija trenutno razvija sopstveni sistem elektronskog autorizacije putovanja u američkom stilu pod nazivom ETIAS.

Od 2025. godine, ukidanje viza u iznosu od 7 €, omogućiće posetiocima koji su izuzeti iz EU, kao što su Amerikanci, da slobodno ulaze u Francusku i druge šengenske zemlje do 90 dana.

Višestruki unos će biti dozvoljen u trogodišnjem periodu autorizacije.

Kao mehanizam za kontrolu granica širom EU, ETIAS će prikupiti informacije pre putovanja kako bi identifikovao bezbednosne pretnje bez nametanja kašnjenja putovanja.

Francuske i evropske vlasti nadaju se da će efikasnije provere privući više poslovnih i ležernih posetilaca sa ključnih globalnih tržišta.

Kako nova francuska šema investitora utiče na imigracionu politiku

Bilateralni sporazum Francuske o vizama sa SAD zvanično ne menja njene opšte imigracione zakone ili politiku.

Međutim, to dodatno čini dugoročnu nacionalnu strategiju za jačanje ekonomske migracije i investicija uklanjanjem barijera i birokratije.

Još 2016. godine, Francuska je predstavila svoj program "dobrodošlih talenata" kako bi privukla kvalifikovane strane profesionalce.

Dozvole za boravak, vize i šeme brze pruge poboljšane su kako bi se takmičile sa sličnim pogonima na globalnom nivou.

Tehnološki eksperti, istraživači, preduzetnici i investitori našli su se na meti podsticaja kao što je četvorogodišnja dozvola za "pasoš talenata".

Zapadnoevropska zemlja takođe reformiše svoj širi pristup pridošlicama.

Putevi boravka prošireni su za strane diplomce francuskih univerziteta u sektorima sa manjkom regrutacije.

Pored toga, u 2018. godini novi imigracioni zakon postavio je višegodišnje ciljeve za ekonomsku migraciju zasnovane na potrebama tržišta rada.

To je imalo za cilj da se osigura da preduzeća mogu da regrutuju strane talente dok integrišu imigrantske zajednice.

 

Zacementiranjem veza i usklađivanjem investitora sa Sjedinjenim Državama, Francuska se nada da će se dodatno pozicionirati kao otvorena i dobrodošla za globalne talente.

Sporazum o vizama pohvalio je ministar Delegat Beht kao napredak u bilateralnom poslovanju i mobilnosti.

To svakako uklanja prepreke za startape i investitore širom Atlantika.

Pored toga, formalizacijom dubljih ekonomskih veza, Francuska takođe signalizira svoju ambiciju da ostane vodeća destinacija za preduzimljive globalne građane koji traže mogućnosti u Evropi.