Kako podneti zahtev za digitalnu nomad vizu u Italiji

Kako podneti zahtev za digitalnu nomad vizu u Italiji

Rad na daljinu je sve popularniji, ali nije uvek lak. Honorarna viza može biti rešenje za mnoge ljude koji žele da se presele u Italiju — posebno one koji su zainteresovani da budu digitalni nomad.

Možda ste čuli da ste digitalni nomad, ali niste sasvim sigurni šta to znači. U ovom članku ćemo pokriti koje kvalifikacije su vam potrebne da biste podneli zahtev za freelancer vizu i zašto je Italija tako idealno mesto za udaljene radnike.

Šta je digitalni nomad?

Digitalni nomad je osoba koja radi na daljinu, obično sa laptop računara i može da živi bilo gde. Obično su samozaposleni, rade iz svoje domovine i putuju zbog posla. Digitalni nomedovi obično imaju svoje biznise ili honorarne klijente koji se nalaze širom sveta. Oni takođe mogu biti nezavisni izvođači radova za kompanije izvan njihove matične zemlje (zaposleni na daljinu).

Prednosti digitalnog nomeda

Biti digitalni nomad ima mnogo prednosti. Najočiglednije je da možeš da radiš sa bilo kog mesta. Svet je vaša kancelarija, tako da možete živeti u Rimu po toplom vremenu, a onda uskočiti u voz za Pariz na par nedelja u jesen i ponovo se vratiti kada dođe proleće.

Još jedna prednost rada na daljinu je ta što vam omogućava da putujete više od nekoga ko radi u kancelariji. Nema putovanja, tako da nema potrebe da planirate dane oko toga da se zaglavite u saobraćaju ili da sedite u javnom prevozu sa drugim ljudima koji vam dišu po celom licu (ili bilo čemu drugom neprijatnom).

Ako je leto, nema boljeg načina da provedete odmor od leškarenja pored bazena kod kuće umesto da pokušavate da shvatite koliko će krema za sunčanje štititi od opekotina od sunca, a da pri tom ne bude neprijatno svima ostalima oko vas.

Italija je odlično mesto za digitalne nomade jer je prelepa zemlja sa bogatom kulturom i istorijom, visokim životnim standardom, relativno niskom ceni života i neverovatnim pristupom hrani i vinu. Zemlja takođe ima mnogo uzbudljivih gradova za istraživanje.

Koji poslovi su najčešći za digitalne nomade?

Neka od najčešćih polja uključuju:

  • Web razvoj (prednji ili zadnji kraj)
  • Dizajn (grafički dizajn ili UX)
  • Upravljanje društvenim mrežama
  • Copywriting/translation/editing/proofreading/ghostwriting
  • Marketinška istraživanja & strategija i web analitika
  • Programiranje (backend development)
  • Data science & data analysis roles
  • Programiranje
  • Uređivanje video zapisa
  • Kreiranje sadržaja
  • Blogovanje

Radićete daljinski kao digitalni nomad, tako da su opcije neograničene. Međutim, neki poslovi se bolje pozajmljuju načinu života od drugih. Dobra vest je da ne postoji oblast ekspertize koja ne može da se uradi ni sa jednog mesta u svetu sa pravom tehnologijom i resursima.

Ako posao koji radite ili želite prvenstveno podrazumeva obavljanje većine posla na laptop računaru bez prevelike veze sa drugim ljudima, onda imate sreće. Biti digitalni nomad je nešto što će verovatno biti savršeno za vas.

Dok mnogi ljudi koriste ovakve poslove da bi radili od kuće, vi možete da izaberete da vaš dom bude ceo svet i da ga putujete dok zarađujete od daleka.

Zašto je Italija dobra za digitalne nomade?

Italija ima mnogo stvari koje idu na to. Zemlja je jedna od najposećenijih zemalja na svetu i nije teško videti zašto: italijanska arhitektura i kultura su prelepe, a tu je i mnoštvo dobro očuvanih istorijskih lokacija koje treba posetiti.

Ali ne dozvolite da vas to zavara da mislite da Italija nije moderna ili relevantna — ima živahnu ekonomiju sa velikim mogućnostima za zapošljavanje digitalnih nomedova. A pošto je Italija deo Evrope (i šengenske zone), lako možete da putujete iz jedne zemlje u drugu bez brige o vizama ili imigracionim propisima.

Kako legalno postati digitalni nomad u Italiji

Italija je na čelu rada na daljinu i preduzetništva od 2001. To je zato što su one bile jedna od prvih zemalja koja je usvojila zakon koji omogućava strancima da rade na daljinu u Italiji.

Italijanska vlada je istorijski otvorila svoja vrata stranim profesionalcima koji su voljni da podele svoju ekspertizu sa lokalnim kompanijama. Kao rezultat toga, Italija je postala popularna destinacija za digitalne nomade u potrazi za idealnim mestom za život, rad i igru u sklopu svog načina života.

Digitalna nomadska viza je neimigrantska viza koja vam omogućava da živite i radite u Italiji. Možete se kvalifikovati za ovu vizu ako niste državljanin EU i želite da ostanete u zemlji duže od tri meseca. Međutim, od suštinskog je značaja da konteminujete da vaš supružnik mora da podnese zahtev za jedan ako planirate da dobijete italijansku digitalnu nomad vizu.

Italijanska frilenser viza dozvoljava ljudima da rade na daljinu dok su u Italiji. To znači da možete da putujete sa laptopom i radite neke honorarne poslove na putu, ali nećete moći da nađete poslodavca ili da imate posao sa punim radnim vremenom. Ovo je odlična opcija za one koji ne žele da daju otkaz na sadašnjem poslu i provedu šest meseci radeći u drugoj zemlji, a da ne budu plaćeni.

Svako ko ima važeći pasoš (iz zemlje koja nije članica EU) može da podnese zahtev za italijansku honorarnu vizu. Međutim, prvo morate biti u stanju da dokažete svoj identitet i nacionalnost.

Kako steći honorarnu vizu u Italiji

Da biste dobili ovu vizu, moraćete da proverite nekoliko različitih stvari sa italijanskom vladom:

  • Dokaz da ćete imati održiv i dostupan smeštaj dok boravite u Italiji
  • Morate imati godišnji prihod od najmanje 8.500 evra. To će morati da se dokaže tako što ćete vladi pokazati svoje prihode u odnosu na prethodnu godinu.
  • Zdravstveno osiguranje koje pokriva troškove lečenja, kao i sve potencijalne hospitalizacije dok živite u Italiji
  • Sertifikat "bez prepreke" prikazuje vašu sposobnost da radite dok boravite u Italiji.
  • Moraćete da pokažete da imate dovoljno resursa, ekonomski i drugačije, da pokrijete svoje troškove dok počnete da radite u Italiji.

Moraćete da popunite prijavni formular, platite naknadu za prijavu i prisustvujete intervjuu u konzulatu ili ambasadi. Vaš dovršeni obrazac mora biti odštampan, potpisan i prosleđen sa dokumentima koji vas podržavaju. Takođe ćete morati da platite sledeće naknade:

  • Naknada za prijavu: 70 EUR (oko USD 80)
  • Naknada za izdavanje viza: 65 EUR (oko USD 70)

Kada završite ove korake i platite naknade, pošaljite pasoš i sva dokumenta registrovanom poštom ili kurirskom službom direktno italijanskom konzulatu ili ambasadi koja je izdala vizu u Italiji na koju biste želeli da putujete.

Ako planirate da posetite Italiju sa digitalnom nomad vizom, od vitalnog je značaja da pokrenete proces podnošenja zahteva najmanje četiri nedelje pre planiranog datuma putovanja. Međutim, ako to nije moguće, ne brinite — italijanska ambasada nudi hitne vize iz "hitnih i ubedljivih" razloga.

Platićete veću naknadu za hitnu vizu (oko 180 dolara), ali će ona i dalje biti mnogo jeftinija od kupovine leta kući i povratka kasnije.

Kako funkcioniše honorarna viza u Italiji?

Honorarna viza je određena boravišna dozvola koja omogućava državljanima zemalja koje nisu članice EU da rade na daljinu u Italiji. Honorarna viza je samo za one koji rade puno radno vreme tokom boravka u Italiji. Ako niste sigurni da li se vaša kompanija kvalifikuje kao "organizacija" ili planira da radi na daljinu, morate da imate nauda da honorarna viza nije za vas.

Honorarna viza važi godinu dana, a možete je obnavljati godišnje ako i dalje imate dovoljan prihod od posla. Ova viza je dostupna samo državljanima zemalja koje nisu članice EU; Stanovnici EU umesto toga moraju da podnesu zahtev za drugu vrstu radne dozvole.

Zakljuиak

Honorarna viza je verovatno najbolja opcija ako želite da radite kao digitalni nomad u Italiji. Omogućava vam da putujete gde god želite i radite sa bilo kog mesta sa internet vezom. Ako imate strast prema italijanskoj kulturi i istoriji, nema boljeg mesta od Italije.

Ako želite da pokušate da budete digitalni nomad ali ne znate odakle da počnete sa aspektima putovanja, onda nema boljeg mesta za početak od ETIAS-a.

Ako želite da isprobate život kao digitalni nomad u Evropi, razmislite o tome da prvo podnesete zahtev za ETIAS. Na odobrenom ETIAS-u, možete posetiti svoju zemlju EU po izboru u periodu do 90 dana, u periodu od 180 dana, dok radite na svom poslovanju. To će vam omogućiti fleksibilnost da pokušate da živite u nekoliko različitih zemalja EU pre nego što izaberete svoju idealnu lokaciju.

Pravila o autorizaciji putovanja u EU se često menjaju, ali možete se informisati prateći trenutne zahteve ETIAS-a.

Sledeći put kada budete ići u avanturu života i potrebna vam je nomadska viza ili ETIAS, pogledajte najnovije informacije i resurse.

 

Izvori:

Koje zemlje nude freelance vize? | GoAbroad.com

Vodič kroz EU nomadske vize

Putna dokumenta za državljane zemalja koje nisu članice EU | Vaša Evropa

Šengenska zona

ETIAS aplikacija

ETIAS zahtevi