Kako će ETIAS uticati na studente u Evropi

Kako će ETIAS uticati na studente u Evropi

Pre ETIAS-a, studenti treće zemlje imali su u potpunosti pravo na dalje školovanje u bilo kojoj od zemalja EU ili Šengena bez potrebe za bilo kakvom posebnom dokumentacijom. Jednostavnost ovog aranžmana treba da se promeni u odnosu na kraj 2022. godine kada će putnicima iz treće zemlje u Evropu (bilo zbog posla, zadovoljstva ili studiranja) biti potrebno odobrenje ETIAS-a za ulazak u mnoge evropske zemlje.

ETIAS, Evropski sistem putnih informacija i autorizacije, stupa na snagu u drugoj polovini 2022. U ovom trenutku posetioci treće zemlje u Evropi biće u posedu važećeg pasoša i da su podneli zahtev i dobili odobrenje ETIAS-a. Bez ovog odobrenja više neće biti moguće krenuti na bilo kakva putovanja u Evropu iz bilo kog razloga ili čak najkraćeg vremenskog perioda. To će imati nokaut efekat za studente koji žele da upišu evropske univerzitete, fakultete, trgovinske škole ili bilo koji obrazovni establišment.

Vetrovi promena za studentske dozvole

Uvodi se ETIAS kako bi se ojačala bezbednost širom Evrope. To će biti postignuto tako što će državljani zemalja koje nisu članice EU iz, kako se smatra, "trećih zemalja" popuniti onlajn formular za prijavu kako bi se obezbedilo odobrenje ETIAS-a.

Pre ETIAS-a bilo je moguće da studenti treće zemlje pohađaju fakultete ili univerzitete bilo gde u Evropi za potreban broj godina jednostavno posedovanjem važećeg pasoša. Sada je, međutim, ono što je nekada bila jednostavna vežba postalo nešto komplikovanije sa predstojećim uvođenjem ETIAS-a.

Koja će tačno dokumentacija i dozvole biti potrebne zavisiće od lokacije i trajanja kurseva koji se preduzimaju. Građanima trećih zemalja koji žele da studiraju u Evropi definitivno će biti potrebno odobrenje ETIAS-a pre nego što počnu sa bilo kakvim obrazovnim kursevima, ali takođe mogu da zahtevaju neki vid vize ili dozvole za studiranje u određenoj zemlji, s kako različite zemlje primenjuju različite propise.

Evropsko obrazovanje visoko cenjeno

Milioni studenata iz zemalja izvan EU svake godine se upisuju na evropske univerzitete i fakultete. To je idealna situacija za učenike jezika koji mogu da steknu ne samo kvalifikaciju na svom odabranom jeziku, već i da steknu neprocenjivo iskustvo u korišćenju jezika svakog dana sa maternjim govornicima. Čak i studenti koji nemaju interesa da uče novi jezik mogu da se upišu na jedan od mnogih najkvalitetnijih univerziteta koji govore engleski i koji obezbeđuju izuzetne nastavne planove i programe i visokokvalifikovane nastavnike.

Evropsko obrazovanje veoma je cenjeno u Sjedinjenim Državama i Kanadi sa univerzitetima u Nemačkoj, Španiji i Francuskoj, među glavnim izborima za američke i kanadske studente. Mnogi evropski centri obrazovanja imaju visoko poštovanje od strane poslodavaca i kvalifikacije iz tih škola su od ogromne vrednosti za studente koji traže posao.

Evropa i Kanada, zajedno sa otprilike šezdeset drugih zemalja, trenutno uživaju bezvizni pristup EU i Šengenskoj zoni, što evropsko obrazovanje čini veoma atraktivnim i pristupačnim studentima iz tih zemalja. Međutim, jednom kada ETIAS stupi na snagu, dobijanje mesta u evropskim institutima za učenje možda neće biti tako laka alternativa studiranju u domovini.

Potrebna je dozvola za uиenje?

Odobrenje ETIAS-a ili šengenska viza daju pravo nosiocu da provede 90 dana u datom periodu od 180 dana unutar EU i Šengenske oblasti. Jasno je da za studente upisane na trogodišnji fakultet ili fakultet ovo neće pokriti vremenski raspon potreban za završetak i biće potrebna dalja dozvola. Povrh ovih, ETIAS važi samo na period od tri godine i neki kursevi univerzitetskih diploma mogu trajati duže.

Pravila vezana za studentske vize razlikuju se od zemlje do zemlje, ali je najverovatnije scenario da će studentima koji nameravaju da studiraju u inostranstvu biti potrebna neka vrsta vize, a ne samo odobrenje ETIAS-a. Za razliku od aplikacije ETIAS koja se popunjava na internetu svaki oblik studentske dozvole ili vize obično podrazumeva lično pojavljivanje u relevantnoj ambasadi ili konzulatu, kao i prateću dokumentaciju. Ova dokumentacija će najverovatnije obuhvatiti:

  • Dokaz o upisu
  • Dokaz o adekvatnom finansiranju i finansijama
  • Odgovarajuće zdravstveno osiguranje.

Očekuje se da će to biti minimalni zahtevi, ali je moguće da će predstavnik konzulata takođe zahtevati dodatnu dokumentaciju u vezi sa ličnom i obrazovnom pozadinom podnosioca zahteva. Studijska dozvola ili viza biće potrebni za dugoročne studije, ali ne i za kratkoročne kurseve u inostranstvu. Nedelju dana, dve nedelje ili mesec dana dugi kursevi jezika, na primer, ne bi premašili dozvoljena vremenska ograničenja i odobreni pasoš ETIAS-a bio bi dovoljan za takve kratkoročne studije.

Kratkoročni kursevi

Brojni obrazovni establišmenti širom Evropske unije nude širok spektar kratkoročnih kurseva koji ne prelaze ograničenje od 90 dana koje ETIAS nameće državljanima trećih zemalja. Kratki kursevi dostupni su na mnoštvu predmeta koji se kreću od nauke, tehnologije, politike i umetnosti do osnovnog kuvanja ili čak kordon bleu kuhinje. Jedan od najpopularnijih predmeta za studente u inostranstvu je, naravno, učenje jezika. Dok će mnogi studenti biti upisani na fakultet značajna proporcija će biti zainteresovana samo za kratak uvodni ili osvežavajući kurs i mnogi od njih će trčati mesec dana ili manje.

Pohađanje kratkoročnih kurseva koji traju nedeljama, a ne mesecima, daleko je u okviru ETIAS-a i nisu potrebna dodatna odobrenja ili dozvole. Tek kada kurs traje 90 dana ili više, mogu se pojaviti problemi.

Takođe treba napomenuti da važeći ETIAS omogućava nosiocu da se vrati u EU onoliko često koliko se želi da jedan boravak ne prelazi ograničenje od 90 dana. Stoga je tehnički moguće ići dugoročnijim tokom napuštanjem Šengenskog prostora nakon što dostigne maksimum od 90 dana, a zatim se vratiti gotovo odmah. Međutim, ova situacija mogla bi da bude problematična, s obzirom da mnogi evropski fakulteti nude kompletan paket koji uključuje školarinu i smeštaj. U okviru procesa rezervisanja koledž će proveriti ETIAS studenata i može odbiti prijavu ako kurs treba da traje duže od bloka od 90 dana.

ETIAS, viza ili dozvola?

Ne postoji nijedno pravilo koje odgovara svima kada je u pitanju ono što je potrebno za preduzimanje kursa studiranja u EU. Jedino je sigurno da će svim studentima koji nisu državljani zemlje EU ili Šengenske oblasti biti potrebno odobrenje ETIAS-a pre nego što uopšte pokušaju da se upišu na bilo koji kurs zasnovan u Evropi.

Da li je odobreni pasoš ETIAS-a dovoljan ili će studentu biti potrebna viza ili studijska dozvola u osnovi zavisi od:

  • Nacionalnost učenika kao što je navedeno na pasošu
  • Trajanje kursa se prijavilo za
  • Lokacija fakulteta ili univerziteta

Kao što je ranije navedeno, kratkoročni kursevi (kursevi koji traju ne više od 90 uzastopnih dana) ne predstavljaju problem za nameru državljana trećih zemlju jer je ETIAS-u odobren pasoš dovoljan. Studenti izvan EU i čija zemlja nije na postojećoj listi ZEMALJA koje ispunjavaju uslove ETIAS-a, biće potrebno da steknu odgovarajuću vizu za ulazak i studiranje u evropskoj zoni. Možda je takođe neophodno obezbediti studentsku dozvolu, ali ovaj propis može da varira od jedne do druge zemlje članice EU.

Po opštem pravilu, učenici trećeg mesta će:

  • Zahtevajte odobrenje ETIAS-a za kratkoročne kurseve (ispod 90 dana)
  • Zahtevajte odobrenje ETIAS-a i studentsku vizu ili dozvolu za dugoročnije kurseve

Nije moguće podneti zahtev za kombinovanu ETIAS i studentsku vizu u isto vreme kada su ta dva potpuno odvojena entiteta. Odobrenje ETIAS-a je onlajn proces koji je kada se odobri elektronski povezan sa pasošem podnosioca zahteva. Nosilac pasoša potom ima pravo da putuje i ostane u Evropi koja podleže ograničenju od 90 dana. Ovo vremensko ograničenje omogućava putniku da ostane tokom trajanja kratkog kursa, ali ne i za pun termin ukoliko pređe 90 dana.

Zakljuиak

Dok je podnošenje zahteva za ETIAS relativno jednostavan i brz onlajn proces koji zahtev za studentsku vizu nije. U zavisnosti na koju zemlju se učenik prijavljuje, ceo proces može da potraje nedeljama (ili duže). Zahtevi za vizu mogu se podneti samo u ambasadi ili konzulatu relevantne zemlje i biće zatražen dokumentarni dokaz o akademskoj istoriji podnosioca zahteva, prihvatanju koledža, adekvatnom zdravstvenom osiguranju i sredstvima. Takođe može biti potrebna i druga dodatna dokumentacija i to će morati da se razjasni sa osobljem ambasade pre nego što se prikupi neophodna papirologija i dogovori intervju.