Kako podneti zahtev za digitalnu nomad vizu na Malti

Kako podneti zahtev za digitalnu nomad vizu na Malti

Biti digitalni nomad je jedan od najpoželjnijih stilova života u savremenom svetu. Postoji bezbroj razloga da to želite – stalno putujete, upoznajete nove ljude i doslednu avanturu u svom životu. Sve dok imate zdrav ukus za avanturu i uzbuđenje, postati digitalni nomad je jedna od najboljih stvari koje možete da uradite.

Ako želite da postanete digitalni nomad, onda bi Malta mogla da bude vaše mesto. Ova ostrvska zemlja jedna je od najpopularnijih evropskih destinacija za one koji žele da rade na daljinu — posebno frilensere.

U ovom članku ćemo vam objasniti:

  • Šta je digitalna nomadna viza
  • Ko može da se prijavi da bude digitalni nomad na Malti
  • Zašto je Malta idealno mesto i za kreativce i za preduzetnike
  • Kako da dobijete svoju honorarnu vizu u ovoj prelepoj zemlji

Šta je digitalni nomad?

Digitalni nomad je osoba koja radi na daljinu sa bilo kog mesta. Oni zarađuju prihod putem svog onlajn prisustva, kao što su veb-sajtovi i kanali društvenih mreža. Digitalni nomedovi mogu da rade daljinski u raznim poljima. Digitalni nomedovi mogu da rade u bilo kojoj oblasti koja može da se obavlja na daljinu, uključujući tehnološki sektor, putnu industriju i još mnogo toga.

Mnogi ljudi putuju na neko vreme pre nego što se skrase da rade na svojim projektima ili započnu novi biznis, ali digitalni nomedovi putuju duži period i možda se vrate kući na posao svakih nekoliko meseci. Kritična razlika između ove dve vrste putnika je u tome što digitalni nomedovi imaju tendenciju da žive od svog onlajn prisustva (njihovih veb-sajtova i profila na društvenim mrežama) umesto da se oslanjaju isključivo na štednju ili ograničene honorarne ugovore.

Digitalni nomedovi mogu da rade daljinski u različitim poljima, uključujući:

  • Obračunski
  • Nauka o podacima
  • Finansija
  • Društvene mreže

Takođe mogu da pronađu posao u putnim industrijama i drugim fleksibilnijim industrijama sa udaljenim radnim aranžmanima. Sve dok možete da radite svoj posao sa laptop računara, trebalo bi da budete u potpunosti sposobni da vodite način života kao digitalni nomad.

Zašto bi trebalo da budete digitalni nomad na Malti?

Malta je prelepo ostrvo sa odličnom klimom. Takođe je odlično mesto za opuštanje i uživanje u životu, ali je i odlično mesto za rad i zaradite novac. Malta je savršeno mesto za pokretanje sopstvenog biznisa, jer ova zemlja ima niske poreze i vrlo malo birokratije.

O Malti

Malta je malo ostrvo u Sredozemnom moru između Italije i Tunisa. Prelepo vreme, istorijska mesta i prelepe plaže poznati su po prelepom vremenu.

Poznat je i po tome što je čvorište za digitalne nomade zbog obilja coworking prostora i brzine interneta brže od većine drugih mesta na zemlji (što je od suštinskog značaja kada radite na daljinu).

Pored toga, njegovi programi bez viza vam omogućavaju da živite tamo bez brige da li ćete biti deportovani ili naići na imigracione probleme.

Život na Malti

U životu možete uživati tako što ćete iskoristiti zadivljujuće plaže Malte dok radite na laptopu u kafiću i zarađivati preko interneta. Možete se opustiti dok uživate u udobnosti svog doma i iskoristiti niske troškove života na Malti.

I dok mnoge zemlje imaju tendenciju da razumno otežavaju život u njima duži period, Malta je fantastična destinacija za digitalne nomade u potrazi za srednjoročnim do dugoročnim boravkom u stranoj zemlji.

Kombinujte to sa izuzetnom vezom koju možete naći na Malti, i sigurno ćete pronaći jedno od omiljenih mesta za boravak kao digitalni nomad.

Kako podneti zahtev za honorarnu vizu na Malti

Ako ste frilenser u online biznisu pisanja, trebalo bi da znate da Malta ima neke od najatraktivnijih zahteva za vizu za digitalne nomade.

Boravišne dozvole za zapošljavanje i samozapošljavanje

Zemlja nudi frilenserima niz viza pod nazivom "Boravišne dozvole za zapošljavanje i samozapošljavanje", koje mogu da dobiju i malteški državljani i oni koji nisu državljani.

Dozvola dolazi sa tri ukusa: kratkoročno (važi do 90 dana), dugoročno (važi do 18 meseci) ili trajno (važi neograničeno).

Sve tri vrste nude iste pogodnosti: nema potrebe da obnavljate nakon početnog odobrenja i izuzeće od plaćanja poreza na vaše prihode dok ste tamo.

Kako da dobijete boravišne dozvole za zapošljavanje i samozapošljavanje

Prvi korak ka dobijanju vaše honorarne vize je podnošenje zahteva za boravišnu dozvolu. To možete da uradite iz zemlje u kojoj trenutno boravite ili zemlje u kojoj planirate da ostanete najmanje šest meseci.

Kada se prijavite, Malta Residence i Visa Jedinica će pregledati vaš zahtev i obavestiti vas da li je prihvaćena ili ne. Ako je prihvaćeno, onda čestitam. Sada ste legalno sposobni da radite kao digitalni nomad na Malti.

Međutim, pre nego što uskočite u ovu novu avanturu, postoje neke stvari koje su potrebne svakom aspirirajućeg digitalnog nomeda pre nego što stignu:

  1. Zdravstveno osiguranje (uverite se da nema perioda čekanja)
  2. Račun u banci (za prijem uplate)
  3. Poreski broj (za arhivu poreza)
  4. Evropska kartica zdravstvenog osiguranja (za hitne slučajeve tokom putovanja)
  5. Evropsko putno osiguranje (ako putujete van Evrope)

Koji su uslovi podobnosti za digitalni nomad na Malti?

Ako želite da podnesete zahtev da budete digitalni nomad na Malti, vlada ima nekoliko različitih uslova podobnosti koje ćete morati da ispunite. Međutim, to je generalno veoma lako završiti, posebno u poređenju sa skoro svim drugim zemljama širom sveta sa ovim prednostima.

Moraćete da ispunite ove zahteve:

  • Imate mesečna primanja od najmanje 2700 evra
  • Imaju dosledan ugovorni rad od poslodavca ili poslodavaca koji su registrovani u stranim zemljama
  • Nudite usluge klijentima na honorarnoj osnovi koji su bazirani u stranim zemljama.
  • Imate pasoš ili drugu važeću putnu ispravu koju možete da koristite
  • Imajte zdravstveno osiguranje koje vas može pokriti tokom boravka na Malti
  • Pokrijte smeštaj za sebe dok živite na Malti, što generalno znači da imate iznajmljeno mesto ili kuću
  • Prođite proveru prošlosti kroz koju će svi stranci morati da prođu
  • Platite naknadu za prijavu u iznosu od 300 evra, kao i pokrijte troškove za sve zavisne članove porodice koji žive sa vama

Kada je reč o podnošenju zahteva malteškoj na razmatranje, imate nekoliko različitih opcija:

Prijavu možete podneti u ambasadi Malte u vašoj rodnoj zemlji. To možete da uradite ako imate pasoš neke od zemalja sa diplomatskim odnosima sa Maltom (Austrija, Nemačka, Francuska, Italija i Velika Britanija).

Prijavu možete proslediti i onlajn putem VFS Globala. Ako nemate pravo na pasoš ili podnosite zahtev direktno u ambasadi Malte je previše nezgodan iz bilo kog razloga (možda nemaju kancelariju u kojoj živite?), ova opcija je savršena za vas.

Postoji li alternativa digitalnoj nomad vizi?

Ako želite da isprobate život kao digitalni nomad u Evropi, razmislite o tome da prvo podnesete zahtev za ETIAS. Na odobrenom ETIAS-u, možete posetiti svoju zemlju EU po izboru u periodu do 90 dana, u periodu od 180 dana, dok radite na svom poslovanju. To će vam omogućiti fleksibilnost da pokušate da živite u nekoliko različitih zemalja EU pre nego što izaberete lokaciju za podnošenje zahteva za Digitalnu nomad vizu, bilo na Malti ili negde drugde.

Pravila o autorizaciji putovanja u EU se često menjaju, ali možete se informisati prateći trenutne zahteve ETIAS-a.

Zakljuиak

Digitalna nomadska viza na Malti je odličan način za život i rad u prelepoj zemlji sa mnogo pogodnosti za digitalne nomade. Viza je savršena za frilensere, preduzetnike, radnike na daljinu, pa čak i penzionere koji žele novu avanturu. To je takođe pristupačna opcija u poređenju sa drugim evropskim zemljama sa sličnim programima kao što su Španija ili Portugalija.

Ako ste zainteresovani da podnesete zahtev za digitalnu nomad vizu, to možete učiniti tako što ćete pratiti gore navedeni vodič. Moraćete da popunite prijavni formular, dostavite dokaze o svojim prihodima i identitetu i platite naknadu. Kada to uradite, bićete obavešteni da li je vaš zahtev prihvaćen ili odbijen u roku od dva meseca od dana podnošenja zahteva.

 

Izvori:

Posetite Maltu | Malta

Šta je digitalni nomad? Prednosti i mane digitalnog nomadnog života - 2022 | MasterClass

Vodič kroz EU nomadske vize

Indeks digitalnog nomeda

ETIAS zahtevi

ETIAS aplikacija