Ispravke informacionog sistema za vize

Ispravke informacionog sistema za vize

Uvod

U saopštenju za medije sredinom maja (2018) Evropska komisija je najavila neke predložene izmene svog kompjuterizovanog Viz informacionog sistema (VIS) i povezane politike skladištenja podataka. Ovde ispitujemo rad VIS-a i njegovu ulogu u okviru Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (EU ETIAS). Razmatramo i kako bi promene mogle da utiču na putnike koji naprave ETIAS zahtev za putovanje u evropsku viznu oblast.

Provera pozadine aplikacija EU ETIAS

U saopštenju ETIAS-a, zvaničnici EK detaljno su izložili svoje predloge za modernizaciju hardvera i softvera. Po završetku faze testiranja koja će uslediti i kada reforme omete, državni organi moći će da koriste deljeni sistem za lakše i efikasnije proveru zahteva za vize nego ranije – uključujući šire unakrsne provere u odnosu na druge evropske imigracione i bezbednosne baze podataka.

Pored vlasti koje se odnose na izdavanje viza, veća efikasnost koju isporučuje ažurirani VIS takođe će koristiti graničarima unutar zone. Osoblje u kabinama za kontrolu pasoša moći će brže da proverava identitet putnika, čime će se ublažiti redovi tokom zauzetih perioda. U principu, moćni IT sistem biće dostupan svim dvadeset dve zemlje članice Šengenske EU, zajedno sa još četiri povezane sa Šengenskom zonom: Islandom, Lihtenštajnom, Norveškom i Švajcarskom.

Velika uprava IT sistema Evropske unije, EU-LISA, odgovorna je za iz dana u dan operativno upravljanje VIS-om.

Zaštita granica za zemlje šengenske vize

VIS trenutno vodi evidenciju ETIAS aplikacija za kratkoročnu šengensku vizu i podatke uhvaćene iz detalja podnosilaca zahteva. Međutim, novi predlozi dodaće informacije iz dugoročnih viza, boravišnih dozvola i odgovarajućih zahteva izvorima podataka. Stoga će agencije za sprovođenje zakona imati širok i pravovremen pristup detaljima koji će im pomoći u prevenciji kriminala, zaštiti i istražnim ulogama. U kombinaciji sa ovim poboljšanim protokom informacija trebalo bi da se pojačaju antiterorističke mere širom evropskih viznih zemalja.

Primetno je da planirane promene neće direktno uticati na Veliku Britaniju, s obzirom da nije strana u sporazumu o šengenskoj zoni. Bugarska, Hrvatska, Kipar, Irska i Rumunija neće direktno učestvovati u izmenama viznog sistema, s obzirom da ovih pet zemalja EU ne čine deo šengenske zone.

Zaštita i privatnost podataka

Prema internet strani EK, pojačani VIS biće u skladu sa zakonima i poštovati privatnost pojedinaca. Sistem će pratiti zaštitu podataka pristupom dizajna.

Ako je obim obrađenih podataka nešto što treba da prođe, planirano povećanje snage za obradu VIS-a trebalo bi da se pokaže vrednim. Prema listu činjenica koje je izdala EK, kompjuterski sistem trenutno skladišti podatke koji se odnose na više od 55 miliona aplikacija za putovanja, kao i 37 miliona odgovarajućih skupova otisaka prstiju, slika lica i drugih ličnih informacija. Ovi detalji ostaju u dosijeu najmanje pet godina od isteka vize ili datuma odbijanja.

Snaga za obradu podataka

Osoblje granične kontrole i nacionalne policijske snage nastaviće da koriste VIS za otkrivanje posetilaca koji dolaze i koji bi mogli da predstavljaju bezbednosni rizik, čime bi se sprečilo da takve osobe proрu neopaћno. Modernizovani sistem trebalo bi da bude u potpunosti interoperabilan sa drugim evropskim IT sistemima i da na najbolji način će se potruditi u najnovijim tehnološkim kretanjima. Ukupno, unapređeni hardver i softver mogli bi da podnesu do 80 miliona godišnjih zahteva za kratke boravišne vize unutar Šengenske oblasti.

Trenutni sporazumi omogućavaju sledećim vlastima i organizacijama pristup podacima VIS-a:

  • Graničari.
  • Odeljenja za viznu administraciju.
  • Zvaničnici administracije za azil.
  • Kontrola migracije i sprovođenje zakona.
  • Pojedinačne evropske policijske snage članice.

Zapisi otisaka prstiju

Ključna karakteristika VIS-a je korišćenje tehnika podudaranja otisaka prstiju kako bi se proverilo da li su putnici koji predstavljaju dokument o vizama zaista ovlašćeni nosilac. Na granicama šengenske zemlje, elektronsko skeniranje otisaka prstiju proveriće osobe koje stižu na kontrolne stolove pasoša u odnosu na biometrijske detalje koji se nalaze u dosijeu. Očigledno nepodudaranje će pokrenuti dalju istragu.

Sistem na svojim dosijeima sadrži deset slika otisaka prstiju za svaku registrovanu odraslu osobu i tinejdžera, mada su deca mlađa od dvanaest godina i oni ljudi koji fizički nisu u stanju da nanesu takve utiske o štampanju izuzeti od ovog zahteva. Česti putnici moraju da obezbede skeniranje otisaka prstiju jednom u pet godina; pogodno, postojeći zapisi podnosilaca zahteva mogu da podrže naknadne zahteve za više kratkoročnih viza u ovom periodu.

Kako se izveštava, povećana brzina i snaga nove konfiguracije računarstva učiniće je efikasnijom u sprečavanju kupovine viza, što je praksa podnošenja zahteva drugim državama za vize ako je druga zemlja EU prethodno odbila sličan zahtev. Konačno, eksperti za sprečavanje kriminala takođe se nadaju da će sistem putnicima ponuditi bolju zaštitu od krađe identiteta.