Italija proširuje podršku inkluziji dugoročnim stanovnicima

Italija proširuje podršku inkluziji dugoročnim stanovnicima

Italija je sprovela novi program finansijske pomoći koji ima za cilj podršku socijalnoj i ekonomskoj integraciji određenih kategorija stranih državljana sa dugoročnim boravkom, počev od 1. januara 2024. godine.

Novi dodaci za promovisanje inkluzije

Takozvana "integraciona korist" ("AdI") pruža porodicama podobne dodatne dodatke za prihode i pomoć u iznajmljivanju, u zamenu za praćenje personalizovanih planova koji podrazumevaju obuku, zapošljavanje i aktivno učešće u političkim inicijativama.

Da bi dobio sredstva, najmanje jedan član porodice mora da ima invaliditet, da bude maloletan, da ima više od 60 godina ili da bude u "nepovoljnoj situaciji" i da bude upisan u program socijalne/zdravstvene pomoći.

Kriterijumi za podobnost za državljane zemalja koje nisu članice EU

Da bi se građani koji nisu članice EU kvalifikovali, oni su sigurno boravili u Italiji više od pet godina na zahtevu, uključujući više od dve godine neprekidno ranije.

Podnosiocima zahteva je potrebna dugoročna boravišna dozvola, status međunarodne zaštite ili da budu član porodice državljanina Evropske unije (EU) sa stalnim boravkom.

Italijansko ministarstvo rada i socijalne politike, koje nadgleda ADI, ističe da podnosioci zahteva ne mogu da budu predmet mera predostrožnosti i da se nisu smeli suočiti sa optužbama u protekloj deceniji.

Znači testiranje na džeparac

Za dodatak o prihodima i pomoći za kiriju, porodica podnosioca zahteva mora da ima važeći indikator "ekvivalentne ekonomske situacije" (ISEE) od 9.360€ ili manje.

Kod maloletnika, ISEE se izračunava po postojećim propisima.

Ako u potpunosti ispunjava uslove, dodatak na dohodak može da iznosi do 7.560 € godišnje.

Kvote i zaštitne mere

U sklopu sporazuma o džeparac, korisnici se slažu da aktivno učestvuju u obuci, programima rada ili drugim personalizovanim aktivnostima integracije.

Vlasti predviđaju da će se ispravke kretati napred, uključujući potencijalne kvote i zaštitne mere kako bi se osiguralo efikasno ciljanje resursa.

Uticaji ETIAS-a i Šengena

Za posetioce i imigrante u EU, novi dodaci imaju ograničen direktan uticaj na kratkoročne šengenske vize ili predstojeću šemu ETIAS-a koja počinje u maju 2025.

Međutim, neki stanovnici koji nisu članovi EU mogu vremenom da steknu pravo ako se dodatno integrišu putem studija, posla ili ponovnog ujedinjenja porodice.

To bi moglo da omogući većem broju digitalnih nomedova, investitora i studenata da kasnije pristupe socijalnoj podršci.

Ipak, većina kratkoročnih putnika verovatno se neće kvalifikovati s obzirom na višegodišnje uslove boravka.

Mada je progresivan potez Italije, neposredni uticaji ETIAS-a ili Šengena deluju malo.

Preslikavanje trendova šire politike

Šire gledano, integracija Italije koristi ogledalu u evoluciji imigracionih filozofija u EU.

Holistički, personalizovani pristup povezuje socijalnu pomoć sa aktivnim učešćem.

Kao i kod trendova kao što je Plava karta za kvalifikovane radnike, postoji quid pro quo — pružanje javne pomoći imigrantima koji doprinose društvu putem rada, studija ili drugih puteva.

Džeparac se tako usklađuje sa širim političkim kretanjima širom EU, čak i ako su direktni kratkoročni uticaji na ETIAS ili Šengen prigušeni.

Podrška socijalnoj koheziji

Sa porastom nejednakosti, ADI ima za cilj promovisanje ekonomske bezbednosti i socijalne kohezije za grupe koje su u opasnosti od marginalizacije.

Akcenat na personalizovanim planovima omogućava holističku, dostojanstvenu podršku.

Na duži rok, uspešno integrisanje imigranata i drugih ugroženih zajednica može doneti ekonomske dividende uz istovremeno poštovanje zajedničkih vrednosti inkluzije.

Međutim, potrebne su zaštitne mere da bi se garantovala sredstva koja zaista omogućavaju samodovoljnost.

AdI obezbeđuje nacrt kreativnog vođenja politike — korišćenje jednostavnih novčanih beneficija za podsticaj učešća i uključivanja.

Njen konačni uspeh zavisi od saosećajne implementacije zasnovane na dokazima.