Kako dobiti italijansku vizu za stanovnike SAD

Kako dobiti italijansku vizu za stanovnike SAD

Dolaskom ETIAS-a predviđen za , putnici sa američkim državljanstvom trebalo bi da očekuju značajne promene prilikom ulaska u evropske zemlje učesnicama 2025, uključujući Italiju. Takve promene pokrenute su 2016. godine kada je Evropska komisija predložila rešenja za poboljšanje bezbednosti kao odgovor na niz terorističkih pretnji i napada.

Da bi se zaštitili životi građana EU, primenjen je program pre skrininga za putnike koji nisu iz EU. Ne samo da će to postati primarni mehanizam za obezbeđivanje granica EU, nego služi i kao dodatni tok prihoda.

Šta to znači za američke državljane koji putuju u Italiju?

Trenutno državljani SAD, kao i putnici iz velikog broja drugih zemalja koje nisu članice EU, nisu u obavezi da dobiju vize za ulazak u Šengensku zonu. To podrazumeva sva putovanja u turističke i poslovne svrhe u turističke i poslovne svrhe. Sve dok putnički američki pasoš važi najmanje tri meseca po povratku u Sjedinjene Države, nisu potrebni dalji aranžmani.

Putnici koji su nosioci stalne boravišne kartice u SAD (ranije Zelena karta) možda će morati da podnesu zahtev za šengensku vizu u zavisnosti od zemlje državljanstva. Šengenskim vizama se rukohnaju pojedinačne zemlje članice, trebalo bi da istražite zahteve vaše odredišne zemlje. Koristite ovu ETIAS procenu da biste utvrdili da li će vam biti potrebna viza.

Nakon implementacije ETIAS-a

Mada će neki američki putnici i dalje možda zahtevati italijansku vizu za turizam, biznis, tranzit, posetu porodici ili prijateljima, ili medicinski tretman, većina okolnosti u okviru ovih kriterijuma biće pokrivena u delokrugu ETIAS-a.

Postoji nekoliko vrsta šengenskih italijanskih viza, od kojih je svaka namenjena u različite svrhe putovanja. Vize koje nudi šengenska teritorija uključuju turizam, biznis, tranzit, porodičnu posetu, studije, zvaničnu posetu i kulturne, sportske, filmske ekipe ili verske svrhe. Međutim, to je opet neophodno samo u određenim zemljama.

Kada se ETIAS sprovede, mnogim američkim putnicima, kao što su državljani SAD, i dalje neće biti potrebna viza za ulazak u Italiju ili bilo koju drugu zemlju članicu E.U. Uprkos tome, još uvek postoji nekoliko okolnosti pod kojima će drugi američki putnici morati da dobiju šengensku vizu.

Kako dobiti italijansku šengensku vizu

Za državljane određenih zemalja koji se ne kvalifikuju za ETIAS, šengenske vize će možda morati da uđu u Šengensku zonu putem vazduha, kopna ili mora bez vize za boravak do 90 dana u roku od 180 dana. Za svaki kratkoročni italijanski šengenski zahtev za vizu potrebna je sledeća lista dokumenata:

  • Italijanski formular za podnošenje zahteva za vizu, odštampan i potpisan. Informacije unete u obrazac moraju biti u skladu sa ostalim dokumentima koji su navedeni.
  • Jedna slika veličine pasoša snimljena u poslednjih šest meseci, u skladu je sa zahtevima Italije za fotografisanje viza.
  • Dostavite važeći pasoš zajedno sa ostalim dokumentima. Pasoš mora da se pridržava sledećih zahteva:
    • Ne stariji od 10 godina.
    • Važi još najmanje tri meseca od planiranog datuma povratka sa cele šengenske teritorije.
  • Kartica sa boravišne dozvole zajedno sa kopijom, ako podnosilac zahteva nije državljanin zemlje iz koje podnosi zahtev.
  • Dokaz o smeštaju, uključujući bilo koji od njih:
    • Rezervacija hotela.
    • Završena i potpisana kopija sponzorskog formulara, uključujući kopiju pasoša i italijansku boravišnu karticu domaćina.
  • Dokaz o putovanjima, kao što su:
    • Povratna karta, rezervacija ili plan letenja.
    • Dokaz o dostupnosti ličnog prevoza.
    • Trajekt ili vozna karta.
  • Šengenska putna vizna osiguranja, koja uključuju zdravstveno osiguranje od minimum 30.000 evra širom cele Šengenske zone.
  • Dokaz finansijske sposobnosti da ostane u Italiji. Takav dokaz može da uključuje lični izvod iz banke, kreditnu karticu, gotovinu, platne kartice, dokaz o zaposlenju ili dokumenta kako bi se dokazala spremnost sponzora da pokrije troškove.
  • Dokaz o građanskom statusu, kao što su izvod iz matične knjige rođenih dece, venčani list, umrlica supružnika itd., ne stariji od šest meseci.
  • Ako se to zahteva, trebalo bi da prosledite kopije relevantnih stranica pasoša, naslovnog pisma i liste za proveru dokumenata.

Dodatni zahtevi zasnovani na statusu zaposlenja

Po završetku i pribavljanju navedenih dokumenata, putnici koji zahtevaju šengensku vizu takođe će morati da završe dodatna dokumenta po svom statusu zaposlenja.

  • Zaposlenim putnicima je potrebno nedavno referentno pismo koje uključuje datum početka zapošljavanja, radno mesto, godišnju platu i predloženi period odmora. Takođe su potrebni payslips i trenutni izvod iz banke za poslednja tri meseca.
  • Samozaposleni putnici treba da dostave kopiju svoje poslovne dozvole ili potvrde o inkorporiranju, izvod iz poslovne banke u poslednja tri meseca i njihovu poslednju poresku prijavu.
  • Studenti moraju da obezbede dokaz o upisu i potvrdu bez prigovora iz svoje škole ili fakulteta.
  • Penzionisana lica moraju da podnesu dokaz da su primili penziju u poslednjih šest meseci.
  • Nezaposleni putnici koji su zavisni supružnici treba da dostave informacije o zaposlenju svog supružnika, uključujući pismo o zaposlenju i platnom prometu, kao i zajedničku poresku prijavu. Takođe morate da navedete venčani list ako porez na dohodak nije pridružen.
  • Nezaposleni putnici koji su zavisni roditelji treba da dostave informacije o zaposlenju svog deteta i zajedničku poresku prijavu. Takođe morate da podnesete izvod iz matične knjige rođenih deteta ako porez na dohodak nije uključen.
  • Nezaposleni putnici koji su zavisna deca moraju da dostave finansijske informacije svojih roditelja, uključujući bankovne račune i platne račune u poslednja tri meseca. Takođe bi trebalo da bude podneta prijava poreza na dohodak roditelja, kao i izvod iz matične knjige rođenih putnika ako njihovo ime nije na poreskoj prijavi roditelja.
  • Putnici čiji prihod ostvaruje njihova imovina moraju da podnesu dokaz o takvim prihodima.

Dodatni zahtevi za maloletnike

Pored gorenavedenih dokumenata, uključujući finansijski dokaz o zavisnosti roditelja, maloletnici će morati da u svoju primenu uvrste sledeća dokumenta:

  • Izvod iz matične knjige rođenih kao i kopija na zahtev.
  • Obrazac zahteva za vizu koji su potpisala oba roditelja.
  • Oba roditelja potpisala su pismo u kojem se daje dozvola za putovanje i preuzimanje finansijske odgovornosti za putovanje maloletnika.
  • Overene kopije identifikacije roditelja.
  • Naredba porodičnog suda u slučaju da samo jedan roditelj ima puno starateljstvo nad maloletnikom.
  • Ako će maloletnik putovati sa drugom odraslom osobom koja nije jedan od roditelja:
  • Pretpostavka odgovornosti maloletnika od odrasle osobe
  • Originalna kopija stranice sa pasošem za odrasle uključuje podatke nosioca, datum isteka, nedavnu fotografiju i važeću kopiju vize.
  • Notarizovano roditeljsko ovlašćenje za putovanje u Italiju, koje potpisuju i roditelji ili staratelji.

Kako podneti zahtev za šengensku vizu

Morate da ugovorite sastanak sa italijanskim ambasadom, konzulatom ili centrom za podnošenje zahteva za vizu da biste dovršili proces podnošenja zahteva. Podnosilac zahteva treba da sledi ove korake da bi se pravilno primenio.

  1. Pronađite italijanski centar za prijavu ambasade, konzulata ili vize.
  2. Odredite koji italijanski tip vize je potreban (turistički, poslovni, radni itd.).
  3. Popunite prijavni formular za italijansku vizu za kratak boravak.
  4. Prikupite potrebna dokumenta za italijansku vizu.
  5. Zakažite razgovor za vizu sa italijanskom ambasadom, konzulatom ili centrom za podnošenje zahteva za vize.
  6. Prisustvuj intervjuu.
  7. Sačekajte obradu italijanske šengenske vize.

Kome treba viza?

Državljani SAD putuju iz bilo kog razloga osim turizma, biznisa, tranzita, posete porodici ili prijateljima, ili medicinskog tretmana. Posao, investitor, verenik, student i vize za posetioce berze još uvek mogu biti potrebni.

S tim kako ove vize obraću pojedinačne zemlje članice, trebalo bi da istražite zahteve vaše odredišne zemlje. Molimo vas da koristite ETIAS procenu da biste utvrdili da li će vam biti potrebna viza.

  • Nosioci stalne boravišne kartice u SAD (ranije Zelena karta).
  • Američki zvaničnik i nosioci diplomatskih pasoša.
  • Nosioci viza u SAD (osim B1/B2).

Mada će neki američki putnici i dalje možda zahtevati italijansku vizu za turizam, biznis, tranzit, posetu porodici ili prijateljima, ili medicinski tretman, većina okolnosti u okviru ovih kriterijuma biće pokrivena u delokrugu ETIAS-a. Nakon implementacije ETIAS-a, putovanja za posao, investicije, brak, studiranje ili dugoročnu obuku mogu zahtevati vizu.

Postoji nekoliko vrsta šengenskih italijanskih viza, od kojih je svaka namenjena u različite svrhe putovanja. Vize koje nudi šengenska teritorija uključuju turizam, biznis, tranzit, porodičnu posetu, studije, zvaničnu posetu i kulturne, sportske, filmske ekipe ili verske svrhe. Međutim, to je opet neophodno samo u određenim zemljama.

Kada se ETIAS sprovede, mnogim putnicima u SAD neće biti potrebna viza za ulazak u Italiju ili bilo koju drugu zemlju učesnica. Uprkos tome, još uvek postoji nekoliko okolnosti pod kojima će američki putnici morati da dobiju vizu.

Šta će ETIAS promeniti?

ETIAS će napraviti revoluciju u načinu na koji zemlje EU sprovode graničnu bezbednost i takođe obezbediti putnicima u SAD bezbedan, efikasan način putovanja po Evropi.

Ovaj novi sistem može se uporediti sa USA ESTA, iako su troškovi ETIAS-a jeftiniji (€7 u poređenju sa 21 dolarom) i važi godinu dana duže (tri godine u odnosu na dve).

Pored toga, ESTA zahteva da posetioci budu uzeti otisci prstiju i fotografisani na granici. Tehnologija romana koju koristi ETIAS obezbeđuje onlajn bazu podataka koja negira takve prakse.

Ne samo da će ETIAS u velikoj meri unaprediti bezbednost zemalja EU i njihovih građana, nego će i međunarodnim putnicima obezbediti efikasniji način da prođu carinu.

Da li će ETIAS uticati na moje iskustvo putovanja u Italiju?

ETIAS može poboljšati vaše iskustvo putovanja jer proces registracije možete završiti iz udobnosti sopstvenog doma. Uprkos dodatnom koraku ETIAS aplikacije, budite uvereni da će vaš proces putovanja biti što sigurniji i efikasniji. ETIAS će vam skratiti vreme čekanja na aerodromu.

Italija je jedna od najneverovatnijih zemalja koje EU ima da ponudi. Od drevne istorije Koloseuma do arhitektonskog čuda Naslonjenog tornja u Pizi, u Italiji nema nestašice mesta koja inspirišu strahopoštovanje. Bilo da planirate da uživate u pici duž kanala Venecije ili da pijuckate vino među brdima Toskane, putovanje u Italiju se isplati.

 

Izvori:

Šta je Šengenska zona?

dichiarazione garanzia e/o alloggio

ETIAS za američke građane

Američki putnici u Evropi | Američko odeljenje za statistiku