Implikacije ETIAS-a i Brexita

Implikacije ETIAS-a i Brexita
Evropska komisija je u novembru 2016. predložila implementaciju Sistema za autorizaciju putovanja i informisanja EU, odnosno ETIAS. Ova objava dolazi godinu i po dana nakon što je u aprilu 2015. usvojena Evropska agenda za bezbednost, čija je svrha borba protiv terorističkih i bezbednosnih pretnji u EU. U skladu sa tim, ETIAS će efikasnije upravljati graničnom bezbednošću EU prikupljanjem informacija o putnicima i posetiocima pre nego što stignu u jednu od zemalja članica. EU ETIAS će verovatno potrajati još nekoliko godina dok se ne sprovede, ali već dobija pažnju i izaziva debatu u pogledu njenog uticaja na međunarodne putnike, posebno u pogledu Brexita.

ETIAS i Brexit

Putnicima iz Velike Britanije u ovom trenutku potreban je samo pasoš za putovanja u EU. Međutim, kada su planovi za ETIAS saopšteni, pojavila su se pitanja šta bi to značilo za putnike iz Velike Britanije posle Brexita. Mnogo je detalja koje treba utvrditi u razgovorima između EU i Velike Britanije, uključujući i mogućnost slobode kretanja. Ako ovaj predlog bude odbijen pretpostavlja se da će britanski državljani morati da završe ETIAS aplikaciju kao i druge zemlje i plate naknadu za prijavu. U nedavnim razgovorima, Evropska komisija nagovestila je da će se svaki suficit od zahteva ETIAS-a vratiti u budžet EU. To bi značilo da bi, uprkos prekidu veza i finansiranja EU, državljani Velike Britanije indirektno davali novac EU putem zahteva. U ovom trenutku, procenjuje se da bi troškovi za uk ETIAS aplikacije bili 5€, odnosno 4,40 funti na osnovu trenutnog kursa. Iako to nije preterano velika naknada, državljani Velike Britanije često putuju u zemlje EU, tako da bi njihov ukupan doprinos bio značajan ako bi trebalo da plate taksu.

Reakcija ETIAS-a i Brexita

Reakcija na mogućnost da građani Velike Britanije plaćaju u budžet EU nakon Brexita naišla je na određeno protivljenje jer se to kosi sa svrhom pokreta. Iako još uvek ništa nije utvrđeno, mnogi se nadaju da će pregovori između EU i Velike Britanije omogućiti izuzeće za državljane Velike Britanije od ETIAS-a i njene takse ukoliko se sloboda kretanja uskrati. Ukoliko građani Velike Britanije treba da završe aplikaciju i plate taksu, EU rizikuje da izgubi turizam i putovanja vezana za biznis. To bi takođe moglo da izazove bes u britanskoj vladi jer se plaćanje u budžet EU kosi sa njihovim namerama sa Brexitom. Britanski državljani su takođe nezadovoljni ovom mogućnošću jer su navikli da putuju bez zahteva dodatnih dokumenata ili plaćanja takse. Nesreća je posebno visoka kod onih koji su glasali za ostanak u EU jer to najverovatnije ne bi bio problem da je Brexit odbijen. Iako ETIAS nije bio deo diskusija o Brexitu kada je pokret izglasan od strane Velike Britanije još u junu 2016, to će svakako biti deo diskusija iz ovog vremena.

Aktuelne vesti IZ ETIAS-a

U junu 2017. godine, Odeljenje EU za migracije, unutrašnje poslove i državljanstvo i Sindikat bezbednosti izrazili su značaj implementacije ETIAS-a u najkraćem mogućem roku. Savet za pravosuđe i unutrašnje poslove i Evropski parlament nadaju se da će postići dogovor pre kraja 2017. o sprovođenju ETIAS-a kako bi on bio operativan do 2020. godine. Vesti ETIAS-a i njegove implikacije sa Brexitom će i dalje biti prijavljene dok pregovori počinju i razvijaju se.
 
Kako će ETIAS funkcionisati

Program EU ETIAS je veoma sličan Američkom elektronskom sistemu za autorizaciju putovanja, odnosno ESTA, koji posluje od 2009. Program će zahtevati od kratkoročnih putnika da završe onlajn prijave pre skrininga pre nego što putuju u EU, što može da ukaže na moguće bezbednosne pretnje. Ako se putnik posmatra kao pretnja, njihov zahtev će biti odbijen i legalan ulazak u EU neće biti moguć. Međutim, ako aplikacija ETIAS bude uspešna, putnik će moći da ulazi i putuje širom zemalja članica EU. Predviđa se da će aplikacija ETIAS važiti dve do pet godina i da će zahtevati isplatu relativno male naknade za završetak.

Implikacije za zemlje koje nisu šengenske

Postoji oko 60 zemalja koje mogu da uđu u EU i Šengensku zonu pokazivanjem pasoša bez potrebe za putnim vizama, uključujući Veliku Britaniju, SAD, Kanadu i Australiju. U diskusijama o ETIAS-u postalo je očigledno da važeći pasoš neće biti dovoljan za državljane koji nisu iz Šengena da uđu u Šengensku zonu kada se ovaj program sprovede. Ti putnici će morati uspešno da podnesu zahtev za ETIAS pre polaska i, kada uđu unutra, moći će da putuju širom Šengena i zemalja EU. Drugim zemljama kojima su trenutno potrebne vize za putovanje u EU najverovatnije će i dalje biti potrebna viza i ETIAS pre ulaska u EU kada ovaj program proradi.