Kakva će biti pravila ETIAS skrininga?

Kakva će biti pravila ETIAS skrininga?

ETIAS proces skrininga

Evropski sistem putnih informacija i autorizacije je rad koji je u toku sa izmenama i dodacima koji se redovno prave. Sistem je osmišljen tako da bude proces skrininga za državljane "treće zemlje" (one izvan Evropske unije) koji trenutno uživaju bezvizna putovanja u, iz i unutar šire evropske zone.

Iako postojeće nacionalne baze podataka o upravljanju granicama i kriminalističkim službama sadrže neke detalje u vezi sa nosiocima pasoša koji nisu iz EU i onima koji zahtevaju vize za ulazak u Evropu, postoji jasan nedostatak detaljnih informacija o tim posetiocima i ETIAS je način Evrope da otkloni taj ozbiljan nedostatak.

Umesto da svaka evropska zemlja upravlja sopstvenim viznim sistemom, koji bi bio glomazni i verovatno neefikasan, ETIAS će prikupljati podatke o nameri putnika koji nisu iz EU putem informacija sadržanih u svakom obrascu za prijavu ETIAS-a. Ove informacije će biti uskladištene u Centralnoj jedinici ETIAS-a kojom će upravljati Frontex; Evropska agencija za graničnu i obalsku stražu. Uskladišteni podaci će se zatim koristiti za odobravanje ili odbijanje odobrenja ETIAS-a. Lični detalji podnosioca zahteva sadržani u obrascu proveravaju se pomoću kompjuterskih algoritama, a odobrenje se automatski odobrava u velikoj većini slučajeva.

ETIAS skrining tabla

Precizna pravila procesa skrininga tek treba da se finalizuju i biće detaljno i precizno podešena u periodu koji je pretekao uvođenje ETIAS-a. U tom smislu biće osnovan Odbor za skrining koji će izraditi niz pravila i propisa koji regulišu uslove neophodne za odobrenje ETIAS-a.

Odbor za skrining činiće predstavnici svake od nacionalnih jedinica ETIAS-a i Evropola (Agencija Evropske unije za sprovođenje zakona) i spadaće pod doznake Fronteksa koji će takođe biti zastupljen. Odbor će imati savetodavnu funkciju i biće konsultovan o proceni mogućih terorističkih, kriminalnih i zdravstvenih pretnji Evropi, kao i o implementaciji liste za praćenje ETIAS-a koja se trenutno sastavlja.

Trenutno posetioci Evrope koji su izuzeti iz viza podležu ispitivanju ili ispitivanju od strane vlasti granične kontrole, ali te vlasti imaju vrlo malo informacija sa kojima mogu da rade. Jednom kada sva dokumentacija bude u redu i ne postoji bezbednosna uzbuna u vezi sa putnikom postoji vrlo malo razloga za odbijanje ulaska ili saznanje da li nosilac pasoša predstavlja kriminalni, teroristički ili zdravstveni rizik. Ova situacija će se promeniti uvođenjem ETIAS-a gde će svaki detalj u aplikaciji biti proveren i verifikovan pre nego što se odobri dozvola za putovanje. To će, predviđeno je, značajno smanjiti, ako ne i eliminisati, mogućnost da nepoželjne osobe čak i uđu u Evropu, a kamoli da putuju nesmetano unutar svojih granica.

ETIAS faktori rizika koji se koriste za skrining putnika

Faktori rizika koji se koriste za ekranizovanje putnika biće zasnovani na sledećim tačkama podataka:

  • Podaci ulaznog/izlaznog sistema (EES) o putnicima sa abnormalnim stopama prezasićenosti ili odbijanja na granici zemalja članica.
  • Podaci ETIAS-a o putnicima koji imaju veliki broj odbijanja zbog bezbednosti, ilegalne imigracije drugih rizika vezanih za zdravlje.
  • Korelacije između ETIAS i EES podataka o odbijanju i prezasićenicima.
  • Podaci zemalja članica EU o prezasićenicima, odbijanjima i drugim rizicima koje predstavljaju određene grupe putnika.
  • Podaci Svetske zdravstvene organizacije (SB UN) ili Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) o izbijanju bolesti i drugim epidemiološkim informacijama kako bi se identifikovali zdravstveni rizici pogođenih zemalja.

Drugi faktori rizika koje koristi ETIAS uključivaće starosni opseg podnosioca zahteva, pol, nacionalnost, zemlju i grad boravka ili rođenja, nivo obrazovanja, kao i trenutni poslodavac ili zanimanje. ETIAS će se truditi da ne uključuje faktore rizika isključivo na osnovu godina ili pola osobe. Pored toga, faktori u vezi sa identitetom osobe, kao što su njen izgled, jezik, rasa, boja kože, politička ili verska uverenja, invaliditet ili seksualna orijentacija koristiće se za razvoj ili procenu faktora rizika.

ETIAS faktori rizika će se stalno preispititi i procenjivati, obično svakih šest meseci, ili manje tamo gde je to neophodno.

ETIAS skrining pristup

Iako Odbor za skrining još uvek formuliše i izrađuje propise u vezi sa zahtevima za odobrenje ETIAS-a i razlozima za odbijanje očekuje se da će oni biti slični onima koji su već u funkciji u SAD, Kanadi i Australiji.

  • Američki ESTA (Elektronski sistem za autorizaciju putovanja) zahteva od podnosilaca zahteva da pruže opsežne biografske informacije, uključujući ime i adresu, datum i mesto rođenja i trenutne detalje o zaposlenju ili proučavanju. Sa namerom da posetioci takođe obezbede plan putovanja i tačku kontakta u Sjedinjenim Državama.
  • Podnosioci zahteva za australijski ETA (elektronski autoritet za putovanja) takođe moraju da pruže standardne lične podatke i ne smeju da imaju nikakve krivične presude koje ukupno iznose kaznu od dvanaest meseci ili više. Podnosioci zahteva takođe moraju biti oslobođeni tuberkuloze.
  • Proces primene eTA (elektronsko odobrenje putovanja) u Kanadi fokusiran je na lične podatke, podatke o putovanjima i kontaktima i takođe uključuje niz pitanja u pozadini. Ova pitanja su osmišljena da procene kriminalne, terorističke ili zdravstvene rizike koje podnosilac zahteva može da predstavlja ili moguće imigracione probleme.

Može se očekivati da pravila ETIAS skrininga pažljivo prate modele ESTA, ETA i eTA i uključivaće zdravstvena pitanja, kriminalne dosijee i (moguće) veze sa terorističkim aktivnostima ili organizacijama. Takođe je gotovo izvesno da će pravila uključivati detalje svih prethodnih odbijanja ulaska u neku zemlju i naloga za deportaciju.

Nema garancije za ulazak

Procenjuje se da će oko 95 odsto svih ETIAS aplikacija biti automatski odobreno i to bi trebalo da bude slučaj ukoliko navedene informacije nisu netačne ili netačne ili je podnosilac zahteva označen zastavicom na listi za praćenje ETIAS-a ili u bazi podataka Centralne jedinice. Međutim, posedovanje važećeg ETIAS-a (iako obavezno) nije garancija automatskog prijema u evropsku ili šengensku zemlju ili zemlje koje se posećuju. Odluka da se dozvoli ulazak na kraju počiva na graničnim bezbednosnim službama koje imaju moć da odbiju prijem po pravilima Šengenskog zakona o granicama.