Ishrana u Italiji: Bonton, tradicionalna hrana i must-see destinacije

Ishrana u Italiji: Bonton, tradicionalna hrana i must-see destinacije

Malo zemalja na svetu ima isti kulinarski pedigre kao italijanska kuhinja.

Italijanska kultura ishrane spadaju u najomiljenije na planeti. Skoro svaka zemlja na svetu domaćin je italijanskih ugostiteljskih objekata; Posuđe na italijanskom jeziku možete pronaći skoro svuda.

Međutim, ništa ne može da se poredi sa kvalitetom kuhinje koja se nalazi u zemlji koja je iznedrila ova ikonična jela, bilo u severnoj Italiji, Milanu ili Firenci.

Obilazak Italije hranom je doživljaj. Saznajte više o bontonu koji treba da znate o ishrani tamo, tradicionalnoj hrani koju morate probati, kao i o must see destinacijama za vaše putovanje u Italiju.

Šta je bonton za jelo u Italiji?

Ogroman svet italijanske kuhinje kreće se od neobavezne i ukusne ulične hrane do vrha finih ugostiteljskih iskustava.

Preporučeni bonton može da se razlikuje u zavisnosti od okruženja; prihvaćeni standard za manire za stolom u restoranu sa Mišelinovom zvezdicom može se razlikovati od onih u prijateljskoj hrani mame i popa.

Evo opštih pravila o italijanskoj kulturi restorana koja će vam pomoći da razumete i pridržavate se prihvaćenog standarda ugostiteljskih objekata.

Maniri tabele

Dobri maniri za stolom pokazuju iskrenu zahvalnost za obrok i lokalne običaje u hrani. Za razliku od većine američkih trpeza, italijanska trpeza ima nekoliko ključnih pravila ishrane koja čine dobre manire za stolom.

Primenite ove običaje kada jedete u italijanskom restoranu ili u društvu italijanskih restorana.

  • Dodaj hranu ulevo
  • Ne jedi sa laktovima na stolu
  • Pravilno rukovanje priborom
  • Ne koristite kašiku za jelo testenine
  • Savet između 10 i 15 procenata za odličnu uslugu

Dodaj hranu na levu stranu

Presudni predmeti u punom italijanskom iskustvu u ishrani su zajednička jela. Hleb sa iskusnim maslinovim uljem i predjelom su spajalice italijanskog obroka i obično se slobodno dele sa celom trpezom.

Italijani vole da jedu komunalno ili porodično. Kada se ova zajednička jela isporuče na sto, ona brzo cirkulišu među restoranima u kojima će svi uživati. Kada cirkuliše kroz sto, hrana prelazi ulevo.

Ako primite zajedničko jelo, prosledite ga ulevo kada uzmete svoj deo.

Ne jedi sa laktovima na stolu

Laktovi na stolu se mogu smatrati nepristojnim gestom u zavisnosti od okoline. Stavljanje laktova na sto u finom trpezarijskom kontekstu može se doživeti kao bezobzirno držanje; ona ne obazire se na običaje postavke.

Dok jedete, sedenje sa odgovarajućim držanjem sa laktovima kvadratno sa stola pokazuje pažljivost i poštovanje postavke. Međutim, kontekst je sve.

U neobaveznom ambijentu, jedenje sa laktovima na stolu se ne smatra značajnom žalbom. Pored toga, u opuštenom ambijentu, kao tokom neobaveznog razgovora posle večere sa kapućinom, imati laktove na stolu može biti dozvoljeno.

Pravilno rukovanje priborom

Način na koji rukujete priborom može ukazivati na vaš nivo bontona za ručavanje i vaše poznavanje lokalnih običaja. Italijani uglavnom drže viljušku u desnoj ruci i nož u levoj.

Ključno je da ne menjaju pribor na svoju dominantnu ruku tokom celog obroka; Mnogi ljudi u SAD će prebaciti viljušku i nož između svoje dominantne ruke prilikom sečenja hrane, a zatim će se ponovo prebaciti da jedu.

Iako ovaj standard bontona može biti težak za ljude koji nisu navikli na njega, pridržavanje njemu govoriće mnogo o vašoj posvećenosti učenju lokalnih običaja; Kada ste u Rimu, radite kao Rimljani.

Ne koristite kašiku kada jedete testeninu

Česta je zabluda o tome kako Italijani jedu testeninu, jednu od italijanskih štepnih namirnica. Verovanje je da će restorani držati kašiku u levoj ruci, postaviti je na tanjir, a zatim vrteti testeninu na viljušku tinejdže na kašiku.

Italijani ne jedu testeninu na ovaj način; koriste viljušku isključivo. Mnogi putnici u Evropu imitiraju ovu metodu jedenja testenine, samo da bi naučili da Italijani ne koriste kašiku na ovaj način. Kašike mogu da kutlače sos ili sir na testeninu, ali nikada za jelo.

Savet između 10 i 15 procenata za odličnu uslugu

Prevrtanje u Evropi se razlikuje od ostalih delova sveta. U Americi, prevrtanje je sastavni deo iskustva restorana. Serveri obično primaju manju platu; saveti čine znatan deo njihovih prihoda.

Evropski restorani nemaju isti standard za prevrtanje.

Međutim, zadovoljni restorani se ohrabruju da ostave skroman savet. Saveti između 10 i 15 procenata za odličnu uslugu su opšte prihvaćena stopa u Italiji. Često će restorani ostavljati napojnicu zaokruživši na najbliži dolarski iznos.

Kako da naručim u italijanskom restoranu?

Prvi pogled na meni italijanskog restorana, tratorije ili kafea može biti zbunjujući. Italijanski meniji obično imaju listu kurseva koje treba izabrati.

  1. Aperitivo: Napici pre obroka; Ova pića podstiиu apetit pre nego љto obrok poиne.

  2. Antipatija: Predjela; Obično antipasto jela uključuju sir kao što je Parmigiano ili meso kao što su prosciutto, masline, salate i mali, delivi predmeti.

  3. Primi: Prvi kurs obroka; primi predmeti mogu da se sastoje od testenine kao što su karbonara ili ragu, supe i rižoto.

  4. Secondi: Drugo jelo, glavno jelo ili predjelo; drugo su obično jela na bazi mesa, uključujući govedinu, svinjetinu, jagnjetinu, piletinu ili morske plodove.

  5. Kontorni: Bočna jela; ovi predmeti prate vaša primarna jela; primeri uključuju povrće, pečurke i salate.

  6. Dolci: Deserti; Dolci predmeti su mesto gde ćete naći kanoli, tiramisu, gelato i druga jela za vaš slatki zub.

  7. Caffe: Post-meal kofeinski napici; Obično uključuje italijansku kafu kao što je espreso ili kapućino.

  8. Digestivi: Poslednji kurs se sastoji od digestivnog likera kao što su Amari ili Aperol za pomoć u varenju posle večere.

Obim kurseva je možda obeshrabrujući, ali restorani nisu u obavezi da biraju artikal za svaki kurs. Standardni obrok u italijanskom restoranu može da sadrži predjelo iz antipatičnog menija, drugu stavku za predjelo, prateći kontorni i dezert iz menija Dolci.

Šta su italijanska tradicionalna jela?

Iako su restorani možda upoznati sa italijanskom hranom u svojoj domovini, to je možda daleko od onoga kako se tradicionalno pravi u matičnoj zemlji. Italija ima sterling kulinarsko nasleđe, koje datira iz rimskih vremena u slučaju nekih jela.

Evo nekoliko tradicionalnih italijanskih jela koja treba naručiti u Italiji:

  • Cacio e Pepe
  • Kalamari
  • Arancini
  • Napolitanska pica

Šta je Cacio e Pepe?

Cacio e Pepe prevodi sir i biber; To je jelo od testenine koje se sastoji od Pecorino Romano sira, sveže mlevenog crnog bibera i špageta.

To je jednostavno jelo ali izdržljiv klasik koji svaka hrana u Italiji mora da proba. Ova hrana definiše italijansku kuhinju, od bakine kuhinje do finih ugostiteljskih objekata.

Љta je Kalamari?

Morski plodovi su kamen temeljac italijanske kuhinje. Sa toliko priobalne teritorije, Italija je zemlja definisana njenim zagrljajem svih vrsta jela od morskih plodova.

Jedan od najpopularnijih je Kalamari; pržene lignje se obično služe uz crveni sos. Kalamari je savršeno jelo za naručivanje kao predjelo.

Љta je Arancini?

Arancini su pržene pirinčane kuglice ispunjene sirom, obično mešavina sa mocarelom i parmezanom. Pozdrav sa Sicilije, dolaze sa crvenim sosom za umakanje.

Imaju hrskavu spoljašnjost i glatki, otrcani enterijer, što ih čini jednim od najpopularnijih predjela u italijanskoj kuhinji.

Šta je napolitanska pica?

Možda najikoničnije jelo u italijanskoj kuhinji, tradicionalna napolitanska pica je must have na bilo kojoj listi za proveru hrane u Italiji.

Klasičan recept za napolitansku picu je malo, ravno testo za picu pečeno u rerni na drva. Crveni sos se namaže preko većeg delu pite, sa iseckanom mocarelom na vrhu. Garnirana svežim bosiljkom, jasno je zašto ova tradicionalna pica postavlja standard za jednu od omiljenih namirnica na svetu – ukusna je.

Koje su must-see destinacije za italijansku ishranu?

Mesta širom Italije imaju svoj potpis na svojoj kuhinji. Što se tiče must-see destinacija, evo prva tri mesta koja bi trebalo da imate na putu.

  • Rim
  • Napulju
  • Toskana

Rim

Italijanska prestonica ima vekovnu istoriju, slojeve kulture i svako moguće jelo koje putnici žele od italijanske kuhinje.

Za putnike koji posećuju Italiju da zabave svoje pupoljke ukusa, Rim garantovano služi jela zbog kojih ste otputovali u zemlju.

Napulju

Treći po veličini grad u Italiji je gastronomska prestonica — to je dom pice.

Napulj je na mediteranskoj obali. Kuhinja je duboko inspirisana ukusima južne Italije i blizinom mora; Jela od morskih plodova su must have. Napulj je neophodan putnicima u potrazi za svetlim jelima sa ukusom koje će jesti pored mora.

Toskani

Toskana je region centralne Italijanske svetski poznat po svojim vinima i sirevima.

Vile širom toskanskog sela proizvode neko od najboljih italijanskih vina. Pecorino sir, jedan od najpoznatijih italijanskih sireva, potiče iz Toskane. Obilasci širom Toskane su neizostavni deo putovanja u Italiju orijentisanog na hranu.

Okusi sve što Italija ima da ponudi sa ETIAS-om

Putovanje u Italiju je ostvarenje sna ljubitelja hrane. Autorizacija putovanja ETIAS-a može vas odvesti korak bliže vašoj destinaciji iz snova kako biste pomogli hrani da okusi sve što Italija ima da ponudi.

Donošenje Evropskog sistema za autorizaciju putnih informacija može uticati na vašu sposobnost da putujete u evropske zemlje kao što je Italija.

Da biste osigurali bezbedno, efikasno putovanje u Italiju u budućnosti, podnesite zahtev za odobrenje ETAS-a kada bude lansiran. 2025

 

Izvori:

Miss Manner: Istorija viljuške nije velika misterija | Washington Post

Zašto je ovim stilom pravljenja pice zasluženo Uneskov status nasleđa | Forbs

Odlazak u Izvor za sveti italijanski sir | Njujork Tajms