Hrvatska će obezbediti kurseve jezika za strane radnike za pomoć integraciji

Hrvatska će obezbediti kurseve jezika za strane radnike za pomoć integraciji

Hrvatska vlada najavila je program podrške i organizovanja časova hrvatskog jezika za strane radnike u važnim industrijama.

Cilj je da se pomogne imigrantima da se nesmetano prilagode svom novom okruženju i postanu produktivni članovi lokalne radne snage i zajednica.

Uklanjanje jezičkih barijera kroz nova finansijska sredstva i okvire

Novi okvir koji je izradilo Ministarstvo rada poziva na prozivku kratkih programa hrvatskog jezika za strane radnike u sledećim industrijama:

  • Gradjevinska

  • Arhitektura

  • Turizam

  • Gostoprimstvo

  • Trgovine

  • Usluge

  • Obrada

  • Proizvodnja hrane

Kursevi će biti dodati sistemu obrazovanja vaučera i za zaposlene i za nezaposlene osobe u sklopu Nacionalnog operativnog programa za ljudske resurse.

Usluge karijere i regionalni Centri za informisanje i savetovanje u karijeri (CISOK) ponudiće podršku učesnicima kada inicijativa počne u prvom kvartalu 2024.

Hrvatska trenutno ima 17 aktivnih centara CISOK-a fokusiranih na unapređivanje životnih veština razvoja karijere.

Poslodavci i lokalne zajednice trenutno finansiraju kurseve

U saopštenju Evropske komisije naglašava se da se sve više poslodavaca i preduzetnika odlučuje da ponudi mogućnosti za učenje jezika imigrantskim radnicima.

Ovi kursevi se nude u različitim formatima: lično, onlajn ili kombinacija oba, u zavisnosti od toga šta kompanija preferira.

Trenutno glavni izvor finansiranja dolazi od poslodavaca, uz dodatnu podršku određenih lokalnih zajednica.

Na primer, grad Zagreb izdvojio je 150.000 evra za programe koji uče hrvatski stranim radnicima.

Preko 170.000 boravišnih i radnih dozvola izdatih u 2023.

Podaci hrvatskog ministarstva unutrašnjih poslova pokazuju da je 2023. godine stranim radnicima u raznim industrijama izdato 172.499 boravišnih i radnih dozvola.

Posle pridruživanja Evropskoj uniji (EU), Hrvatska je zabeležila značajan porast emigracije. Mnogi njeni državljani preselili su se u zemlje kao što su Nemačka, Austrija i Irska u potrazi za poboljšanim mogućnostima za zapošljavanje.

To je dovelo do nestašice radnika za određene poslove, posebno u oblastima kao što su turizam, restorani, prodavnice, građevinske stvari i kvalifikovane trgovine kao što su stolarija ili vodovod.

Da bi to rešile, kompanije u Hrvatskoj su u početku angažovale ljude iz obližnjih zemalja zapadnog Balkana.

U poslednje vreme počeli su da dovode radnike iz mnogo daljeg mesta, kao što su Indija, Nepal, Filipini, Bangladeš i Egipat.

Politika EU usklađena sa podrškom imigrantskim radnicima

Pristup Hrvatske podršci njenoj imigrantskoj radnoj snazi poklapa se sa promenljivom imigracionom politikom EU.

Kursevi obuke i usluge vođenja pomoći će radnicima da postanu integrisaniji socijalno i ekonomski. To podržava fokus EU na legalne migracione kanale koji idu u korist i zemljama koje su domaćini migrantima i samim pridošlicama.

Dok Komisija EU radi na stvaranju imigracione politike, zemlje unutar EU, kao što je Hrvatska, takođe ulažu napore da sami prigrle imigrantske zajednice.

Ishod je skup napora usmerenih na olakšavanje imigracije i uklapanje u društvo širom Evrope.

Putovanje integracije će se poboljšati

Uz nedavnu podršku vlade i dobro organizovan sistem, imigrantski radnici u Hrvatskoj mogu da očekuju bolji pristup programima obuke jezika. Ovi programi će im pomoći da se nesmetanije integrišu u društvo.

Nedavni napori predstavljaju značajan korak napred u načinu na koji naša zemlja postupa sa dolaskom i uključivanjem radnika iz drugih zemalja.